Fio bankaFio banka

Matovičovci navrhujú zmrazenie platov poslancov, prezidenta a asistentov poslancov

Poslanci hnutia Slovensko navrhujú zmrazenie platov poslancov, prezidenta, asistentov poslancov a výdavkov na prevádzku poslaneckej kancelárie na úroveň z roku 2024.

11.03.2025 09:48 , aktualizované: 10:24
debata (25)

Návrh na zmenu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov poslanci klubu Slovensko predložili do parlamentu s vysvetlením, že spätné zníženie platov od januára 2025 by bolo retroaktívne a v rozpore s ústavou, a preto navrhujú, aby sa platy poslancov a prezidenta v druhom polroku znížili o dvojnásobok sumy, o ktorú im v prvom polroku majú byť zvýšené v porovnaní s rokom 2024. „Tým dosiahneme priemernú výšku platu poslanca v roku 2025 v priemere na úrovni roku 2024,“ vysvetlili predkladatelia návrhu.

IDE O PENIAZE - Výplaty v roku 2025
Video
Ako sa zvyšuje minimálna mzda a koho sa to týka? O koľko si polepšíte, ak pracujete v noci, cez víkendy a počas sviatkov? Čo sa mení v odvodoch a v daniach - ako sa zvýšila odpočítateľná položka? Ako pocítime zmeny v daňovom bonuse na deti a kto z rodičov by si ho mal uplatniť? Kto si môže nárokovať na rekreačný či športový poukaz? Bude mať zavedenie dane z transakčných financií vplyv na naše výplaty?

Súčasná vláda podľa poslancov klubu Slovensko od začiatku funkčného obdobia narába s verejnými financiami mimoriadne nehospodárne a neefektívne. Ako upozornili, okrem množstva škodlivých legislatívnych zmien, netrestaním korupcie, benevolentnosťou voči ekonomickej trestnej činnosti či zhoršeným výberom daní, prekročil deficit štátneho rozpočtu Slovenskej republiky už druhý rok päť percent HDP. Poslanci sa domnievajú, že inak tomu nebude ani v najbližších dvoch rokoch, a to aj napriek dvom schváleným a tretiemu plánovanému konsolidačnému balíčku.

„Kým bežní občania zápasia s reálnym poklesom príjmov z dôvodu platenia vyššej DPH, vyšších poplatkov, znížením daňového bonusu na dieťa, inflácie, vysokých cien potravín a celkovému zhoršeniu životnej úrovne, poslancom Národnej rady SR aj prezidentovi má plat opäť narásť,“ upozornili predkladatelia návrhu a doplnili, že 4. marca Štatistický úrad SR zverejnil priemernú nominálnu mesačnú mzdu v hospodárstve SR za rok 2024, ktorá je vo výške 1 524 eur a predstavuje medziročný nárast o 6,6 percenta, teda o 94 eur. „Tento údaj má priamy vplyv na platové pomery niektorých ústavných činiteľov podľa zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR,“ uviedli poslanci a vysvetlili, že v praxi to znamená, že v roku 2025 si poslanec v závislosti od miesta trvalého pobytu mesačne prilepší o 209 eur, respektíve o 237 eur.

Matovič: SIS sleduje ľudí aj opozíciu. Mali by sme spoločne podať ďalší návrh na odvolanie Fica
Video
Archívne video z januára 2025. / Zdroj: TV Pravda

„Okrem toho bude mať každý poslanec o 254 eur vyšší rozpočet na úhradu nákladov spojených so zriadením svojej regionálnej kancelárie, resp. na zvýšenie odmeny pre svojho asistenta. V prípade prezidenta to však znamená medziročný nárast jeho odmeny až o 1 128 eur,“ upozornili poslanci hnutia Slovensko. Predkladatelia považujú v aktuálnej hospodársko-ekonomickej situácii akékoľvek navýšenie platov poslancov či prezidenta za nemorálne. V rozpore s morálkou je podľa nich aj to, že poslanci a prezident majú mať vyššie platy za to, že občanom zrušili viaceré sociálne opatrenia a zvýšili im dane.

Igor Matovič Čítajte aj Radačovský za Huliaka. PS môže dopomôcť vládnej koalícii k obnoveniu väčšiny, tvrdia matovičovci

Zastavenie rozdávania odmien politickým nominantom

Poslanci z hnutia Slovensko chcú zastaviť neobmedzené rozdávanie odmien politickým nominantom. Do parlamentu preto predložili návrh na zavedenie opätovného obmedzenia výšky odmien pre štátnych zamestnancov podľa zákona o štátnej službe.

