Fio bankaFio banka

NKÚ: Slovensko má vyše 11 000 nelegálnych skládok, odhaľovanie ich pôvodcov nefunguje

Slovensko má viac ako 11.000 nelegálnych skládok odpadu. Odhaľovanie ich pôvodcov nefunguje na úrovni obcí, okresných úradov ani enviropolície. Ak sa aj podarí páchateľov odhaliť, tresty sú často neúčinné a nezodpovedajú škode, ktorú spôsobili. Ukázala to kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

14.02.2025 10:30 , aktualizované: 13:30
skládka Vrakuňa Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (9)
Nebezpečná skládka vo Vrakuni čaká na zázrak. Treba sa báť kontaminácie vôd na Žitnom ostrove?
Video

Štát nemá podľa NKÚ dostatok financií na odstraňovanie nelegálnych skládok, ktoré sú environmentálnym a zdravotným rizikom. Kontrolóri preto ministerstvu životného prostredia odporučili vytvoriť pracovnú skupinu pre zlepšenie odhaľovania nelegálnych skládok a nastavenie systémového financovania ich odstraňovania, napríklad cez fond sústreďujúci príjmy z pokút, náhrad škôd a ďalších zdrojov. „Envirorezort už v súčasnosti vytvára takúto pracovnú skupinu, jej súčasťou bude aj zástupca NKÚ,“ potvrdil úrad.

Tomáš Taraba, vrakunská skládka Čítajte viac Zbaví sa Bratislava toxickej skládky? Taraba prišiel s novým riešením. Opozícia: Bude to násobne drahšie, chýbajú kľúčové odpovede

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra predložil kontrolórom databázu, ktorá obsahovala 1792 starých nelegálnych skládok vzniknutých pred rokom 2000. „Mnohým starým nelegálnym skládkam už štát nevenuje pozornosť, napriek tomu môžu predstavovať významné finančné a ekologické riziká. Pri nových prípadoch nezákonne umiestneného odpadu je v súčasnosti šanca, že štát odstráni odpad, ktorý neobsahuje azbest, prípadne iný nebezpečný odpad, nulová,“ priblížil podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo. Dodal, že štát má v súčasnosti financie len na nebezpečný odpad a na odstránenie väčšieho množstva odpadu nemajú peniaze ani obce.

Bio, raw, zelené, ekologické, uhlíkovo neutrálne - ako zistiť, či je to pravda alebo len reklama?
Video

NKÚ skonštatoval, že pokiaľ ide o komunálny a drobný stavebný odpad, obciam sa darí odstraňovať len jeho malé množstvá. Pri väčšom rozsahu musia čakať na dotačné výzvy. Do roku 2023 ročný rozpočet štátu na túto činnosť nepresiahol 100.000 eur, v súčasnosti je na odstraňovanie odpadu rozpočtovaný trojnásobok tejto sumy. „Napriek navýšeniu finančných prostriedkov by pri súčasne nastavenom systéme financovania trvalo viac ako 70 rokov, kým by sa podarilo odstrániť všetky súčasné nelegálne skládky, a to za predpokladu, že by neboli nahlásené žiadne iné a že by sa priebežne odstraňovali aj odpady, ktoré neobsahujú nebezpečné látky,“ povedal Ivančo.

recyklácia, sklo, ako sa recykluje sklo, Vetropack Čítajte viac Viete, ako sa recykluje sklo? Na skládke ho pochováte. Boli sme sa pozrieť vo fabrike, kde črepy dostávajú nový tvar

Systém odhaľovania a trestania páchateľov neplní podľa NKÚ preventívnu funkciu. Mnohé obce sú v priestupkových konaniach pasívne. Rovnako neúčinné sú správne a priestupkové konania okresných úradov, ktorým chýba personál a aj právomoci potrebné na dokazovanie viny. „V mnohých problematických lokalitách sú viditeľné známky rezignácie orgánov prevencie, dozoru a vymáhania pravidiel aj ukladania sankcií,“ tvrdí úrad.

Pokračuje, že k odhaľovaniu páchateľov neprispieva ani enviropolícia. Ak sa páchateľa podarí identifikovať, súdom uložené tresty sú nízke a nemajú dostatočne odstrašujúci účinok. NKÚ poukázal na to, že k nepodmienečnému trestu odňatia slobody neprišlo napríklad ani v prípade, keď škoda dosiahla výšku takmer desať miliónov eur.

alojz hlina Čítajte viac Hlina: Slovensko sa stáva skládkou Európy a Taraba tomu pomáha. Minister chce tri nové spaľovne

Zákon o odpadoch kladie podľa kontrolórov príliš veľké očakávania na malé obce a zamestnancov okresných úradov vzhľadom na ich počet, nezastupiteľnosť, obmedzené právomoci v rámci odhaľovania prípadov, absenciu právneho vzdelania, nemožnosti využitia právnej pomoci a absenciu technického vybavenia a metodickej podpory. NKÚ považuje za kľúčové, aby samosprávy aktívnejšie riešili problémy s nastavením systému nakladania s odpadmi vo všetkých častiach obce a zabezpečovali aktívnu prevenciu.

MŽP pripravuje zmeny, ktoré prinesú pravidlá odstraňovania nelegálnych skládok

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripravuje systémové zmeny, ktoré napravia pochybenia predošlých vlád a prinesú jasné pravidlá a posun v problematike odstraňovania nelegálnych skládok. Pripravilo tiež novú legislatívu, ktorú v najbližšom období posunie do medzirezortného pripomienkového konania, uviedol odbor komunikácie MŽP v reakcii na kontrolu NKÚ.

„Envirorezort rovnako otvorene spolupracuje na riešení problému s predstaviteľmi samospráv, rezortom vnútra a okresnými úradmi či splnomocnencom vlády pre rómske komunity. Za týmto účelom sa už v súčasnosti vytvára pracovná skupina pre zlepšenie odhaľovania nelegálnych skládok a nastavenie systémového financovania ich odstraňovania,“ priblížil odbor komunikácie.

MŽP považuje za dôležité efektívne nastaviť celý systém, zlepšiť edukáciu a zvýšiť informovanosť občanov o možnostiach, kde a za aké poplatky je možné zákonným spôsobom odovzdať odpad, napríklad na zberné dvory.

Ministerstvo zároveň avizuje legislatívny návrh, ktorý poskytne štátu pri sanáciách environmentálnych záťaží väčšie právomoci, napríklad pri vstupoch na pozemky, ktoré by boli možné bez toho, aby štát musel získavať vlastnícky alebo právny vzťah k pozemkom. „Práve to dnes často paralyzuje sanácie envirozáťaží na Slovensku,“ podotklo.

Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #NKÚ #nelegálna skládka