Fio bankaFio banka

Schôdze k Tarabovi a Šimkovičovej sa nepodarilo otvoriť. Opozícia to kritizovala, niektorí jej poslanci však neprišli tiež

Opozičné strany chceli v utorok v parlamente odvolávať ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú a šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (obaja nom. SNS). Schôdze k ich odvolávaniu sa však nepodarilo ani otvoriť. Do nohy nebola v parlamente ani opozícia.

18.02.2025 09:34 , aktualizované: 13:45
debata (20)
Šimkovičová o svojom poste aj ponuke od Smeru
Video
Zdroj: TV Pravda

Mimoriadnu schôdzu parlamentu k vysloveniu nedôvery ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi (nom. SNS) sa v utorok nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus.

Prezentovalo sa len 63 poslancov, na otvorenie schôdze je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda minimálne 76. Predsedajúci schôdze Peter Žiga odložil začiatok schôdze na stredu 19. februára o 9:00.

Poslanci neotvorili ani mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ministerky kultúry Šimkovičovej. Pri otváraní schôdze neboli ani na druhý pokus uznášaniaschopní, v sále sa ich ako prítomných prezentovalo iba 64. Plénum sa o návrhu pokúsi rokovať opäť v stredu (19. 2.), na kedy sa presunul začiatok schôdze.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba...
Minister životného prostredia Tomáš Taraba...
+3Minister životného prostredia Tomáš Taraba...

Krúpa: Koalícia ignoruje parlament

Poslanec SaS Juraj Krúpa si nemyslí, že by išlo v prípade neotvorenia mimoriadnych schôdzí o prejav jednoty koalície. „To je skôr prejav ignorovania voči parlamentu a parlamentnej demokracii. Parlament je ignorovaný koalíciou už niekoľko mesiacov. Mali sme jednu mimoriadnu schôdzu k dvom zákonom, a tým to haslo. Pokiaľ budú takto pristupovať, môžeme hovoriť o konci parlamentnej demokracie ako takej,“ vyjadril sa poslanec.

Odvolávania ministrov majú podľa neho aj ďalej zmysel. „Odvolávania budú. Je len otázkou času, kedy. Oni sú len odďaľované,“ myslí si Krúpa. Ministri sa podľa neho diskusii v pléne nevyhnú. Domnieva sa, že koalícia si nie je istá svojou väčšinou a bojí sa otvoriť akúkoľvek schôdzu.

Poslanec J. Krúpa o odvolávaní M. Šimkovičovej a T. Tarabu z ministerských postov
Video
Zdroj: TV Pravda

KDH chýbali poslanci

V utorok neprišla na mimoriadnu schôdzu ani celá opozícia. Len z KDH chýbali dvaja poslanci – František Majerský a Marián Čaučík. Podľa poslanca Františka Mikloška im absencie v strane akceptovali. „Obidvaja sú na dlhodobých cestách. Pán Čaučík je v Londýne na zahraničnej ceste,“ priblížil Mikloško. „Ja v tom nevidím žiaden problém,“ dodal.

Opozičný poslanec sa nechcel príliš vyjadrovať ani k tomu, ako je KDH spokojné s krokmi Šimkovičovej a Tarabu. „Na to sa opýtajte našich poslancov, ktorí sú v tom kompetentní,“ vyjadril sa.

Poslanec F. Mikloško (KDH) o mimoriadnych schôdzach na odvolávanie Šimkovičovej a Tarabu
Video
Zdroj: TV Pravda

Poslanec Igor Janckulík potvrdil, že KDH chýbala dvojica poslancov. „My sme vedeli, že tá schôdza nebude otvorená,“ komentoval. Ich neúčasť obhajoval tým, že mimoriadne schôdze nie sú presne naplánované a môže stať, že niektorý z poslancov nebude môcť prísť, napríklad aj pre chorobu.

Podotkol, že KDH mimoriadnu schôdzu neiniciovalo, ale PS. „Keby sme my zvolávali tú schôdzu, tak vám garantujem, že sme tu všetci jedenásti. My sme túto schôdzu nezvolávali, takže my sme nevedeli, kedy to podajú a kedy bude schôdza zvolaná,“ povedal. KDH je podľa Janckulíka za dialóg aj preto sa tí, ktorí mohli, zúčastnili mimoriadnej schôdze. „Keď nie je dialóg, ťažko sa diskutuje,“ dodal.

Poslanec I. Janckulík (KDH) o mimoriadnej schôdzi: My sme vedeli, že tá schôdza nebude otvorená
Video
Zdroj: TV Pravda

Danko: Koalícia už otvorila schôdze iniciované opozíciou, no nemali význam

Koaliční poslanci už v minulosti otvorili mimoriadne schôdze iniciované opozíciou, no aj tak nemali význam. Skonštatoval to líder koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko. Uviedol to v reakcii na neotvorenie schôdzí k odvolávaniu ministerky Šimkovičovej a šéfa envirorezortu Tarabu.

„Boli schôdze, ktoré sme otvorili, aj tak nemali význam. Vždy aj opozícia, keď ich zvoláva, tu nie sú prítomní všetci opoziční poslanci. Niektoré schôdze sa otvárajú a niektoré sa neotvoria. Takže je to ad hoc, záleží to od časového harmonogramu, ale boli aj schôdze, ktoré sme otvorili a nič nevyriešili, len sa stupňovali hádky poslancov,“ skonštatoval.

