„Od začiatku roka sa objavili viaceré prípady podvodov, kedy páchatelia pošlú seniorovi SMS správu s textom: Ahoj mami, toto je moje nové číslo. Rozbil sa mi mobil, napíš mi na toto číslo cez WhatsApp. Nasleduje nové číslo a doplnenie, že SMS nefunguje iba WhatsApp. Ak senior zareaguje, dozvie sa, že dotyčný má problém, lebo sa mu pokazil mobil a prišiel o všetky súbory a potrebuje súrne zaplatiť nejaké platby. Seniora ubezpečí, že peniaze hneď na druhý deň vráti. Páchateľ pošle cez aplikáciu údaje k realizácii platby, číslo účtu, meno účtu a sumu. Zväčša pošle údaje k realizácii i ďalších platieb,“ opísala polícia.
Polícia seniorom pripomína, aby si informácie vždy vopred overili, radšej zavolali inému rodinnému príslušníkovi a poradili sa s ním.
Slovenská pošta je jednou z najčastejšie zneužívaných firiem na smishingové podvody. Pravidelne na svojej webovej stránke zverejňujú, ako vyzerajú podvodné SMS správy a emaily.
„Nikdy neposielajte peniaze na cudzie bankové účty. Pri SEPA okamžitých platbách peniaze odídu z vášho účtu v priebehu niekoľkých sekúnd a pravdepodobne ich už nikdy neuvidíte,“ dodala polícia.
Po kliknutí na link, ktorý vám podvodník núka v správe, vás presmeruje na akože stránku Slovenskej pošty. Táto stránka je však vytvorenou na to, aby od vás vylákala údaje z karty a vybielili vám účet.
