Úrad vlády kritizuje mimovládku za správu o korupcii a zverejnil zoznam „nepohodlných“

Úrad vlády vyjadril vážne pochybnosti o objektivite Indexu vnímania korupcie za rok 2024 od Transparency International, podľa ktorého sa Slovensko prepadlo o dvanásť pozícií na 59. miesto spomedzi 180 krajín. Považuje ho za politicky zaujatý. Podľa neho tento rebríček robí politicky aktívna mimovládna organizácia na základe selektívne vybraných meraní.

20.02.2025 10:56
debata (359)

„Vláda SR deklarovala vo svojom Programovom vyhlásení, že nemôže akceptovať politicky zamerané mimovládne organizácie, ktoré netransparentne ovplyvňujú verejnú mienku a politickú súťaž,“ uviedol úrad vlády.

Prokurátor žiada, aby súd s Kažimírom pokračoval
Video

Podľa vyjadrenia úradu vlády sa index opiera o merania, ktoré vykonávajú mimovládne organizácie platené aj z grantov USAID, ktorý aktuálne podlieha finančnému auditu a vyšetrovaniu z dôvodu podozrenia z financovania nekalých činností. Aj to je podľa neho jedným z dôvodov, prečo úrad vlády nalieha na prijatie legislatívy na stransparentnenie fungovania mimovládneho sektora, ktorý sa aktívne zapája do politického diania na Slovensku.

„Slovenská pobočka Transparency International podoprela svoje tvrdenia ohľadom vnímania korupcie o tzv. expertnú skupinu, ktorej členovia sú údajne „rešpektovaní odborníci a významné osobnosti“. V skutočnosti ide hlavne o dlhoročných názorových oponentov premiéra Slovenskej republiky a vládnych strán, ktorí svoje postoje intenzívne a dlhodobo verejne prezentujú,“ argumentuje ďalej úrad vlády a na svojom facebooku zverejnil zoznam asi 80 ľudí, medzi nimi novinárov, analytikov, sociólogov, politológov, právnikov, exministrov či influencerov.

Zároveň upriamil pozornosť na výsledky Eurobarometra na tému korupcie 2024, podľa ktorého 89 percent ľudí na Slovensku nezažilo ani neboli svedkami nejakého prípadu korupcie (priemer EÚ je 94 percent) a 81 percent ľudí osobne nepozná niekoho, kto berie úplatky (priemer EÚ je 88 percent). „Je prekvapujúce, že Transparency International vo svojom indexe nezohľadňuje výsledky Eurobarometra, rešpektovaného európskeho nástroja na meranie korupcie,“ dodal úrad vlády.

Podľa rovnakého prieskumu ale korupciu stále považuje za rozšírený neduh 77% občanov SR, priemer EÚ dosiahol 68%.

Peniaze / Euro / Bankovka / Korupcia / Úplatok / Čítajte viac Slovensko je výrazne korupčnejšou krajinou, tvrdí TIS. Suskov rezort hovorí o konšpirácii

Slovensko sa v najcitovanejšom rebríčku vnímania korupcie (CPI), zostavovanom každoročne centrálou Transparency International v Berlíne, prepadlo o dvanásť pozícií na 59. miesto spomedzi 180 krajín. Medziročne ide o historický prepad, došlo k nemu z dosiaľ najlepšieho 47. miesta. Výnimočný je aj v rámci Európskej únie, kde viac ako my padli v poslednom desaťročí iba Cyprus a Malta medzi rokmi 2015 a 2016. Globálny rebríček vnímania korupcie sa zostavuje na základe indexov nezávislých inštitúcií mapujúcich rok až dva dozadu. Slovenska sa týkalo 10 z nich, pričom 9 zachytávalo už obdobie štvrtej vlády Roberta Fica. Na rozdiel od vlaňajšieho umiestnenia, ktoré ešte reflektovalo obdobie predchádzajúcich vlád Eduarda Hegera a čiastočne aj Ľudovíta Ódora, ide už o vizitku aktuálnej vlády, uviedla Transparency International Slovensko.

Zvolen pôrodnica nemocnica agel urgent Čítajte viac Niektoré slovenské nemocnice sú podozrivé z úplatkov pri čerpaní plánu obnovy
Facebook X.com 359 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #korupcia #Eurobarometer #Úrad vlády SR #Amnesty International Slovensko