Vláda SR vyhlásila mimoriadnu situáciu na území celej SR a zvolala ústredný krízový štáb, ktorý zasadne v utorok podvečer. „Na základe vládou schváleného uznesenia, ktorým sa vyhlasuje mimoriadna situácia na území celej SR, bude dnes zvolaný ústredný krízový štáb. V zmysle zákona o krízovom riadení preberá riadenie ministerstvo vnútra a ja ako predseda ústredného krízového štábu podvečer zvolám ústredný krízový štáb. Vyhlásenie mimoriadnej situácie na území celej SR nám umožní lepšiu koordináciu síl a prostriedkov,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) informoval, že dobytok usmrtený v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky bude okrem žilinskej kafilérie likvidovaný aj vo vojenskom priestore za Levicami. Vyhliadnuté boli viaceré lokality, ktoré sú vo vlastníctve štátu. Vybraná bola najvhodnejšia z nich.
Zvažovali sa výcvikové priestory Lešť, Záhorie, Turecký vrch a Levice. Uskutočnili sa analýzy z pohľadu dosahu na podzemné vody. „Zo všetkých miest ako najlepšie, kde je spodná voda najhlbšie a kde sú nepriepustné ílovité vrstvy, boli vyhodnotené Levice,“ podotkol Kaliňák. V tejto lokalite pôjde podľa jeho slov o likvidáciu zvierat zo zasiahnutých chovov, ktoré nemali symptómy choroby, ale sú povinne usmrcované.

„Ohľadom vytipovaných lokalít na zakopanie zvierat pre usmrtené zvieratá v dôsledku SLAK, máme zanalizovaných 10 lokalít, prioritne sme analyzovali vojenské areály. Tie lokality, ktoré sú vytipované neohrozujú obyvateľstvo Slovenska ani spodné vody,“ povedal minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) s tým, že prostredie v spoločnosti nepraje pri hľadaní riešenia a pomoci pri hľadaní lokality.
„Vylúčili sme (vojenské areály, pozn.) Lešť, vylúčili sme Kuchyňu, pretože tam neboli dobré predpoklady. Bol vybraný vojenský areál v Leviciach, kde je geológia z pohľadu priesaku do spodných vôd veľmi dobrá. Na dnešnom rokovaní vlády sme začali preventívne diskutovať aj o druhej lokalite,“ doplnil minister životného prostredia. Druhú lokalitu na pochovávanie zvierat však Taraba nespresnil.
„Po naložení vozidiel prebieha približne 40 minútová dezinfekcia celého vozidla. Autá odchádzajú v 100 % stave. Tiež sme videli foto, pravdepodobne šlo o technickú závadu, ale využívame aj vakcináciu, a tým znižujeme účinnosť vírusu na minimum. Už po troch dňoch je bez vírusu, bohužiaľ postup je ten, že usmrcovanie zvierat musí byť. V podstate utrácame zdravé zvieratá,“ uzavrel Takáč.
Predseda vlády Robert Fico informoval, že s napätím čakajú na ďalšie výsledky laboratórnych testov na výskyt slintačky a krívačky (SLAK) z ďalších chovov. „Rokovali sme aj s najvyššími predstaviteľmi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Prešli sme si aktuálny stav, zatiaľ nevieme odhadnúť škody, nakoľko ak nezastavíme šírenie nákazy, tak bude extrémne narastať. Len pri tisícčlennom stáde dojníc hovoríme o škode od 7 – 10 miliónov eur. Obnovenie takého chovu môže trvať až dva roky. Robíme na ďalšej konsolidácii, nech nás ochraňuje boh, aby tie škody neboli v stovkách miliónov eur,“ povedal Fico s tým, že všetky škody na chovoch chcú nahradiť.
„Minister pôdohospodárstva mi navrhol, aby som zvolal mimoriadne rokovanie vlády. Môžem už teraz informovať, že minister pôdohospodárstva žiada vládu SR, aby bola na celom území Slovenskej republiky vyhlásená mimoriadna situácia so všetkými opatreniami, obmedzeniami, ktoré so sebou takáto mimoriadna situácia prináša,“ uviedol ešte pred rokovaním vlády Fico.
