„Do opatrení sú zapojení hasiči zo záchranných brigád v Malackách, v Humennom a Žiline, z výcvikového centra Lešť a okresných riaditeľstiev HaZZ v Galante, Dunajskej Strede, Trnave, Nitre, z krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave, ako aj z prezídia HaZZ. Sme pripravení zapojiť aj našich dobrovoľných hasičov,“ priblížil Šutaj Eštok. Sekcia krízového riadenia informuje primátorov a starostov o opatreniach a rieši materiálne požiadavky zasahujúcich zložiek.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč vyjadril presvedčenie, že sa podarí zastabilizovať a zastaviť šírenie nákazy, aj keď rizikom ostáva stále vietor. „Najdôležitejšie teraz bude, aby sa nám podarilo v čo najkratšom čase eliminovať chovy. Taktiež hľadáme aj ďalšie priestory, kde by sme mohli umiestniť uhynuté zvieratá. V ohniskách a ich okruhu sa ešte viac posilnia kapacity dezinfekcie,“ povedal Takáč. Vysvetlil, že na Žitnom ostrove nebolo možné likvidovať a umiestňovať usmrtený hovädzí dobytok pre výskyt podzemnej vody. Slovensko má podporu ostatných členských krajín EÚ, pričom Česko, Maďarsko a Rakúsko už konkrétne pomohli. Taktiež sú prítomní aj zástupcovia Európskej komisie, ktorí nám v postihnutých regiónoch pomáhajú a pozorujú situáciu.
Veterinári potvrdili, že disponujú potrebným množstvom a dostatkom dezinfekcie a ochranných prostriedkov. „Vydávame ju aj malým farmárom. Dnes prišli na pomoc traja rakúski kolegovia a zajtra (26. marca) príde k nám celý konvoj s 13 kusmi ťažkej techniky a 10 kusmi ľahkej techniky spolu s 53 členmi ich tímu. Taktiež dnes večer prišli aj dve dekontaminačné brány z Českej republiky, ktoré začneme od zajtra používať,“ povedal zástupca veterinárov.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba pripomenul, že choroba SLAK nie je nebezpečná pre ľudí. „Z veľkej časti zvieratá, ktoré zahrabávame nie sú choré, ale musíme dodržiavať určené predpisy. Za envirorezort garantujeme, že vybraná lokalita pri Leviciach je bezpečná bez ohrozenia spodnej vody a takto sme už vybrali aj ďalšie dve lokality. Potrebujeme ešte potvrdenie geológie, aby boli k dispozícii,“ vysvetlil Taraba. Minister obrany SR Robert Kaliňák doplnil, že armáda ponúkla lokality na zahrabávanie usmrtených zvierat, aj z dôvodu rýchleho a efektívneho riešenia pre krátkosť času. Takto bola vyhodnotená aj lokalita v Leviciach. Aktivovane ďalších lokalít bude závisieť od potreby a prípadného rozšírenia nákazy, ale momentálne ich nebudeme zatiaľ medializovať,“ povedal Kaliňák.
