Pondelok a utorok zostanú na našom území chladné, pričom studený front prináša pravdepodobne posledné snehové zrážky tejto sezóny. Nočné teploty môžu klesnúť až k prízemnému mrazu, uvádza iMeteo.sk.
Snehové prehánky, ktoré sa presúvajú zo severu Slovenska na juh, potvrdzuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) a zároveň varuje pred silným vetrom. „V noci sa treba pripraviť aj na mrazy. V horských dolinách klesne teplota na −10 až −15 stupňov Celzia,“ tvrdí SHMÚ.

„Studený vietor so snehovými prehánkami, na severe aj s trvalejším snežením, už postupuje cez našu oblasť ďalej na juh. Za ním sa rozfúka silný severný vietor a do našej oblasti prenikne studený arktický vzduch,“ zverejnilo SHMÚ na sociálnej sieti.
Na viacerých miestach na Slovensku treba v pondelok počítať so silnejším vetrom. Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahu prvého stupňa. Platí predbežne do 18.00 h. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Výstraha prvého stupňa pred vetrom sa týka celého Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja, viacerých okresov Košického kraja aj okresov Prešov, Vranov nad Topľou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín. Vietor v daných lokalitách môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 65 až 70 kilometrov za hodinu, na východe až 85 kilometrov za hodinu.
Veternejšie môže byť aj na horách. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Tvrdošín a Ružomberok. Na severnom Slovensku v pondelok hrozia i snehové jazyky a záveje. Výstrahy prvého stupňa platia pre väčšinu územia Prešovského a Žilinského kraja aj okresy Spišská Nová Ves, Púchov a Považská Bystrica.
Prudká otočka
Podľa aktuálnych predpovedí však dôjde v nasledujúcich dňoch k prudkej zmene. Postupné otepľovanie bude výrazné, pričom na konci týždňa sa očakáva návrat teplého jarného počasia.
Víkend by mal priniesť citeľné oteplenie a stabilizáciu teplôt na vyšších hodnotách. Meteorologické modely naznačujú, že studené dni čoskoro vystriedajú teploty typické pre jar.
Snehová pokrývka, ktorá sa ešte udržuje najmä na severe a v horských oblastiach, sa od druhej polovice týždňa začne intenzívne topiť.
V stredu sa tlaková výš presunie nad Balkán, čo umožní prílev teplejšieho vzduchu od západu do strednej Európy. Tento proces povedie k nárastu denných teplôt a stabilizácii počasia s vyjasnením oblohy, tvrdí server iMeteo.
Očakáva sa, že teploty budú postupne stúpať, pričom cez víkend môžu opäť dosiahnuť hodnoty okolo +20 stupňov Celzia. Najvýraznejšie oteplenie by malo prísť v nedeľu, keď môžu teploty v najteplejších oblastiach dosiahnuť +18 stupňov Celzia až +20 stupňov Celzia, dodal server.

Minulý týždeň bol bohatší na zrážky
Minulý týždeň bol bohatší na zrážky. Trvalejší dážď pomohol zmierniť sucho, ktoré sa prehlbovalo počas zimných mesiacov. Poukázali na to meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). V najbližších dňoch však očakávajú v chladnom vzduchu minimum zrážok.
„Po niekoľkých týždňoch plošného nedostatku zrážok sa v posledných dňoch situácia výrazne zmenila. V poveternostnej situácii cyklonálneho charakteru prešlo našim územím niekoľko zrážkových pásiem, predovšetkým od štvrtka (13. 3.) do soboty (15. 3.) na zvlnenom studenom fronte. Trvalejší dážď v niekoľkých vlnách takto pomohol zmierniť sucho, ktoré sa prehlbovalo počas zimných mesiacov. Zároveň sa do horských polôh najmä počas víkendu vrátilo sneženie,“ ozrejmili.
Najviac zrážok zaznamenali meteorológovia v povodí Hrona, Ipľa, Slanej, Bodvy a Cirochy, a to od 30 do 70 milimetrov, lokálne aj viac. „Hydrologická odozva na zrážky bola spočiatku minimálna. Neskôr sme v povodiach s najvyššími úhrnmi zrážok zaznamenali opakované vzostupy vodných hladín. V povodiach Východoslovenskej nížiny sme ojedinele zaznamenali aj dosiahnutie stupňov povodňovej aktivity, na Roňave a Latorici,“ dodali.