Fio bankaFio banka

Rutte na Slovensku. Armády sme budovali do mierových čias. Reakciou Európy nemá byť sťažovanie sa, uviedol Pellegrini

Slovensko je a bude pevným členským štátom Severoatlantickej aliancie. Nemá nijaký záujem meniť svoje ukotvenie ako v Európskej únii, tak aj v Aliancii. Po stretnutí so šéfom NATO Markom Ruttem to uviedol prezident Peter Pellegrini. Slovensko si podľa neho uvedomuje morálny investičný dlh do vybavenia Ozbrojených síl SR. Pred členskými štátmi NATO je náročná debata o tom, na aké percento HDP má stúpnuť objem výdavkov na zbrojenie a akým tempom tieto výdavky možno dosiahnuť, povedal.

20.02.2025 14:19 , aktualizované: 19:53
debata (55)
Vlajky Európskej únie, Slovenska a NATO pred...
+12Prezident Peter Pellegrini (vpravo) a generálny...

Generálny tajomník Mark Rutte pricestoval vo štvrtok ráno na Slovensko. Počas dňa sa prihovoril vojakom v Centre výcviku Lešť a prihovoril sa aj zamestnancom a študentom Univerzity Komenského v Bratislave.

Za účasti ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer) a ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer) sa stretol s prezidentom Petrom Pellegrinim. Podľa ich spoločného vyjadrenia sa zhodli, geopolitická a bezpečnostná situácia sa dynamicky mení a európskou reakciou nemá byť sťažovanie sa. Naopak, krajiny NATO a EÚ musia podľa nich aktívne konať.

„Blíži sa samit NATO v Haagu, na ktorom sa určite otvorí otázka potreby zvýšených výdavkov na obranu,“ uviedol Pellegrini s tým, že konkrétne čísla ešte budú predmetom diskusie. „Treba si priznať, že sme naše ozbrojené sily budovali do mierových časov, akoby žiadna vojna už na našom kontinente nemala byť,“ doplnil. Armády krajín Európy to podľa slovenského prezidenta dokazujú svojimi stavmi.

Vladimir Putin / Volodymyr Zelenskyj / Čítajte viac Putin je ochotný rokovať aj so Zelenským, nepovažuje ho však za legitímneho prezidenta: Ukrajina má právo vstúpiť do EÚ, ale nie do NATO

Podotkol, že Slovensko nehľadí len na článok 5 zmluvy NATO, ktorý hovorí o medzinárodnej pomoci v prípade, že jedna z členských krajín bude napadnutá. Podľa článku 3 má táto krajina byť schopná istý čas vydržať aj sama a Slovensko si to uvedomuje, doplnil prezident.

„Pre Slovensko bude dôležité, aké tempo bude Aliancia navrhovať, za aký čas bude treba zvýšiť výdavky o 1 alebo 1,5 %,“ uviedol Pellegrini. Podotkol, že na rozdiel od viacerých členských krajín Slovensko dosiahlo požadované dvojpercentné výdavky na obranu a je pripravené ich v prípade potreby ďalej navyšovať. Zdôraznil, že Slovensko je a bude pevným členským štátom Severoatlantickej aliancie.

Šéf NATO v nedávnom rozhovore pre magazín Politico povedal, že členské štáty Aliancie budú musieť výdavky na obranu zvýšiť výrazne viac než na tri percentá HDP. O tom, koľko by to malo nakoniec byť, sa podľa neho bude rokovať na júnovom samite NATO v Haagu.

Trump, Putin, Zelenskyj Čítajte viac 1 093. deň: Trumpov poradca vyzval Ukrajinu, aby podpísala dohodu o nerastoch. USA zrušili tlačovku po rokovaniach so Zelenským

Rutte povedal, že rokuje s krajinami, ktoré na obranu nevydávajú ani dve percentá HDP. Všetky to podľa neho musia urobiť do leta. „Hovorím im: Keď nebudete reagovať na moje telefonáty, môže vám zavolať jeden milý muž z Washingtonu,“ varoval.

