Fico pôvodne hrozil vetovaním záverov summitu, pokiaľ EÚ nevyzve Ukrajinu na obnovenie tranzitu plynu cez svoje územie. Už pred stretnutím Fico ale požiadavku zmiernil. Do prijatého textu sa potom dostal bod vyzývajúci „Európsku komisiu, Slovensko a Ukrajinu na zosilnenie snáh o nájdenie funkčných riešení otázky tranzitu plynu“, pričom majú zohľadniť „obavy vyjadrené Slovenskom“.

„Európska rada uznala oprávnenosť našich pripomienok a obáv,“ povedal Fico. Dodal, že Slovensku záležalo na tom, aby vytvorilo tlak vo veci tranzitu plynu.
Prepravu ruského plynu Kyjev zastavil na začiatku tohto roka po vypršaní platnosti príslušnej zmluvy s ruskou stranou. Fico za to Ukrajinu kritizoval a pohrozil ju odvetnými opatreniami.
Kyjev ukončenie tranzitu zdôvodňoval tým, že Moskva exportom plynu získava prostriedky na financovanie vojny na Ukrajine, ktorú Rusko vojensky napadlo pred tromi rokmi.
Fico na tlačovej konferencii tiež uviedol, že sa Slovensko na včerajšom štvrtkovom summite nezaviazalo k žiadnej finančnej ani vojenskej pomoci Ukrajine. „Ani by som to neurobil, lebo je to v rozpore so zahraničnou politikou, ktorú robíme. Ak iné krajiny majú záujem posielať na Ukrajinu rakety a peniaze, ako im má v tom Slovensko zabrániť? Kto chce posielať peniaze Ukrajine nech posiela. Slovensko sa k ničomu nezaviazalo,“ povedal Fico.

Naďalej tak podľa neho platí, že akákoľvek pomoc, ktorá ide Ukrajine, vojenská alebo finančná, ide na dobrovoľnej báze. „Slovensko nebude dávať Ukrajine peniaze na vojnu a nebude dávať Ukrajine zadarmo žiadne vojenské výrobky. To je naša oficiálna pozícia, ktorú držíme,“ zdôraznil Fico.
Slovensko je podľa premiéra Fica pripravené Ukrajine pomôcť humanitárne. „Uchádzame sa o ďalšie spoločné rokovanie vlád, verím, že k nemu dôjde v krátkom čase,“ uviedol Fico s tým, že Slovensko pripravuje pre Ukrajinu ďalšie významné projekty. „Nie zbrane, nie peniaze. Ani euro, ani náboj, zadarmo,“ konštatoval Fico.
Fico nedosiahol nič
Líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka a člen predsedníctva PS Ivan Korčok na piatkovej tlačovej konferencii uviedol, že premiér Fico na mimoriadnom summite Európskej Únie nevybojoval nič pre energetickú bezpečnosť Slovenska. Tvrdia, že to je dôsledkom izolácie Slovenska na európskej scéne.
„Nič nedosiahol len jednu bezobsažnú vetu o plyne. Poprel všetko, čo hovorí doma,“ povedal novinárom v reakcii na výsledok summitu EÚ Šimečka. Fico podľa jeho slov podporil aj pokračovanie pomoci Ukrajine, ku ktorej sa ako jediný na summite neprihlásil maďarský premiér Viktor Orbán.
„Toto, čo dnes Robert Fico ide predávať ako víťazstvo, je v skutočnosti len trápne divadlo pre občanov, ktoré má vytvoriť ilúziu odhodlaného bojovníka v Bruseli. V skutočnosti je výsledok samitu strašná blamáž, pretože premiér si od 26 kolegov nechal na papier dať domácu úlohu, aby konečne konal,“ poznamenal Korčok.
Spoločne so Šimečkom poznamenali, že je to dôsledkom toho, že Slovensko sa pre zahraničnú politiku vlády dostáva do izolácie. „Lídri EÚ sa jednoducho nechcú postaviť za premiéra, ktorý odišiel od európskeho stola na druhú stranu k Rusom a ťahá tak Slovensko preč z EÚ,“ podotkol Korčok. PS kritizovalo aj ďalšie kroky vlády v zahraničnej politike.
Zo záverov nevyplýva povinnosť vojensky pomáhať
Líder Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok je rád, že závery mimoriadneho summitu EÚ ukázali jednotu v tom, že ich podporilo aspoň 26 členských krajín. Bude sa pýtať premiéra Roberta Fica na priebeh summitu. Zo záverov podľa neho nevyplýva povinnosť pre Slovensko, aby sa zaviazala pre finančnú či vojenskú pomoc pre Ukrajinu. S tým minister súhlasí.
„Uvedomujem si, že vždy je to o nejakom umení možného, ale budem sa baviť s predsedom vlády, aby nám vysvetlil, aký bol priebeh samitu, aby sme aj my poznali, ako to prebiehalo a prečo sú závery nakoniec tak, povedal by som, nejakou ľahšou formou aplikované,“ povedal Šutaj Eštok počas piatkovej tlačovej konferencie.
„Zo záverov, ak som si dobre prečítal, nevyplývajú žiadne povinnosti pre Slovensko, aby sme sa ďalej nejako zaviazali či už finančnou alebo vojenskou pomocou pre Ukrajinu a že tá pomoc je vyslovene na bilaterálnych dohodách medzi Ukrajinou a jednotlivými členskými štátmi,“ doplnil.
Vládna koalícia je podľa neho proti tomu, aby naďalej prebiehala vojenská pomoc. „Sme absolútne pripravení pomôcť humanitárne, ale cieľom slovenskej diplomacie je to, aby apelovala aj na Európsku úniu, aj na Ukrajinu, aj na Rusko, aj na Spojené štáty americké, aby čo najskôr nastalo prímerie a rokovanie o mieri,“ skonštatoval líder Hlasu-SD.
V Bruseli sa vo štvrtok (6. 3.) uskutočnil mimoriadny summit EÚ o podpore Ukrajine a o európskej obrane. Do záverov sa podarilo presadiť text o tom, že treba v súčinnosti Európskej komisie, Ukrajiny a Slovenska hľadať riešenie na obnovenie tranzitu plynu.
Premiér po skončení summitu uviedol, že členské štáty EÚ uznali, že zrušenie tranzitu plynu cez Ukrajinu „je problém, ktorý ohrozuje celú EÚ“.

