„Ide o alarmujúcu situáciu a vyžaduje si okamžitú a dôslednú reakciu štátnych orgánov, ktorá bude klásť dôraz na ochranu zdravia zvierat, finančné záujmy chovateľov aj bezpečnosť spotrebiteľov,“ podčiarkol Čaučík.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR mala podľa neho konať rázne a prijať tvrdé opatrenia najmä na hraniciach s Maďarskom, kde bola nákaza potvrdená. „Doteraz prijaté karanténne opatrenia v ôsmich obciach okresov Dunajská Streda a Komárno boli zjavne málo účinné. Poľsko zriadilo na svojich hraniciach dekontaminačné brány a dezinfekčné brody okamžite, napriek tomu, že s Maďarskom nesusedí,“ zdôraznil.
„Budem iniciovať, aby sa na program najbližšej riadnej schôdze Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie v utorok (25. 3.) zaradil aj bod: Opatrenia na zamedzenie šírenia slintačky a krívačky na Slovensku a aby bol na výbor prizvaný ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR a hlavný veterinárny lekár. Je zjavné, že zodpovedné orgány nezasiahli včas a nezabránili vstupu nákazy na územie SR. O to viac je dôležitejšie, aby teraz zasiahli promptne, účinne a rýchlo. Inak následky na celý sektor môžu byť katastrofálne,“ dodal Čaučík.
Pred piatkovým rokovaním vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) informoval, že na Slovensku sa potvrdil výskyt slintačky a krívačky v troch chovoch hovädzieho dobytka v okresoch Komárno a Dunajská Streda.
