„Ak sa Calinovi Georgescovi krivdí len preto, že má iný názor, musí dostať európsku ochranu. Ak bude komisia presvedčená, že rumunské orgány konajú správne, musí sa za ne postaviť. Jediné čo nemôže, je mlčať,“ napísal Fico.
Inak podľa premiéra vzniká nebezpečný precedens, kedy bude možné v slobodnej demokratickej súťaži odstrániť úspešného kandidáta len preto, lebo je pre svoje odlišné názory nevyhovujúci.
Rumunský krajne pravicový a proruský politik Calin Georgescu, ktorý vyhral prvé kolo minuloročných prezidentských volieb, nebude môcť v máji znovu kandidovať do funkcie hlavy štátu, rozhodla rumunská volebná komisia. Proti jej rozhodnutiu sa politik môže odvolať na ústavný súd. Rumunská prokuratúra na konci februára oznámila začatie vyšetrovania Georgesca pre podozrenie zo založenia antisemitského združenia, propagácie vojnových zločincov a fašistických organizácií a šírenie falošných informácií. Politik popiera, že by porušil zákon.

Sám Georgescu na sieti X napísal, že je to „priama rana do srdca demokracie na celom svete“. Tiež uviedol, že „ak zlyhá demokracia v Rumunsku, padne celý demokratický svet“ a vyhlásil, že „Európa je teraz diktatúrou a Rumunsko čelí tyranii“.

Blízky poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa, miliardár Elon Musk medzitým na svojej sieti X označil odopretie kandidatúry Georgesca za „šialené“ a okrem iného zdieľal príspevok, ktorý tvrdí že „demokracia oficiálne zomrela v Rumunsku a v Európskej únii. Európa padla“. Členovia Trumpovej administratívy už skôr vyhlasovali, že zrušenie rumunských volieb je príkladom toho, ako európske vlády potláčajú slobodu prejavu a idú proti svojim politickým odporcom, pripomenula agentúra Reuters.
Georgescu vyhral minuloročné prvé kolo prezidentských volieb so skoro 23 percentami hlasov. V decembri, dva dni pred konaním druhého kola, však ústavný súd voľby anuloval. Urobil tak na základe odtajnených bezpečnostných dokumentov, podľa ktorých sa do volieb miešalo Rusko. Zatiaľ čo Musk a americký viceprezident J.D. Vance anulovanie kritizovali, niekoľko európskych diplomatov, okrem iného z Nemecka, Francúzska, Španielska a Holandska vyjadrilo podporu nezávislosti rumunských súdov, napísala agentúra Reuters. Prvé kolo opakovaných prezidentských volieb sa má konať 4. mája.