„Dáme dokopy to, na čom sa zhodneme a toto chceme ponúknuť verejnosti, aby verejnosť vedela, že keď bude voliť opozíciu, tak opozícia je pripravená prevziať zodpovednosť,“ uviedol Gröhling.
Predseda SaS zdôraznil, že každá opozičná strana má svoju identitu, pre ktorú ju jej voliči volia a nežiadajú od nich vytrhnutie strán z programu. Okrúhle stoly by mali byť zamerané na hľadanie prieniku. Pripomenul, že stretnutie k obrane bude v stredu (19. 3.).
Poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (SaS) si myslí, že Slovensko v tejto oblasti oproti svojim partnerom mešká. Chcel by, aby krajina bola súčasťou takzvanej Koalície ochotných a bola pri formovaní novej bezpečnostnej architektúry v Európe. Upozornil, že vládni predstavitelia Slovensko izolujú a SR tak nebude mať prístup k spoločným nákupom či spoločnom zadlžení sa, čo v konečnom dôsledku bude krajinu stáť viac peňazí.
„Nemáme vplyv na to, ako sa bude modernizovať, ako sa bude obstarávať a ako sa bude financovať obrana, pretože tie diskusie ešte nie sú úplne na konci. Sú niekde na začiatku, ale naberajú jasné kontúry,“ vyhlásil.

Opozičné KDH sa na stredajšom (19. 3.) okrúhlom stole opozície k obrane zvolanom stranou SaS zúčastní. Hnutie priblížilo, že stredajší okrúhly stôl berú ako prípravu na budúce rokovanie s prezidentom SR Petrom Pellegrinim.
„Zvyšovanie výdavkov na obranu musí byť založené na zdravom rozume, nie na hystérii. Akékoľvek rozhodnutia musia byť podmienené konsenzom v EÚ a NATO a zohľadňovať ekonomickú situáciu SR,“ zdôraznili kresťanskí demokrati.
KDH zároveň prízvukuje, že prezident nesie spoluzodpovednosť za zahraničnopolitické smerovanie krajiny. „V tejto kritickej chvíli by mal jasne povedať, že Slovensko musí byť súčasťou riešenia, nie prekážkou,“ doplnilo.