Predkladatelia návrhu pripomenuli, že v septembri 2016 vtedajší predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) predložil návrh nového zákona o štátnej službe. Súčasťou navrhovaného zákona bola aj úprava odmien štátnych zamestnancov. „Súčasťou tejto právnej úpravy bola aj regulácia výšky odmien pre štátnych zamestnancov, ktorých do funkcie menuje predseda Národnej rady SR, prezident, vláda SR, predseda Ústavného súdu SR, predseda Súdnej rady SR, predseda Najvyššieho súdu SR alebo predseda Bezpečnostnej rady SR,“ pripomenulo hnutie Slovensko v predloženom návrhu s tým, že neskôr sa to rozšírilo aj o predsedu Najvyššieho správneho súdu SR, vedúceho Úradu vlády SR a predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Fico to vtedy odôvodňoval tým, že podľa navrhovaného zákona je výška odmeny percentuálne obmedzená do výšky 20 percent z ich ročného funkčného platu. Ako premiér v tom čase dodal, „obmedzenie sa vzťahuje iba na odmenu za kvalitné plnenie služobných úloh, za vykonanie služobných úloh nad rozsah činností vyplývajúcich z opisu štátnozamestnanecké miesta a za splnenie mimoriadnej, významnej alebo vopred určenej služobnej úlohy, alebo jej ucelenej časti, t.j. obmedzenie sa vzťahuje len na tie odmeny, ktoré nie sú ohraničené“.

Hnutie Slovensko ďalej pripomenulo, že v januári 2024 predložil Fico vládny návrh zákona o centrálnom informačnom systéme štátnej služby a o zmene a doplnení zákona o štátnej službe, súčasťou ktorého bolo vypustenie obmedzenia výšky odmien. Fico to odôvodnil tým, že platná úprava limitu odmeny sa vzťahuje na časť štátnych zamestnancov vo verejnej funkcii. Na časť štátnych zamestnancov vo verejnej funkcii, ani na štátneho zamestnanca vo funkcii štatutárneho orgánu, teda na obdobné alebo porovnateľné pozície, sa úprava nevzťahuje. Ako premiér ďalej uviedol, na bežného štátneho zamestnanca (referent, vedúci štátny zamestnanec) sa obmedzenie taktiež nevzťahuje. V návrhu uviedol, že „ide o nesystematickú a potenciálne diskriminačnú právnu úpravu, ktorá dlhodobo spôsobuje problémy v praxi služobných úradov. Dôvodom aplikačných nejasností je nejednoznačnosť existujúcej úpravy a možný variabilný výklad, ktorý vedie k diametrálne odlišným záverom“. Na základe tohto tak navrhol túto úpravu zo zákona vypustiť.

Poslanci za hnutie Slovensko ďalej upozornili, že v marci 2024 Fico predložil návrh na zmenu zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. „Na gestorskom výbore bol koaličnými poslancami schválený pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorým sa vypúšťa nárok štátneho zamestnanca na jednorazovú odmenu za vynikajúce výsledky alebo veľmi dobré výsledky,“ pripomenulo hnutie. Zdôvodnenie premiéra pritom bolo, že ide o súčasť konsolidačných opatrení v oblasti verejných financií a navrhuje sa preto vypustiť úprava odmeny štátneho zamestnanca v nadväznosti na výsledok služobného hodnotenia za kalendárny rok.

Predkladatelia návrhu z hnutia Slovensko tak upozornili, že Fico poprel vlastný zákon, ktorý sám predložil. „Namiesto toho, aby obmedzenie výšky odmien rozšíril aj na ďalších štátnych zamestnancov, toto obmedzenie vypustil s odôvodnením, že môže ísť o diskriminačnú právnu úpravu, keďže títo štátni zamestnanci nemôžu dostávať odmeny rádovo v desaťtisícich eur ročne,“ píšu poslanci v návrhu. Ďalej upozornili na skutočnosť, že si vláda vo februári 2024, a teda necelé štyri týždne po predložení tohto návrhu zákona dvojnásobne zvýšila platy. „Aj na základe tohto sa javí, že návrhom zákona nešlo o zrušenie nesystémového riešenia, ale o zvýšenie platov týchto štátnych zamestnancov, z ktorých je väčšina politickými nominantmi,“ upozornilo hnutie v predloženom materiáli. Poslanci ďalej podotkli, že vláda zrušila nárok na odmenu pre bežných štátnych zamestnancov za vynikajúce alebo veľmi dobré výsledky pod zámienkou konsolidácie, aby mohla financovať odmeny politických nominantov. „Podľa výšky odmien udelených súčasným štátnym tajomníkom a generálnym tajomníkom služobného úradu za posledné mesiace je zrejmé, že vláda to s konsolidáciou nemyslí vážne a konsolidovať núti len bežných obyvateľov,“ uzavreli predkladatelia návrhu.

Facebook X.com 25 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Igor Matovič #platy poslancov #Hnutie Slovensko