Ak sa aj vám podarí zachytiť niečo pútavé, čo by mohlo zaujať čitateľov a divákov, neváhajte a pošlite nám svoje zábery. Najlepšie cez aplikáciu mReportér, ktorú si jednoducho a zdarma môžete stiahnuť do svojho mobilu.
Prameň svätého Františka vyviera pod Frivaldskou kalváriou v Rajeckej Lesnej, známej pútnickej obci na Slovensku. Kalvária, postavená v rokoch 1920 – 1921, pozostáva zo 14 kaplniek a kostola Nanebovstúpenia Pána. Prameň je bohatý na vápnik a horčík a pripisujú sa mu zázračné uzdravenia, vrátane legendy o slepej žobráčke, ktorej sa po umytí očí touto vodou vrátil zrak. Voda z prameňa má priaznivé účinky na cievny systém, trávenie a vysoký krvný tlak a ani v zime nezamŕza. Rajecká Lesná je známa aj unikátnym pohyblivým betlehemom, ktorý je najväčšou drevorezbou svojho druhu na svete.
Jedným z najrozsiahlejších hradov na Slovensku je Hrad Lietava, ktorý sa nachádza neďaleko Žiliny smerom na Rajecké Teplice. V jeho zrekonštruovaných priestoroch sa nachádza stála expozícia venovaná histórii hradu, palným zbraniam a archeologickým nálezom. Unikátnosťou tejto expozície je jej hmatová forma, čo znamená, že návštevníci si môžu všetky exponáty chytiť do rúk a lepšie spoznať ich detaily. Hrad Lietava patrí medzi najzachovalejšie slovenské zrúcaniny a ponúka nádherné výhľady na okolité pohoria. Je obľúbeným cieľom turistov, ktorí si chcú vychutnať spojenie histórie a prírody.
Občianske združenie na záchranu hradu Lietava vzniklo 20. augusta 1999 s cieľom obnovy, konzervácie a ochrany tejto významnej historickej pamiatky. Počas viac ako dvoch desaťročí sa aktívne podieľa nielen na rekonštrukcii Lietavského hradu, ale aj na edičnej činnosti zameranej na ochranu slovenských zrúcanín. Vydaním odbornej publikácie „Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine 2006“ prispelo k metodickému a technickému usmerneniu pri zachovávaní historických pamiatok. Združenie je považované za jednu z najefektívnejších organizácií svojho druhu na Slovensku. Vďaka jeho úsiliu sa hrad Lietava stáva postupne zachovalejším a atraktívnejším miestom pre návštevníkov. Manželom Chobotovým a ich priateľom patrí veľká vďaka.
Spievajúca fontána v Košiciach je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií mesta, nachádzajúca sa v historickom centre na Hlavnej ulici medzi Dómom sv. Alžbety a štátnym divadlom. Bola postavená v roku 1986 a patrí medzi prvé spievajúce fontány v bývalom Československu. V posledných rokoch prešla veľkou rekonštrukciou. Fontána je jedinečná tým, že jej vodné prúdy sa pohybujú v rytme hudby, pričom program je synchronizovaný so svetelnými efektmi, ktoré vytvárajú pôsobivú atmosféru najmä večer. Repertoár fontány zahŕňa rôzne hudobné žánre – od klasickej hudby až po moderné skladby. Opätovné spustenie fontány je plánované na prelome apríla a mája tohto roka.

Fontána je technologicky prepracovanou atrakciou, ktorá ohromuje návštevníkov nielen hudbou a svetelnými efektmi, ale aj svojím výkonom. Vo fontáne sa nachádza 43 čerpadiel a 750 dýz, pričom stredová dýza dokáže vystreknúť vodu až do výšky 24 metrov, čo je viac ako erupcia Herlianskeho gejzíru. Bočné dýzy, známe ako detské vyvierače, striekajú vodu do výšky 50 cm, čím poskytujú hravý prvok pre najmenších. Po rozsiahlej rekonštrukcii bola kompletne vymenená 16-kilometrová kabeláž, modernizované osvetlenie aj ozvučenie. Fontána dnes využíva smart technológie, ktoré jej dodávajú ešte pôsobivejšie svetelné a hudobné efekty, čím z nej robia jeden z najkrajších prvkov košického mestského parku.
