Ako uviedol veliteľ operácie Iron Stream a veliteľ síl pre špeciálne operácie generálmajor Jaroslav Krám, akciu podporuje celá armáda. Rozdelila ju do dvoch fáz, pričom v prvej došlo k zhodnoteniu rôznych objektov, z ktorých v spolupráci s civilnými spoločnosťami OS SR vytipovali istý počet tých, ktoré sa rozhodli zabezpečovať.
„Celá operácia bola spustená 20. decembra 2024 a trvá až dodnes,“ uviedol Krám. Podľa predstaviteľov armády vojaci hliadkujú vo dne v noci v akýchkoľvek podmienkach. Monitorujú každý bod, ktorý bol vybraný ako kritický objekt.

Ozbrojené sily odhalili aj štatistiky o rozsahu ochrany infraštruktúry. Od začiatku operácie bolo vykonaných 1 530 hliadkovaní, do nich armáda nasadila 1 061 profesionálnych vojakov a vojačiek a použila pritom 380 kusov vojenskej techniky. Pozemnými zariadeniami najazdila viac ako 85 300 kilometrov, kým vrtuľníky nalietali takmer 40 letových hodín.
Ako uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko, počas operácie sa výrazne znížil počet pokusov o monitoring slovenskej kritickej infraštruktúry tretími stranami. „Žiadny priamy útok na kritickú infraštruktúru sme nezaznamenali,“ doplnil.

Ukážka zásahu
Ozbrojené sily médiám predstavili dva príklady zásahov pri obrane infraštruktúry. Počas prvého vojaci na štvorkolke skontrolovali dvoch civilistov, ktorí sa pri objektoch zdržiavali, no nevykonávali obzvlášť podozrivú aktivitu. Vojaci majú podľa novej legislatívy právo civilistov upozorniť a požiadať ich, aby oblasť opustili.
V druhej ukážke prišli k objektu kritickej infraštruktúry ozbrojení muži, na čo armáda okamžite upovedomila svoje jednotky. Na miesto rýchlo dorazili vojaci na štvorkolke sprevádzaní dvomi helikoptérami Black Hawk americkej výroby. Z nich sa jednotky spustili na lanách, výtržníkov spacifikovali a následne počkali na príchod polície.
Na úplný záver armáda vykonala na troch helikoptérach Black Hawk aj prelet nad objektami vybranej infraštruktúry.
Po skončení ukážok zásahu bezpečnostných zložiek pri monitorovaní a ochrane kritickej infraštruktúry ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) na tlačovej konferencii oznámila, bližšie podrobnosti ohľadom vybraných objektov.
„V našej energetickej infraštruktúre bolo vytypovaných približne 100 bodov ako kritické miesta a tieto kritické miesta sú momentálne pod zvýšeným dohľadom ozbrojených síl,“ uviedla. Intenzita nasadenia síl a prostriedkov podľa jej slov závisí od spravodajských informácií.
Akcia Vostok
Minister vnútra a šéf strany Hlas Matúš Šutaj Eštok spolu s poslancom parlamentu a predsedom parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Richardom Glückom (Smer) na tlačovke pripomenuli akciu Vostok zo záveru vlaňajška.
V rámci nej mali bezpečnostné zložky zabrániť potenciálnemu útoku na kritickú infraštruktúru. Šutaj Eštok spomenul, že podľa spravodajských informácií podozrivé osoby z Maďarska a Ukrajiny monitorovali slovenskú energetickú infraštruktúru. „Aj v kontexte tejto bezpečnostnej akcie Vostok sme reagovali na situáciu,“ doplnil ho Šutaj Eštok.
Bombové hrozby
Šutaj Eštok sa vyjadril aj k bombovým a bezpečnostným hrozbám na školách. „V závere roka sme prijali metodický materiál, ktorý jasne hovorí, ako majú v tomto prípade aj riaditelia škôl aj štatutári verejných inštitúcii konať,“ uviedol.
Páchateľ pri rozosielaní výhražných emailov podľa ministra vnútra vyhľadáva pozornosť a spoločnosť by ju tejto záležitosti preto nemala venovať. „Samozrejme, aj policajný zbor je v kontakte so školami, prebiehajú bezpečnostné opatrenia, ale je dôležité, že čím menej pozornosti útočník má, tým menej útokov je,“ uzavrel Šutaj Eštok.
