Ak do tohto termínu nedosiahnu vnútrostranícke dohody s poslancami, ktorí opustili ich kluby, akceptujú, že premiér a predseda Smeru Robert Fico v ten deň navrhne prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu viaceré zmeny vo vláde. Podľa Fica sa koalícia musí okamžite vrátiť k plneniu vládneho programu. Premiér o tom informoval na sociálnej sieti.
„Predstavitelia vládnej koalície dnes priamo aj nepriamo intenzívne rokovali o definitívnom vyriešení krízy v stranách Hlas-SD a SNS, ktoré v súčasnosti nevedia stabilne garantovať funkčnú vládnu väčšinu vzhľadom na odchody poslancov z ich parlamentných klubov,“ informoval v utorok premiér. O priestor na rokovanie požiadali Fica strany Hlas a SNS. Do pondelka chcú tieto strany predložiť návrhy riešenia na obnovenie stálej vládnej väčšiny.

Danko: Porušenie koaličnej zmluvy
Spôsob, akým sa premiér Fico rozhodol riešiť koaličnú krízu, je hrubým porušením koaličnej dohody. Tvrdí to šéf SNS Andrej Danko v otvorenom liste premiérovi, ktorý má TASR k dispozícii. Danko vyzval premiéra, aby nevytváral tlak a nedehonestoval strany SNS a Hlas-SD. Odkazuje mu, že ministrov nemôže meniť bez súhlasu materských strán. Za situáciu podľa Danka nenesú zodpovednosť strany SNS a Hlas.
Danko v liste prosí Fica, aby neútočil na SNS a Hlas-SD. „Toto už nie je našou zodpovednosťou. Ste premiér a veľmi dobre viete, kto ich zlomil, ovláda a získal na svoju stranu. Riešte to s tými ľuďmi, nie útokmi do nás a strašením verejnosti s voľbami,“ opísal šéf SNS odídencov z koaličných klubov.
Pripomenul KDH a matovičovcov
„Vaším krátkodobým riešením je v rozpore s koaličnou zmluvou odobrať strane Hlas-SD ministerstvo a prideliť ho ľuďom, ktorí zradili Hlas-SD a to isté chcete urobiť i s ministerstvom cestovného ruchu a športu. Dokonca núkate miesta na svojej kandidátke i mojim ministrom, čo ma osobne sklamalo,“ uviedol šéf SNS. Pýta sa Fica, či mu neprekáža, že ministrom by mal byť Rudolf Huliak, ktorý je po odchode z klubu SNS nezaradeným poslancom parlamentu. Podľa Danka ho sám Fico nechcel na ministerstve životného prostredia.
Pripomenul, že Ústava SR neumožňuje tzv. imperatívny mandát. „Tak ako aj vám v roku 2020 odišli poslanci, stalo sa to tejto vláde, i SNS a strane Hlas. Stalo sa to aj KDH a hnutiu Slovensko, to však neznamená, že by sme to mali využívať na vzájomné útoky a alibizmus,“ myslí si predseda SNS.
Základom fungovania v parlamente je podľa neho spolupráca strán a vzájomný rešpekt a tolerancia pri napĺňaní programu. „To si naozaj želáte byť premiérom vlády zloženej z politických strán a vydieračov? Musíte vedieť, že to nemôže fungovať,“ odkázal Danko.
Trikrát vám SNS pomohla stať sa premiérom
Skonštatoval, že Ficovi chýba empatia ku koaličným partnerom. „Ak padnú strany SNS a Hlas-SD, padnete aj vy, a o to ide našim nepriateľom,“ dodal s tým, že Fico nemá hádzať zodpovednosť na koaličných partnerov, inak opäť ostane sám. „My potrebujeme vás a vy potrebujete nás, ale akonáhle sa rozhodnete rokovať individuálne s ľuďmi, ktorí zradili, je to vaše rozhodnutie, ktoré nebude mať dlhú trvácnosť,“ myslí si šéf SNS.
Danko tiež v liste pripomína Ficovi, že ho podržal aj v uplynulých rokoch, či už v koalícii alebo v opozícii. „Trikrát vám naša politická strana SNS pomohla stať sa premiérom a vždy ste nás použili a následne takmer zničili. Aj pri tvorbe tejto vlády sme ako SNS ustúpili z požiadaviek a je logické, že sme nedokázali mocensky uspokojiť všetkých našich poslancov. Všetko ste si rozhodli za naším chrbtom so stranou Hlas a tu je výsledok,“ poznamenal. Podľa šéfa SNS je „veľká škoda“, že premiér svoju emóciu, boj a silu nesústreďuje na to, čo spoločne sľúbili voličom.
Šimečka: Zabaľte to
Na udalosti zareagoval na sociálnej sieti aj šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Komunikáciu medzi Ficom a Dankom skritizoval a označil ju na úrovni mladistvých influencerov. „Sledujúc Róberta Fica a Andreja Danka, na ten prevrat žiadnych Gruzíncov netreba,“ uviedol s odkazom na údajný majdan, o ktorom informovali vládne špičky v posledných týždňoch.
Fico a Danko si „píšu emotívne listy, nahrávajú videjká, hádajú sa medzi sebou. Robia všetko, len nevládnu. Kataster funguje? Diaľnica do Košíc stojí? Platy stúpli, dane klesli? Lekári v regiónoch sú? Mladí ľudia zo Slovenska prestali utekať? Nič ste nedosiahli, nič ste nevyriešili, už to konečne zabaľte a poďme do predčasných volieb,“ dodal na záver Šimečka.

Europoslankyňa za Smer Monika Beňová Dankovi v komentári pod jeho príspevkom na facebooku odkázala, aby sa pozbieral. Tiež napísala, že Smer po vzniku koalície vytvoril Dankovej SNS nové ministerstvo. „Aby ste ich mohli “mať” 3. S necelými 6% podpory vo voľbách, z ktorých teda ostala polovica. Nevadí, môže sa to stať,“ napísala Beňová.
„Rada by som nenápadne pripomenula, že nebyť “hosťujúceho” poslanca Muňka, SNS by dnes už akosi nemala ani ten poslanecký klub. Vy sa dnes sťažujete na Roberta Fica? Ste už ako opozícia? Aj za odchod Vašich poslancov z Vášho klubu môže Robert Fico? Čo keby ste sa trochu pozbierali, chlape,“ odkázala Dankovi Beňová.
Koalícia mala na začiatku volebného obdobia 79 poslancov. Vlani z klubu SNS vystúpili traja poslanci – Rudolf Huliak, Pavol Ľupták a Ivan Ševčík. Klub Hlas v tomto roku prišiel o troch poslancov, Roman Malatinec sa pridal k odídencom zo SNS a Radomíra Šalitroša a Samuela Migaľa zo strany vylúčili.
Poslanci okolo Huliaka už skôr deklarovali pripravenosť pomáhať napĺňať koalícii programové vyhlásenie vlády. Poukazovali však na to, že rokovania ešte prebiehajú a závisí to od ich výsledku. Viacerí ministri v posledných dňoch pripustili zmeny vo vláde súvisiace so zmenami pomerov v Národnej rade.
