Fio bankaFio banka

Taraba kritizuje pokuty za trhanie snežienok, nazval to ekoterorizmom v praxi

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba vyjadril na sociálnej sieti nesúhlas s aktuálnymi pokutami za trhanie chránených rastlín, ako sú snežienky.

13.03.2025 14:27
Snežienky Foto: ,
Snežienky sú na Slovensku chránené.
debata (11)

Podľa jeho slov môže byť v súčasnosti pokuta za odtrhnutie jednej snežienky až 200 eur, a ak ich niekto odtrhne viac, môže čeliť pokute takmer 10-tisíc eur. „Takto to nastavili v roku 2021 fanatickí ekoaktivisti, ktorí boli na ministerstve predo mnou a podľa nich je to normálne. Ak ich odtrhnete viac snežienok, môžete dostať pokutu takmer 10-tisíc eur. Podľa zdravého rozumu je to zvrátené. Pokutovať tisícami eur napríklad rodičov, ktorých deti si na prechádzke odtrhnú pár snežienok, tak ako sme to robili v detstve aj my, je choré. Je to proti človeku a nemá to nič s ochranou prírody, " uviedol podpredseda vlády.

Kalvária v Kysuckom Novom Meste
Video
Zdroj: mReportér: Janka Chovanová

V reakcii na túto situáciu Taraba oznámil, že na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR bude zriadená komisia, ktorá prehodnotí spoločenskú hodnotu ochrany viacerých zvierat a rastlín. Cieľom je zabrániť tomu, aby sa takéto pokuty stali nástrojom šikany občanov.

SR Zvolen sadze znečistenie karciongénne PS BBX Čítajte viac Progresívne Slovensko podáva trestné oznámenie pre karcinogénne látky vo zvolenskom ovzduší
Facebook X.com 11 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ochrana prírody #Tomáš Taraba