Premiér taktiež odmietol škandalizáciu zo strany opozície a vyzval ju, aby nezneužívala situáciu. „Európska komisia (EK) k nám vyslala dvoch odborníkov a včera jasne skonštatovala, že to čo robíme, je presne to čo máme robiť. A sú to pravidlá na európskej úrovni,“ povedal Fico.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč informoval, že po včerajšom stretnutí v Bruseli riešili aj otázku využívania európskych fondov na kompenzáciu škôd v súvislosti s výskytom SLAK na Slovensku a ich možnosti čerpania. Za týmto účelom odcestuje v piatok (28. marca) nový minister Samuel Migaľ do Bruselu, aby pomohol nájsť ďalšie možnosti a financie na vykrytie týchto strát. „V kombinácii, ktoré máme určené na spolufinancovanie z EÚ musím dať verejne prísľub, že budeme hradiť škody do posledného centu,“ povedal Takáč.
Predseda SPPK Andrej Gajdoš po zasadnutí poďakoval za nasadenie štátu a jeho zložiek pri riešení SLAK. „Sme nervózni čo nás čaká najbližšie dni. Tiež čakáme na výsledky testov,“ povedal Gajdoš s tým, že vítajú snahu vlády SR kompenzovať straty. „Najväčším nepriateľom pre nás je pohyb. Zamedzme tomuto pohybu, čo najviac sa dá. Čim, dlhšie tu bude nákaza, tým viac budeme trpieť. Čakajú nás najťažšie dni a týždne,“ uzavrel Gajdoš.
Opozičné strany kritizujú postup vlády
Predstavitelia opozičných strán skritizovali postup vlády v súvislosti so šírením nákazy slintačky a krívačky a zároveň zdôraznili vážnosť situácie. Slovenskí poľnohospodári nevedia, ako konať a ako najlepšie zabrániť šíreniu nákazy. Zhodli sa na tom v utorok opozičné strany na tlačovej konferencii po rokovaní Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

„Zatiaľ čo minister Takáč hovorí, že všetko urobili správne, podľa našich informácií pochybili. Nechceme robiť paniku, naozaj vyzývame ministra Takáča, aby sa prišiel porozprávať s výborom a aby nám povedal, aké účinné opatrenia chystá,“ uviedol podpredseda Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko po tom, ako sa šéf slovenského agrorezortu Richard Takáč (Smer) nedostavil na rokovanie výboru.
KDH vyzvalo premiéra Roberta Fica (Smer), aby osobne prevzal zodpovednosť za riešenie situácie. Strana okrem toho navrhla, aby štát finančne podporil farmárov pri realizácii dezinfekčných opatrení a aby bol vytvorený permanentný krízový štáb so spoluúčasťou farmárov.
Zároveň Hnutie Slovensko apeluje na poľnohospodárov, aby vykonávali všetky opatrenia potrebné na zastavenie šírenia nákazy. „Pokiaľ chovatelia aj improvizujú na miestach a snažia sa zostrojiť si nejakým vlastným spôsobom dezinfekčné zariadenia, tak áno, je to správna cesta. Ak máte pochybnosť o tom, či je toto správna cesta, robte to, zaveďte všetky rozumné opatrenia,“ dodal Rastislav Krátky z hnutia.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) iniciuje okrúhly stôl opozičných predstaviteľov na tému šírenia slintačky a krívačky, ktoré môže mať podľa strany katastrofálne následky pre slovenské poľnohospodárstvo. Uskutoční sa vo štvrtok 27. marca, pričom účasť už prisľúbili zástupcovia strán Progresívne Slovensko, KDH aj hnutia Slovensko.
„Opakovane sme ministrovi pôdohospodárstva ponúkli pomocnú ruku, ktorú, bohužiaľ, arogantne odmietol. Opozícia nemôže mlčať. Slintačka a krívačka môže spôsobiť vážne ekonomické a hospodárske škody. Aj preto zvolávame okrúhly stôl opozičných predstaviteľov venujúcich sa téme pôdohospodárstva, aby sme spoločne priniesli riešenia, ktoré ponúkneme vláde a ktoré pomôžu zastaviť šírenie tejto nákazy,“ uviedol poslanec SaS Alojz Hlina.
SaS považuje reakciu vlády na aktuálnu krízu za nedostatočnú a nekoncepčnú. Upozorňuje, že namiesto rýchlych a efektívnych opatrení sledujeme chaos a nečinnosť, ktorá môže mať vážne ekonomické dôsledky pre farmárov aj spotrebiteľov.
Opozičné strany sa zhodli, že vláda nekoná dostatočne rýchlo a efektívne. Vyzvali na okamžité prijatie opatrení a jasnú komunikáciu s verejnosťou.