Informoval o tom Denník N s odkazom na viacero zdrojov. Premiér by mal do Washingtonu odcestovať vo štvrtok a vrátiť na Slovensko v nedeľu.
Úrad vlády zatiaľ o tejto ceste Fica neinformoval.
„Pôvodne sa rátalo s jednodňovou cestou, no nakoniec by mal Robert Fico v USA stráviť tri celé dni, čo už pripomína oficiálnu cestu,“ uviedol denník. Fico by mal byť vo Washingtone v čase veľkého konzervatívneho samitu CPAC, ktorý sa začína v stredu 19. februára a končí sa v sobotu 22. februára.
Je otázne, s kým sa premiér Fico v USA stretne. V uplynulých týždňoch ale vyvinul smerom k USA viacero aktivít. Telefonoval si s prezidentom Donaldom Trumpom či písal list miliardárovi Elonovi Muskovi.
Fico Muskovi písal kvôli grantom poskytnutým z americkej Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) slovenským mimovládnym organizáciám. Podľa Fica sa peniaze na Slovensku používali aj na politické ciele. „Je nespochybniteľné, že finančné zdroje pochádzajúce z USAID boli na Slovensku použité aj na politické ciele za účelom deformácie politického systému a zvýhodňovania určených politických strán," napísal Fico v liste Muskovi.
Fico je pripravený sa s Muskom stretnúť aj osobne, pretože považuje tému „zneužívania zahraničných fondov na Slovensku za účelom znevýhodňovania časti politického spektra“ za závažnú. S Muskom by chcel zároveň prerokovať aj iné projekty vzájomne výhodné pre slovensko-americké vzťahy.

Chystanú cestu Fica do USA podľa „enka“ potvrdzuje minulotýždňové stretnutie ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer) s americkým veľvyslancom na Slovensku Gautamon Ranom. Na tejto schôdzke bol podľa informácií Denníka N aj štátny tajomník rezortu diplomacie Marek Eštok, ktorý „je hlavnou „spojkou“ premiéra na ministerstve a zvykne ho sprevádzať na zahraničných cestách“.
Odlet Fica do USA však môže kolidovať s návštevou generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho v Bratislave, o ktorej informoval minulý piatok prezident Peter Pellegrini. Na stretnutí by sa mal zúčastniť aj Fico. Témou rokovania má byť zvyšovanie výdavkov na obranu.
„Pokiaľ by Fico namiesto stretnutia s Ruttem zvolil let do USA, bolo by to pomerne silné gesto smerom do Aliancie. Preto nie je vylúčené, že by sa s termínom odletu mohlo ešte hýbať, aby premiér schôdzku s generálnym tajomníkom NATO absolvoval,“ píše Denník N.
Je takisto otázne, či Fica príjme aj prezident Trump alebo zavíta do Bieleho domu.
Ak by sa tak stalo, išlo by o Ficovo druhé rokovanie s najmocnejším politikom USA. V decembri 2013 sa medzi štyrmi očami stretol s vtedajšou hlavou štátu Barackom Obamoma a aj viceprezidentom Joe Bidenom. Témou rozhovorov bola ponuka Fica, aby sa slovenskí odborníci podieľali na ničení arzenálu sýrskych chemických zbraní.
Návšteva Bieleho domu nebola vtedy vopred avizovaná. Premiér tvrdil, že takéto cesty sú niekedy zahalené obrovským diplomatickým úsilím a záležalo aj na detailoch. Predsedu vlády sprevádzali minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister vnútra Robert Kaliňák.
Zatiaľ posledným zo slovenských najvyšších ústavných činiteľov, ktorého prijal americký prezident v Bielom dome, bol Peter Pellegrini. Ešte ako premiér rokoval v máji 2019 práve s Donaldom Trumpom, ktorý slúžil svoje prvé funkčné obdobie hlavy štátu.
Obaja na stretnutí ocenili vzájomné bilaterálne vzťahy. Americký prezident ocenil nákup stíhačiek F-16 a partnerstvo oboch krajín v NATO. „Naše vzájomné vzťahy sú veľmi dobré. Toto je prvá návšteva slovenského premiéra v Oválnej pracovni,“ uviedol americký prezident.
Slovenský premiér dodal, že to nie je len česť pre neho, ale pre krajinu, že môže byť v Bielom dome. „Od momentu prijatia som nemal ani jeden moment pocit, že tam sedím ako predstaviteľ maličkej krajiny, ktorá sa prišla pokloniť alebo vyspovedať veľkej mocnosti. Pán prezident bol veľmi otvorený a priateľský,“ zdôraznil Pellegrini.