Rokovali o Agentúre Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID), ktorá podľa Fica financovala na Slovensku „protivládne mimovládne organizácie.“ Diskutovali aj o amerických clách na európske tovary a investičných príležitostiach na Slovensku. Premiér o tom v piatok informoval na sociálnej sieti.
USAID podľa Fica poskytovala slovenským mimovládnym organizáciám a médiám „pomerne veľké finančné prostriedky“, za ktoré následne vykonávali „protivládnu činnosť“. Musk Fica ubezpečil, že táto „éra skončila, pretože administratíva nového amerického prezidenta nemá záujem, aby sa cez americké peniaze zasahovalo do vnútorných záležitostí iných krajín“.

Fico s Muskom rokoval aj o clách, ktoré chce americký prezident Donald Trump uvaliť na európske tovary. Dotkli sa Trumpovho rozhodnutia uvaliť 25-percentné clo na dovoz ocele a hliníka. Podľa Fica sa však toto opatrenie viac týka iných regiónov sveta ako Európskej únie.
Predseda vlády SR považuje za vážnejší problém možné uvalenie ciel na automobily. Fico podľa vlastných slov naliehal na Muska a povedal mu, že clá na automobily sú téma, s ktorou sa netreba ponáhľať, a bolo by podľa neho vhodné vytvoriť časový priestor na vydiskutovanie tejto otázky.

Premiér si myslí, že jedným z riešení by mohli byť rovnaké sadzby na autá dovážané z USA aj z EÚ alebo nulová sadza ciel. Musk Ficovi povedal, že súčasná administratíva presadzuje myšlienku rovnakých taríf.
Ďalšou témou na stretnutí boli investičné príležitosti v SR. S Muskom hovorili o možnosti umiestnenia dátových centier na Slovensku pre projekty týkajúce sa umelej inteligencie. V tejto súvislosti Fico pozval členov Muskovho tímu na návštevu SR. Predseda vlády tiež upozornil, že Muskova spoločnosť Tesla hľadá krajinu, v ktorej by mohla vyrábať svoje elektrické automobily.
Členovia predsedníctva Progresívneho Slovenska (PS) Ivan Korčok a Tomáš Valášek kritizovali cestu Fica do USA, ktorú považujú za osobnú a zameranú na vnútropolitické ciele. Podľa nich nemá nič spoločné s presadzovaním záujmov Slovenska. „Toto nie je cesta slovenského premiéra, ale osobná cesta Roberta Fica, ktorá má len a len vnútropolitické ciele. Jediným zmyslom tejto návštevy je získať fotografiu s prezidentom USA a demonštrovať tak po stretnutiach s Vladimírom Putinom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom politiku na všetky svetové strany,“ vyhlásil Ivan Korčok.
„Keby Robert Fico naozaj obhajoval slovenské záujmy, Donald Trump by od neho počul, že mu nič nedáva právo útočiť na európske inštitúcie… A že nemá žiadne právo chcieť po krajinách ako Dánsko, aby sa vzdali Grónska, lebo to je pre menšie európske krajiny cesta do pekla. Americký prezident by mal tiež počuť, že vojna na Ukrajine sa musí, samozrejme, skončiť, ale tak, aby z Ukrajiny ostala silná, suverénna a obranyschopná krajina. Lebo následky zlej dohody s Putinom si odskáče Slovensko, nie Amerika, tá je ďaleko. Žiaľ, nič z tohto sa nestane, lebo Fico si šiel do USA po fotku s Trumpom, nie hájiť záujmy Slovenska,” dodal Valášek.

Fico na návštevu USA odletel vo štvrtok. V piatok navštívi Arlington, kde si uctí slovenského vojaka, ktorý slúžil v americkej armáde. Následne vystúpi s prejavom na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC), ktorú chce premiér využiť aj na stretnutia s významnými predstaviteľmi.