Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti a o brannej povinnosti, ktorý schválila vláda. Na rokovanie ho predložilo Ministerstvo obrany SR.

„Návrh zákona upravuje nový proces zaraďovania registrovaných občanov, aktívne slúžiacich príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, záchranných zložiek, verejných funkcionárov a vojakov ostatných záloh do jednotlivých zložiek Národných obranných síl. S ohľadom na úlohy, ktoré majú plniť, sa osobitne upravujú podmienky pre zaradenie do operačných záloh, pohotovostných záloh a branných záloh, pričom základným princípom ovládajúcim celý proces zaraďovania je dobrovoľnosť,“ uvádza rezort v materiáli.
Výcvik a plnenie úloh vojakmi v operačných zálohách či v pohotovostných zálohách bude podľa materiálu trvať 20 dní. Ďalších desať dní bude vojak v pohotovosti. Za absolvovanie celého obdobia dostane príslušník príspevok 3000 eur. Vojak v branných zálohách sa na získanie polovičného príspevku musí zúčastniť na výcviku a plnení úloh aspoň 14 dní.
Kritika Mikulca
Zákon, ktorým má vzniknúť Žandársky zbor, nerieši, ale zhoršuje situáciu v Policajnom zbore. Neprispeje ani k zlepšeniu bezpečnostnej situácie na Slovensku, uviedol exminister vnútra a poslanec Národnej rady (NR) SR Roman Mikulec (Slovensko, KÚ, Za ľudí).
„Minister obrany opakovane zasahuje do kompetencií ministra vnútra a proti Kaliňákovmu zákonu namietajú aj samotní policajti a ich odborári, ktorí hovoria o nesystémovom vykrádaní Policajného zboru,“ komentoval Mikulec. Myslí si, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) by mal počúvať tieto hlasy a nenechať si Kaliňákom rozložiť Policajný zbor. Poukázal aj na pripomienky od rôznych inštitúcií, ktoré k zákonu prišli v medzirezortnom pripomienkovom konaní. V návrhu vidí nezrovnalosti, napríklad čo sa týka použitia strelnej zbrane.
Legislatívny návrh upravuje aj vznik takzvaného Žandárskeho zboru, ktorý by mal pri udržiavaní verejného poriadku asistovať polícii. Jeho súčasťou by mohli byť vojaci alebo súčasní či bývalí policajti. Žandári by mohli dostať podobné právomoci, ako má Policajný zbor, nová legislatíva upravuje ich rovnošaty, spôsoby využívania donucovacích prostriedkov či možnosť zadržania osoby. Podriadení však budú Policajnému zboru. Žandári dostanú za 20 dní služby, po maximálne 12 hodinách, príspevok 3000 eur.

Podľa materiálu by nová legislatíva mohla v prípade úspešného legislatívneho procesu nadobudnúť účinnosť 1. júla 2025.
Vznik Žandárskeho zboru kritizovali opozičné strany a svoje výhrady zverejnil aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Rezort obrany reagoval, že na zriadení zboru trvá, no pripomienkami sa zaoberá.