„Posilnenie ochrany tradičných hodnôt je kľúčové pre zachovanie kultúrneho dedičstva SR a zabezpečenie právnej stability. Návrh ústavného zákona preto reaguje na potrebu ochrany kultúrneho dedičstva zakotveného v preambule Ústavy Slovenskej republiky, ktoré je osobitne spojené s uznaním manželstva medzi mužom a ženou ako jedinečného zväzku,“ uvádza sa v návrhu, ktorý na rokovanie vlády predložil premiér Robert Fico (Smer).
Ďalej navrhuje v Ústave SR zdôrazniť zvrchovanosť Slovenska v základných kultúrno-etických otázkach, pokiaľ ide o ochranu života a ľudskej dôstojnosti, súkromný a rodinný život, manželstvo, rodičovstvo a rodinu, kultúru a jazyk, ako aj o veci s tým súvisiace, a to najmä v oblasti zdravotníctva, výchovy a vzdelávania.
Týmto návrhom sa má rozšíriť aj ústavnoprávna úprava sociálnych práv, pokiaľ ide o postavenie rodiny a ukotvenie rodičovských práv. „Navrhuje sa, aby došlo k úprave základného okruhu osôb, ktoré si môžu osvojiť maloleté dieťa, v Ústave SR. Zároveň sa navrhuje rozšírenie ústavného vymedzenia rodičovských práv, medzi ktoré sa navrhuje doplniť právo rodičov rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese, ktorý je nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu,“ priblížili v materiáli.
Ustanoviť by sa tiež malo, že štátny výchovno-vzdelávací program musí byť v súlade s ústavou. Premiér navrhuje účinnosť zákona od 1. júla 2025.

Vláda na stredajšom zasadnutí riešila ja ďalšie témy.
Nové znenie o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti
Kabinet schválil nové znenie o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti. Vláda schválila s pripomienkami novelu zákona o psychologickej činnosti a psychoterapeutickej činnosti, ktorú predložil minister zdravotníctva Kamil Šaško. Predkladaný návrh reaguje na pretrvávajúci nedostatok odborníkov v oblasti duševného zdravia na Slovensku. Novela zavádza viaceré zmeny, vrátane odstránenia systémových bariér a zlepšenia legislatívneho rámca pre výkon psychologickej a psychoterapeutickej činnosti.
Zmeny zahŕňajú zriadenie Slovenskej komory psychológov a psychoterapeutov, ktorá bude zastrešovať odborníkov naprieč rezortmi, a úpravu podmienok pre výkon týchto činností. Cieľom je zvýšiť dostupnosť a kvalitu starostlivosti o duševné zdravie, najmä pre deti a mládež. Návrh zákona tiež predpokladá zlepšenie koordinácie a spolupráce medzi rezortmi, čo by malo viesť k adresnej a včasnej pomoci. Zákon má nadobudnúť účinnosť od 1. júla 2025 a je súčasťou širšej reformy starostlivosti o duševné zdravie v rámci Plánu obnovy a odolnosti.

Novela o štátnej službe
Novela zákona o štátnej službe má prispieť k posilneniu funkčnosti verejnej správy. Cieľom je odstrániť aplikačné problémy, zjednodušiť prax služobných úradov, pružnejšie nastaviť niektoré inštitúty, zefektívniť fungovanie vnútorných vzťahov v systéme štátnej služby a precizovať existujúcu právnu reguláciu. Vyplýva to z návrhu, ktorý v stredu schválila vláda.
„S cieľom uľahčiť aplikačnú prax sa napríklad navrhuje úprava konania v štátnozamestnaneckých veciach v čase, keď funkcia generálneho tajomníka služobného úradu nie je riadne obsadená,“ priblížil Úrad vlády (ÚV) SR. Novela má spresniť úpravu plynutia skúšobnej doby.
Doplniť sa má podľa ÚV úprava platovej triedy v prípadoch plnenia úloh za vedúceho zamestnanca, navrhuje sa nový mechanizmus určovania platových taríf a platových koeficientov štátnych zamestnancov dočasne vyslaných na vykonávanie štátnej služby v zahraničí. Ďalej sa navrhujú aj zmeny v úprave služobného voľna (tzv. sabatikal) v prospech štátneho zamestnanca.

Informovanie o poskytovaní financií mimovládkam
Ministri a predsedovia ostatných ústredných orgánov štátnej správy budú musieť vládu informovať o poskytnutí financií mimovládnym neziskovým organizáciám ešte pred podpisom zmlúv. Povinnosť im uložila vláda na stredajšom rokovaní.
„Nevzťahuje sa to na finančné prostriedky poskytnuté mimovládnym neziskovým organizáciám, ktorých zriaďovateľom je právnická osoba štátu, obec alebo vyšší územný celok a rozpočtová organizácia a príspevková organizácia zriadená obcou alebo vyšším územným celkom,“ uvádza sa v materiáli.
Predseda vlády SR Robert Fico už minulý mesiac vyzval všetky ministerstvá o vypracovanie zoznamu všetkých grantov a dotácií, ktoré poskytli nadáciám, občianskym združeniam a iným organizáciám. V liste z 24. februára, ktorý premiér zaslal ministerstvám, uviedol, že nemôže akceptovať politicky zamerané mimovládne organizácie, ktoré netransparentne ovplyvňujú verejnú mienku a politickú súťaž. Doplnil, že tento krok deklarovali aj v Programovom vyhlásení vlády SR.

Vláda vymenovala nových štátnych tajomníkov
Ministerstvo cestovného ruchu a športu (MCRŠ) SR bude mať nových štátnych tajomníkov. Na návrh nového ministra cestovného ruchu a športu Rudolfa Huliaka (nominant Smeru) vláda v stredu odvolala štátnych tajomníkov MCRŠ Mareka Harbuľáka a Jána Krišandu. Do funkcií vymenovala Martina Krnáča a Ivanu Šufliarsku Libiakovú.