Obrovský úspech
Obrovský diplomatický úspech pre Slovensko. „Premiér Robert Fico na štvrtkovom summite na milimeter presne a stopercentne postupoval v zmysle národnoštátnych záujmov Slovenska, ako aj mandátu od Výboru pre Európske záležitosti. Vyrokovaná pozícia znamená pre Slovensko obrovský úspech, pretože málokedy sa podarí, aby v komplexných záveroch z rokovania Európskej rady bola individuálna zmienka o jednej konkrétnej krajine. Bývalým ministrom a vládam, či išlo o pánov Korčoka, či Káčera alebo ďalších, sa takýto husársky kúsok nikdy nepodaril,“ zdôraznil na margo summitu Európskej rady v Bruseli podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák a pokračoval:
„Keď si informácie o summite porovnáte so zahraničnými médiami, ktoré o výsledkoch Slovenska informovali pozitívne, je šokujúce ako s nimi naložili slovenské média a ako hrubo zavádzajú slovenskú verejnosť. Keby platili ich zaručené vyjadrenia o izolácii Slovenska v rámci EÚ, venovala by mu Európska rada takú pozornosť? Asi nie,“ zdôraznil podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák.
„Vyhlásenie Európskej rady je najsilnejší mandát, aký Slovensko mohlo dostať. Je to potvrdenka, že Európska rada sa stotožňuje s politikou Roberta Fica, ktorú presadzuje od roku 2023. Na základe tohto mandátu vytvárame eminentný tlak na Ukrajinu, aby sprístupnila tranzit plynu cez Slovensko. Európska komisia konštatovala, že rešpektuje obavy, na ktoré Slovensko neustále upozorňuje. Zároveň uznala, že ide oprávnené obavy, ktoré ohrozujú nás všetkých,“ doplnil Robert Kaliňák.