„Som rád, že po polroku, keď tu nebola rešpektovaná koaličná zmluva, začal premiér túto situáciu riešiť,“ povedal Šutaj Eštok. Pripomenul, že do tejto vlády a koalície šiel preto, aby pracoval pre ľudí a nie preto, aby riešil pozície. Podľa vlastných slov si uvedomuje spoluzodpovednosť Hlasu v tom, že tam boli poslanci, ktorí mali iné ambície, s akými šla strana do volieb.

Šéf Hlasu zároveň poukázal na to, že koalícia stojí pred rôznymi požiadavkami, a to nie iba zo skupiny poslancov okolo Samuela Migaľa. „Možno je tu ďalší človek, ktorý tiež má nejaké ambície. Toto všetko budeme riešiť,“ poznamenal Šutaj Eštok.
Podpredseda vlády SR pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas) potvrdil, že sa o výmenách na ministerských postoch rokuje a že k zmenám príde. Kmec poznamenal, že ho mrzí, že situácia dospela do tohto stavu a preferoval by diplomatickú cestu riešenia vo vnútri strany.
„Je to politická realita. Top priorita je zabezpečenie väčšiny koalície v parlamente," vyjadril sa. Uviedol tiež, že k vyriešeniu celej situácie by malo dôjsť v priebehu tohto týždňa. Na akú pozíciu by išiel, komentovať nechcel, povedal, že sa sústreďuje na Plán obnovy a odolnosti SR. Nevylúčil, že by mohol nahradiť ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho (Hlas), čo je jeden zo scenárov, ktorý „lieta" aj na verejnosti, aj v politických debatách. „Neviem to vylúčiť," dodal. Situáciu podľa neho treba vyriešiť do marcovej schôdze parlamentu.
Výzvu premiéra a stanovenú lehotu do pondelka 17. februára vníma Kmec ako nástroj časového tlaku, ktorý má opodstatnenie. „Situáciu je potrebné vyriešiť čo najskôr,“ zdôraznil.
Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru) má pocit, že táto vláda vydrží.
Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák v rámci tejto témy po rokovaní vlády odmietol reagovať na list lídra SNS premiérovi, odvolávajúc sa na to, že nepozná jeho obsah. „Nebol som a ani neplánujem byť konfrontovaný s týmto listom a ani si nemyslím, že by si vyžadoval moju reakciu,“ uviedol Kaliňák.
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) nechcel predčasne špekulovať o vývoji a podobe rekonštrukcii vlády. Upozornil, že riešenie je v rukách koaličných lídrov a členov koaličnej rady. Danko mal podľa neho vždy svoje neštandardné metódy. Nechcel preto jeho list komentovať. Aj s tým sa podľa neho lídri vyrovnajú na koaličnej rade, ktorá by mala pokračovať v rokovaniach v najbližších dňoch.
Podpredseda Smeru a minister pôdohospodárstva Richard Takáč si myslí, že čas na rokovania do pondelka má zmysel. „Pokiaľ je stanovený takýto deadline, myslím si, že je korektné ho dodržať a uvidíme. Myslím si, že budúci týždeň by sa situácia mohla vyriešiť,“ povedal novinárom po skončení rokovania vlády. Verí, že premiér Robert Fico (Smer) situáciu vyrieši. Premiér mu nepovedal, ktorých ministrov by chcel vymeniť. Podľa Takáča nehrozí, že by SNS odišla z koalície. List šéfa SNS minister nečítal. „Myslím si, že vždy by bolo potrebné si tieto veci nejakým spôsobom vnútorne vyriešiť,“ skonštatoval. Nemyslí si, že došlo k porušeniu koaličnej dohody. „Ja to tak nevnímam, možno niekto chce niečo vytvárať. Verím tomu, že budúci týždeň bude situácia vyriešená,“ doplnil Takáč.

Predstavitelia strán Hlas a SNS chcú predložiť návrhy riešenia na obnovu vládnej väčšiny v pondelok 17. februára. O priestor na rokovania do tohto termínu požiadali predsedu strany Smer a premiéra Roberta Fica. Predseda vlády to uviedol v utorok 11. februára v statuse na sociálnej sieti. „Predstavitelia vládnej koalície dnes priamo aj nepriamo intenzívne rokovali o definitívnom vyriešení krízy v stranách Hlas a SNS, ktoré v súčasnosti nevedia stabilne garantovať funkčnú vládnu väčšinu vzhľadom na odchody poslancov z ich parlamentných klubov," napísal ďalej. Zdôraznil, že ak národniari a Hlas do predmetného termínu nebudú schopní dosiahnuť dohody s poslancami, ktorí opustili ich kluby, akceptujú, že predseda vlády zo svojej pozície pristúpi k riešeniu krízovej situácie a v ten deň navrhne prezidentovi Petrovi Pellegrinimu viacero zmien vo vláde. Premiér Fico na záver prízvukoval, že vláda sa musí okamžite vrátiť k plneniu svojho programu.
Danko v reakcii na to adresoval v utorok (11. 2.) predsedovi vlády otvorený list. Spôsob, akým sa premiér rozhoduje riešiť koaličnú krízu, je podľa Danka hrubým porušením koaličnej dohody. Vyzval ho, aby nevytváral tlak a nedehonestoval strany SNS a Hlas. Odkázal mu, že ministrov nemôže meniť bez súhlasu materských strán. Za situáciu podľa Danka nenesú zodpovednosť strany SNS a Hlas.