„Spojené štáty ujasnili, že chcú mať silné NATO. A tento záväzok ide ruka v ruke s očakávaniami, že všetky členské štáty budú prispievať férovým pomerom,“ uviedol Rutte na tlačovej konferencii v Bratislave s tým, že Slovensko vynakladá dve percentá HDP, čo je veľmi dôležité, ale nasledujúce roky budú spojenci musieť investovať viac.

„Ďakujem vám, Peter. NATO je silnejšie aj vďaka Slovensku,“ doplnil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie. Všetky krajiny NATO musia podľa Rutteho do budúceho leta dosiahnuť požadované výdavky vo výške dvoch percent na obranu.

Rutte za Stoltenberga: výmena stráží na čele NATO
Video

Následne sa podľa expertne vypracovaných analýz rozhodne, nakoľko sa výdavky budú zvyšovať ďalej. „Bude to asi viac ako tri percentá, to je môj predpoklad,“ prezradil bývalý premiér Holandska Rutte.

Prezident Pellegrini doplnil, že nepôjde len o percento investícií, ale aj o ich kvalitu. „To bude pre nás dôležitý argument. Nie len objem peňazí, ale aj to, ako napĺňajú potreby modernizácie armády,“ uviedol s tým, že Slovensko v súčasnosti používa 35 percent na modernizáciu.

Prezident SR tvrdí, že sa s Ruttem zhodol, že do budúcna by sa už nemali organizovať stretnutia, na ktorých budú rokovať len niektoré krajiny, čím možno naštrbili dôveru Aliancie. Narážal tým na tohtotýždňový samit v Paríži, na ktorý neboli pozvaní predstavitelia Bratislavy, ale ani Prahy.

Mier na Ukrajine

„Som presvedčený, že trvalý udržateľný mier na Ukrajine nebude možný bez bezpečnostných záruk, za ktoré bude zodpovedať Európska únia a aj USA,“ doplnil Pellegrini.

„Pred jedenástimi rokmi Rusko spustilo inváziu na Krym a o desať rokov neskôr spustili úplnú inváziu. Podcenilo však situáciu, jednotnosť a reakciu Aliancie. Je dôležité, aby sa dosiahla dohoda, ktorá zaistí trvalý mier,“ uviedol Rutte.

Pellegrini: Nikto z koalície si neželá vystúpenie z EÚ a NATO. Prezident skritizoval Šimečku a Gröhlinga za neúčasť na stretnutí
Video

Mali by sme podľa neho pokračovať v posilňovaní Ukrajiny a pomôcť jej dosiahnuť čo najsilnejšie postavenie pri rokovacom stole. Svet sa stáva nebezpečnejším, no NATO bude pripravené hrozby odvrátiť, dodal, poďakoval sa za prijatie v Bratislave a podotkol, že Slovensko je cenným spojencom NATO.

Peter Pellegrini doplnil, že vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer) podľa neho nenaštrbujú jednotnosť Európskej únie a NATO. Realita sa podľa neho približuje rétorike slovenskej vláde o tom, že na Ukrajine nebude mier spravodlivý.

Russia Slovakia Čítajte viac Fico: O Ukrajine rozhodnú Trump s Putinom a nikto iný. Kyjev príde o územie aj o vstup do NATO, medzi porazenými bude i EÚ

Kancelária prezidenta SR na sociálnej sieti informovala, že stretnutie Pellegriniho s Ruttem prichádza v čase intenzívnych rokovaní nielen o trvalom a udržateľnom riešení vojnového konfliktu na Ukrajine, ale aj o bezpečnosti Európy. „Mark Rutte sa tento týždeň zúčastnil na mimoriadnom samite v Paríži, ktorého predmetom boli práve tieto témy. Spoločne s našou hlavou štátu bol minulý týždeň prítomný aj na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii,“ uviedli z Kancelárie prezidenta SR s tým, že štvrtkové rokovanie preto bude príležitosťou nájsť najlepšie riešenie v otázke bezpečnosti Slovenska a európskych krajín.

