
Odvolávaniu bude čeliť aj minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Opozícia ešte v stredu odovzdala podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze. Tá by sa mala podľa rokovacieho poriadku zvolať do siedmich dní od podania návrhu.
Odvolávanie Tarabu v parlamente iniciovalo opozičné hnutie PS. K návrhu na odvolanie šéfa envirorezortu sa pridali aj poslanci za opozičnú stranu SaS a nezaradený poslanec Ľubomír Galko. Poslanci za PS podanie návrhu na vyslovenie nedôvery Tarabovi avizovali už v utorok (11. 2.). Hovorili o viacerých jeho zlyhaniach. Kritizovali ho aj v súvislosti so zámerom výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec.

„Taraba rieši všetko, len nie vlastný rezort. Poslednou kvapkou je plánovaná prečerpávacia elektráreň na Podpoľaní, pre ktorú chce pripraviť ľudí o bezpečie domova v priebehu pár dní. A ešte o nej bohapusto klame. Ministrovi vystavíme na schôdzi kompletné vysvedčenie. Otázkou je, či bude mať nakoniec odvahu odvolávaniu aj skutočne čeliť,“ skonštatovala poslankyňa Tamara Stohlová (PS).

Taraba reagoval, že svoje odvolávanie v parlamente považuje za snahu povaliť vládu. Priestor na mimoriadnej schôdzi k návrhu na jeho odvolanie chce využiť na prezentáciu svojich výsledkov.
Opoziční poslanci za PS a SaS iniciujú aj odvolávanie šéfky rezortu kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Podali návrh na vyslovenie nedôvery ministerke. Do siedmich dní by k nemu mala byť zvolaná mimoriadna schôdza.

„Ministerka kultúry od svojho menovania do funkcie kontinuálne presviedča odbornú i širokú verejnosť o tom, že jej každý ďalší deň vo funkcii je pre slovenskú kultúru ohrozením. Menovanie osoby, ktorej chýba odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte či akákoľvek riadiaca skúsenosť bola od začiatku symbolom toho, ako si štvrtá vláda Roberta Fica váži a vníma kultúru a jej aktérov,“ skonštatovali predkladatelia.

V tejto súvislosti hovorili o rozklade kultúry a zlyhaniach Šimkovičovej. Upozornili napríklad na zlyhania v oblasti ochrany pamiatkovej starostlivosti, rozklad verejnoprávnych médií a verejnoprávnych fondov. Vyčítali jej aj zlú komunikáciu. Konštatovali aj porušenia štandardov pri zadávaní úpravy štátnej hymny. „Stav inštitúcií, legislatívy, politík či personálneho obsadenia je dnes radikálne horší ako pred jej nástupom do funkcie,“ podotkli.