Koalícia prišla o väčšinu v parlamente, keď Hlas tento rok v januári vylúčil zo svojich radov dvoch poslancov. Už vlani na jeseň opustili traja poslanci okolo Rudolfa Huliaka klub SNS. K Huliakovej skupine sa potom minulý týždeň pridal ďalší poslanec, ktorý opustil Hlas. Rebelujúci poslanci síce nepodporili opozíciu, už skôr však skomplikovali vládnej koalícii schvaľovanie niektorých návrhov v parlamente. Sporné body vládne strany z rokovania NR SR opakovane odkladali.
Huliak vlani neuspel u vládnych strán s požiadavkou formálne upraviť vzťahy svojej skupiny s vládnymi stranami a ani s návrhom na pridelenie jedného ministerského kresla. Bez podpory od tejto štvorice nezaradených poslancov vrátane Huliaka už nebude mať vládna koalícia väčšinu v parlamente.
Malová: Komunikácia v rámci koalície nefunguje dobre, naznačuje to list Ficovi
Komunikácia v rámci koalície nefunguje dobre, naznačuje to list predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer) od predsedu SNS Andreja Danka, uviedla politologička Darina Malová. List podľa nej tiež naznačuje to, že Danko nie je ochotný sa vzdať svojich právomocí obsadiť miesto ministra.
Skonštatovala, že fungovanie vládnej koalície je ohrozené, lebo sa zviditeľňujú konflikty, ktoré by sa mali riešiť na stretnutiach koaličnej rady. „Domnievam sa však, že napokon aj táto situácia bude nejako vyriešená a príde nejaká dohoda v koalícii. Tak to u nás chodí v koalíciách, ktoré sú až osudovo založené na spoločných mocenských záujmoch,“ doplnila politologička.
Ako podotkla, musia sa dohodnúť, ak chcú ďalej vládnuť. „Ale najvyššie karty má v rukách premiér, tak to bolo rozdané po voľbách, Robert Fico si je toho vedomý, a tak s nimi hrá,“ zhodnotila. Uvidí sa podľa nej, či naozaj Fico rozhodne sám a navrhne rekonštrukciu vlády. Hlas-SD však podľa nej už v stredu signalizoval, že je pripravený na rokovanie. „Preto predpokladám, že koaliční partneri sa napokon dohodnú. Situácia je však netransparentná a neprehľadná, teda sa môžem mýliť a Fico sa naozaj pripravuje na predčasné voľby,“ dodala Malová.
Világi: Je možné predpokladať, že sme opäť o krok bližšie k predčasným voľbám
Vzhľadom na postupnú eskaláciu vnútrokoaličného konfliktu je možné predpokladať, že sme opäť o krok bližšie k predčasným voľbám, zhodnotila politologička Aneta Világi. Podotkla, že po zaslaní listu sú možné minimálne tri základné scenáre, pričom žiadny z nich podľa nej neznamená automaticky dlhodobé ukľudnenie situácie a politickú stabilitu.
Priblížila, že možnosťou je, že premiér pristúpi k rekonštrukcii vlády a koaliční partneri vypovedajú koaličnú zmluvu. „Takýto scenár by mohol viesť k predčasným voľbám,“ skonštatovala. Možné je tiež podľa nej, že premiér pristúpi k rekonštrukcii vlády a líder jednej alebo obidvoch jeho partnerských strán v koalícii abdikujú na svoje funkcie a nahradí ich niekto iný. „Takýto scenár by napríklad Dankovi dovolil udržať si osobnú integritu a dôstojnosť a pritom pre SNS by to znamenalo krok k udržaniu koalície,“ vysvetlila. Treťou možnosťou je podľa politologičky, že koaliční partneri dospejú k ústupkom a dohode a budú to prezentovať ako veľkú, ale potrebnú obetu pre dobro spoločnosti.
List Danka vníma ako snahu komunikovať najmä voličstvu SNS a prípadným podporovateľom, že SNS s rekonštrukciou vlády naďalej nesúhlasí. Taktiež, že niektoré časti listu sa snažia navodiť nevyargumentovaný dojem, že rozpad poslaneckého klubu SNS bol spôsobený zásahom iných aktérov vrátane atribúty viny premiérovi za nefungujúcu komunikáciu v rámci koalície. Čiže ide podľa nej aj o snahu o prenos viny za ohrozenie koalície mimo stranu SNS a jej predsedu.