Prečo chcú ministrov odvolať

Mimoriadne schôdze na odvolanie ministra a ministerky iniciovali Progresívne Slovensko (PS), SaS a nezaradený poslanec Ľubomír Galko (Demokrati).

Šéfovi envirorezortu v návrhu na zvolanie schôdze vyčítajú, že nezvláda riadiť svoje ministerstvo, tvrdia tiež, že legislatívne, personálne i manažérsky rozvrátil ochranu prírody. Medzi ich hlavnými výhradami je aj „iniciatíva výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec ako strategickej investície bez splnenia zákonných podmienok a bez diskusie s dotknutou verejnosťou“.

Ministri Šimkovičová a Taraba k svojmu odvolávaniu

Návrh opozičných poslancov hovorí aj o papalášizme štátnych tajomníkov envirorezortu, neriešení problematiky veľkých šeliem či negatívnych zmenách v envirofonde.

Pod návrhom na Tarabovo odvolanie je podpísaných 32 poslancov hnutia Progresívne Slovensko, poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) Marián Viskupič, Mária Kolíková, Alojz Hlina a Branislav Gröhling, a tiež Ľubomír Galko.

Na schôdzu k odvolávaniu Tarabu nadviažu poslanci ďalšou mimoriadnou schôdzou, na ktorej sa pokúsia odvolať ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nom. SNS). Pod návrhom zverejneným na stránke NR SR sú podpísaní poslanci a poslankyne najsilnejšieho opozičného subjektu Progresívne Slovensko a tiež poslanci zo strany SaS Branislav Gröhling, Alojz Hlina, Marián Viskupič a Mária Kolíková.

Šimkovičovej vytýkajú nedostatok skúseností, odbornosti a profesionálneho kreditu. Rezort kultúry dostala podľa nich do stavu rozkladu. V tomto smere spomenuli erbové kultúrne inštitúcie, ale aj verejnoprávne médiá a napríklad kontroverzie spojené so zmenami na Fonde na podporu umenia (FPU).

Navrhovatelia hovoria aj o zlyhaní pamiatkovej starostlivosti či prepúšťaní odborníkov na Pamiatkovom úrade. Šimkovičovej odvolanie podľa nich požadujú desiatky kultúrnych inštitúcií, odborná verejnosť aj zástupcovia samospráv a vysokých škôl.

Rovnako poukázali aj na petície za jej odstúpenie, ktoré podpísali státisíce ľudí či kritiku z radov vládnej koalície. „Kultúrny sektor ako celok odmieta Martinu Šimkovičovú a chce zmenu na poste ministerky kultúry,“ doplnili predkladatelia návrhu.

Martina Šimkovičová Čítajte viac Šimkovičová je pre zmeny v FPU pod paľbou kritiky. Nefunkčnosť fondu prinesie likvidáciu kultúry, vyčítajú umelci a samosprávy

Ministri sa bránia

„V rámci Plánu obnovy a odolnosti Slovenská republika zachránila 300 miliónov eur, ktoré bývalá vláda vyčlenila na dekarbonizáciu U.S. Steel,“ uviedol Taraba na tlačovej konferencii v národnej rade v prípade prvej z výčitiek opozície a bránil sa, že U.S. Steel tieto peniaze nevyužila, a teda by prepadli.

„Odvolal som ľudí, ktorí spôsobili, že na ministerstve životného prostredia, prepadli eurofondy vo výške 430 miliónov eur,“ povedal na margo kritiky, že z funkcií odvolával odborníkov bezdôvodne. „Zatiaľ som nenašiel ani jeden relevantný dôvod, čo nám vyčítajú, lebo nám nemajú čo vyčítať,“ bráni sa.

Šimkovičová sa obhajovala v pléne parlamentu, opozícia podľa nej vo všetkom klame (Archívne video)
Video

Posledný dôvod sa podľa Tarabu týka procesu odkanalizovania Slovenska, pri ktorom minister podľa PS nepredstavil potrebné štúdie. Bráni sa tým, že na odkanalizovanie dal vlani desaťnásobne viac eur, než ročne dávala bývala vláda. „Celé toto odvolávanie je fraška,“ zhodnotil.

Šimkovičová, ktorá čelí odvolávaniu už tretíkrát, tvrdí, že dôvody jej odvolávania sú skôr emotívne než odborné. „Dnes je bežným pracovným nástrojom klamstvo, osočovanie, nadávanie do fašistov, neonacistov a nepodložené tvrdenie, že ničíme kultúru a demokraciu,“ uviedla s tým, že o nekompetentnosti počúva od jej nástupu na čelo rezortu.

Tvrdí však, že všetky inštitúcie sú plne funkčné, vrátane Slovenského národného divadla a Slovenskej národnej galérie. Kritiku spojenú s negatívnymi zmenami v kultúre označuje Šimkovičová za klamstvá. „Chcem upozorniť všetkých, ktorí doteraz nedostali peniaze z FPU, treba počkať,“ doplnila.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 20 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Martina Šimkovičová #Tomáš Taraba #Štvrtá Ficova vláda