„Naši vojaci nemajú čo robiť na hranici s Ruskou federáciou. Je nepredstaviteľné, aby na jednej strane premiér Slovenskej republiky Robert Fico chcel navštíviť Ruskú federáciu 9. mája a podávať ruky Putinovi a na druhej strane, aby Slovensko posielalo vojakov na hranice s Ruskou federáciou,“ uviedla Škopcová.
Národniari dnes nepodporili ani vyslanie Slovenských vojakov do Lotyšska. Podľa Danka je totiž momentálne nádej na mier na Ukrajine a tento krok by podporil eskaláciu napätia. „Myslím si, že práve v tejto chvíli by tá eskalácia vojsk NATO v okolí hraníc Ruskej federácie mala byť utlmená," zdôraznil Danko. Zároveň odmietol, že by toto hlasovanie bolo zo strany SNS naháňaním politických bodov. „Naháňanie politických bodov je to, ak premiér povie, že nebude hlasovať za sanice a hlasuje. Ak (minister zahraničia) Juraj Blanár v OSN zahlasuje prostredníctvom svojho zástupcu, že Rusko je agresor," skonštatoval Danko.
Predseda SNS sa dnes zúčastnil aj okrúhleho stola koalície a opozície, ktorý prezident Peter Pellegrini zvolal k otázke obranyschopnosti SR. Danko označil podujatie za konštruktívne. Zároveň podľa neho ale SNS trvá na tom, že „šialené zbrojenie vedia k vojne", „určite by sme nemali financovať úniu" a „žiadny slovenský vojak by nemal ísť na územie Ukrajiny".
SNS zároveň odmieta podporiť návrh zákona o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti a o brannej povinnosti z dielne Ministerstva obrany SR. Nepáči sa jej, že by mal byť založený Žandársky zbor, ktorý by mohol pomáhať polícii pri udržiavaní verejného poriadku. Slovo žandárstvo podľa nej „pripomína predpisy rakúskej monarchie a je spojené s totalitným prístupom voči slovenskému národu“.

SNS však pripustila, že zákon môže byť dobre mienený. Pri hlasovaní o bode sa v pléne parlamentu zdrží. „Minister obrany Robert Kaliňák by sa mal zamyslieť skôr nad zavedením základnej vojenskej služby,“ uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS.
V programe aktuálnej schôdze parlamentu je zaradený návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl do mnohonárodnej brigády NATO v Lotyšsku. Hlasovať by poslanci mali v prvom čítaní aj o zmenách v aktívnych armádnych zálohách. Okrem Žandárskeho zboru by sa zmenil aj systém záloh, ktorý by bol otvorený viacerým skupinám obyvateľstva.