Rutte na Univerzite Komenského: V NATO potrebujeme rýchlu a radikálnu zmenu

Podľa generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho potrebuje Aliancia rýchlu a radikálnu zmenu, aby bola pripravená čeliť súčasným výzvam. Počas prejavu, ktorý predniesol na pôde Univerzity Komenského v Bratislave, Rutte opätovne vyzval na výrazné zvýšenie výdavkov NATO na obranu, a to nad tri percentá HDP, ako aj na zvýšenie kapacít obranného priemyslu v Európe, informuje TASR.

Podľa Rutteho je bezpečnosť ohrozená nielen v Európe, ale po celom svete. Upozornil, že Rusko, ktoré rozpútalo vojnu na Ukrajine, obnovuje svoje vojenské kapacity oveľa rýchlejšie, než sa očakávalo, a „spojilo sa s Čínou, Severnou Kóreou a Iránom.“

Aj v prípade, že by došlo k ukončeniu vojny na Ukrajine, podľa generálneho tajomníka NATO hrozby nezmiznú a Aliancia sa „musí pripraviť na intenzívne globálne súperenie“. Z tohto dôvodu by mali členské štáty investovať viac do vlastnej bezpečnosti.

„Potrebujeme obrovský skok vpred v našej kolektívnej obrane,“ tvrdí Rutte, ktorý si myslí, že členské štáty musia investovať „oveľa viac než tri percentá“ do svojej obrany, keďže armády jednotlivých krajín majú nedostatky vo viacerých oblastiach, vrátane striel dlhého doletu, protivzdušnej obrany alebo logistiky. „Máme veľmi veľa nedostatkov a z dvoch percent ich nedokážeme zaplatiť,“ uviedol a poukázal, že o budúcej miere výdavkov členov Aliancie na obranu sa rozhodne na tohtoročnom samite NATO v holandskom Haagu.

„Dnes míňame a robíme viac, ale ani zďaleka nie sme tam, kde by sme potrebovali byť. Potrebujeme rýchlu a radikálnu zmenu. NATO je silné, ale potrebujeme byť ešte silnejší,“ vyhlásil Rutte a vyzdvihol robustné plány Aliancie na obranu členských štátov. „Aby sme ich dokázali naplno implementovať, musíme mať viac zdrojov, viac síl a viac možností,“ povedal.

Bezpečnosť Aliancie však podľa neho závisí aj od prostriedkov, ktorými disponujú ozbrojené sily. Rutte preto vyzval na zvýšenie kapacít v obrannom priemysle. Armády členských štátov potrebujú vybavenie, aby odstrašili kohokoľvek, „čo i len od myšlienky napadnúť nás,“ vyhlásil.

Generálny tajomník NATO vyzdvihol spoluprácu vojakov na Lešti

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Mark Rutte vyzdvihol spoluprácu vojakov v Centre výcviku Lešť, ktoré navštívil počas štvrtkovej návštevy Slovenska. Informoval o tom vedúci tlačového oddelenia Ministerstva obrany (MO) SR Michal Bachratý.

„Mark Rutte vo svojom príhovore pred nastúpenými vojakmi a vojačkami zo Slovenska, Španielska, Portugalska, Česka, Slovinska, Rumunska, USA a Turecka vyzdvihol ich vzájomnú spoluprácu pri ochrane východného krídla Aliancie,“ priblížil hovorca.

Bachratý ozrejmil, že minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) oboznámil Rutteho s podmienkami výcviku a predstavil mu priestory, kde príslušníci ozbrojených síl získavajú tréningové skúsenosti a zlepšujú svoje bojové schopnosti.

Facebook X.com 55 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #NATO #Robert Kaliňák #Mark Rutte #Peter Pellegrini #vojna na Ukrajine