Prezident Peter Pellegrini sa s predstaviteľmi skupiny nestretol. „Prišli s tým, že chcú doručiť petíciu. Tá sa podáva na podateľni a tým to pre nás končí,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa hlavy štátu Patrícia Medveď Macíková.
Na Hodžovom námestí sa zišlo asi dvanásť prívržencov v motorkárskych bundách s nápisom „brat za brata“ v ruskej azbuke. Alexa združenie reprezentoval v kabáte a košeli a prišli aj ďalší prívrženci v bežnom oblečení. Pred palácom sa chvíľu zhovárali medzi sebou a novinárom následne poskytli priestor na otázky. Udalosť pokrývala aj ruská štátna televízia Rossija 1.

Skupina tvrdí, že všetci Slováci pre sankcie uvalené na Ruskú federáciu trpia. „Podarilo sa nám vyzbierať viac ako 453 254 podpisov,“ uviedol Alexa. V tejto súvislosti však existujú nejasnosti, ako to skupina dosiahla.
Ako upozornili Aktuality, bývalý člen Brat za brata Rastislav Bočan, ktorého zo združenia vyhodili po nezhodách, sám zverejnil video, v ktorom počet podpisov spochybnil. Tvrdí, že ich zbierali v osadách a viacerí ľudia sú tam podpísaní aj dva či trikrát. „Kamarát, veľa ľudí zavádzaš aj klameš,“ odkázal na adresu Matúša Alexu.
Podpisy proti sankciám zbierajú aj strany Slovenské hnutie obrody (SHO) a Domov Pavla Slotu. Tie ich podľa svojich tvrdení majú vyše 265-tisíc, a tiež spochybňujú podpisovú akciu skupiny.
Zakladateľ združenia na to reagoval pred novinármi a uviedol, že členovia Brat za brata sú aj Rómovia, Čečenci či Srbi, pravoslávni i katolíci. „My ľudí nerozdeľujeme. Samozrejme, aj ľudia v osadách podpisovali tieto hárky,“ povedal Alexa. To, či ich niekto podpísal viackrát, majú podľa neho skontrolovať príslušné orgány. „My sme si to prešli, takéto podpisy sme nenašli,“ doplnil.
Petícia
Hnutie tvrdí, že reprezentuje slovenský národ. Vraj ho nezaujíma politika, deklaruje, že zostane apolitické a ani Alexa vraj neplánuje vstup do žiadnej strany. „Nás zaujíma to, aby sa komodity nakupovali za rozumné ceny a obchod pokračoval ako predtým,“ uviedol na margo snahy zrušiť sankcie uvalené na Ruskú federáciu.
V petícii sa píše, že pod ňou podpísaní občania žiadajú Vládu SR, aby cez svojich zástupcov v Európskej rade „využila všetky kompetencie za účelom zrušenia všetkých sankcií“ mierených proti Rusku.
„Dôvodmi našej petície je vyjadrenie nesúhlasu s podporou týchto sankcií, ktoré sú neadresné, neefektívne, nespravodlivé voči jednotlivcom ako aj poškodzujúce záujmy Slovenskej republiky a občanov Slovenskej republiky,“ píše Brat za brata.
Petícia však nedisponuje žiadnou otázkou a je teda nejasné, či môže na jej základe vzniknúť nejaké referendum, v ktorom by mohli občania na otázku sankcií odpovedať a Pravda preto požiadala prezidentskú kanceláriu o stanovisko. Podľa hovorkyne hlavy štátu Medveď Macíkovej bude palác postupovať podľa zákona. Viac informácií kancelária prezidenta neprezradila. „Podanie sme prijali a v súlade so zákonom sa ním budeme zaoberať,“ uviedla hovorkyňa.

V sobotu (8.3.) sa proti sankciám uvaleným na Rusko postavila aj koaličná SNS. Strana oznámila, že do Národnej rady SR podáva uznesenie, ktorým chce odmietnuť zavádzanie a rozširovanie sankčných opatrení poškodzujúcich hospodárske záujmy SR.
„Sankcie nám viac berú, ako dávajú. Výsledkom je rast cien energií, strata konkurencieschopnosti našich podnikov a prehlbovanie hospodárskej neistoty. Nemôžeme nečinne sledovať, ako niekto rozhoduje za nás, a pritom nás ekonomicky oslabuje. Slovensko musí chrániť svoje záujmy, nie slepo nasledovať rozhodnutia, ktoré nám škodia,“ tvrdí líder národniarov a podpredseda parlamentu Andrej Danko.

Priateľstvo s Moskvou
Organizácia Brat za brata vznikla v roku 2019 a jej vodca Matúš Alexa pravidelne navštevuje Moskvu. V hlavnom ruskom meste sa stretol aj s bývalým príslušníkom sovietskej tajnej služby KGB a súčasným šéfom ruskej rozviedky Sergejom Naryškinom.
Hrdí sa tiež oficiálnym vyznamenaním ruskej ambasády a netají sa podporou ruského ťaženia na Ukrajine, aj keď pred novinármi v utorok tvrdil, že Brat za brata volá po mieri. Okrem toho Alexia útočil aj na opozičných politikov, vyhrážal sa médiám a v januári jeho združenie začalo s výzvami na zakladanie buniek po celom Slovensku. Na sociálnych sieťach predseda združenia oznámil, že v našej krajine nadišiel čas na „novodobé partizánske hnutie“.

Podľa poslankyne a exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS) je združenie koordinované z Moskvy a pôsobí proti záujmom Slovenska. Na motorkársku organizáciu podali opoziční liberáli trestné oznámenie.
„Ukazuje sa tu trestný čin vlastizrady. Vytvárajú tu partizánske bunky,“ uviedla pred mesiacom Kolíková. SaS sa domnieva, že partizánske bunky Brat za brata by mala vyšetrovať tajná služba, nakoľko „partizáni neprotestujú, ale presadzujú politiku násilím“.
Kancelária prijala petíciu
Kancelária prezidenta SR prijala od petičného výboru, ktorý zastupuje Matúš Alexa, petíciu s podpismi od občanov. Potvrdila to pre TASR s tým, že sa podaním bude zaoberať v súlade so zákonom.
„Podanie sme prijali a v súlade so zákonom sa ním budeme zaoberať,“ uviedli pre TASR z odboru komunikácie kancelárie prezidenta. „Žiadne ďalšie obdobné podania v zmysle petície neevidujeme,“ doplnili.
Prezident Pellegrini zatiaľ nevedel potvrdiť, či petičné hárky obsahujú referendovú otázku, a teda či spĺňajú potrebné náležitosti na vypísanie referenda. Ak pôjde len o apel občanov na vládu, petícia sa podľa jeho slov posunie vládnemu kabinetu. Pripomenul, že sankcie sa prijímajú na úrovni Európskej rady, kde Slovensko zastupuje predseda vlády SR.
Hlava štátu si myslí, že niektoré sankcie poškodzujú slovenskú ekonomiku a priemysel. „Pred tým netreba zatvárať oči,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii. Zároveň zdôraznil, že Slovensko doteraz nikdy nezablokovalo žiaden balík sankcií. To však podľa neho neznamená, že sa nemôže hovoriť o tom, že niektoré sankcie škodia aj európskej ekonomike.