„Môžem na začiatok povedať, že experti jednoznačne potvrdili, že kroky, ktoré robí ústredný riaditeľ (Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý, pozn. red.) so svojím tímom, sú tie správne a veľakrát aj podľa mňa nad rámec toho, čo nám ukladá európska legislatíva. Musím povedať, že nikto nemôže spochybniť tie kroky, ktoré sa realizovali, a to nám potvrdili aj daní experti,“ uviedol Takáč.
Pripomenul, že prvý prípad ochorenia slintačky a krívačky sa na Slovensku objavil uplynulý piatok. Aktuálne sú potvrdené štyri chovy postihnuté týmto ochorením. „Nemáme potvrdené žiadne ďalšie ohniská, čo je veľmi podstatná informácia, nemáme hlásené ani nejaké podozrenia,“ prízvukoval minister.
Zopakoval, že drobní chovatelia v okolí ohnísk nákazy, ktorí museli v súvislosti s ochorením utratiť chovy zvierat, budú v najbližších dňoch odškodňovaní.
Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý pripomenul, že treba prísne dodržiavať pravidlá biologickej bezpečnosti na ochranu chovov. Dôležité sú podľa neho pravidelné klinické prehliadky a testovanie zvierat. Spolu s ministrom doplnili, že hoci sa uvádza inkubačná doba sedem až 14 dní, objavenie ďalšieho prípadu v Maďarsku po takmer troch týždňoch ukazuje, že nákaza sa môže objaviť aj po dlhšom čase.
Úrad vlády: Slintačka je ochorenie zvierat, pre zdravie človeka nie je nebezpečná
Slintačka a krívačka (SLAK) je vírusové ochorenie, ktoré postihuje najmä hovädzí dobytok, kozy, ovce, ošípané či voľne žijúcu raticovú zver a iné párnokopytníky. Pre zdravie človeka nákaza nepredstavuje riziko, konzumácia pasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov či tepelne upraveného mäsa je bezpečná. Upozornil na to Úrad vlády (ÚV) SR na sociálnej sieti, kde zverejnil najčastejšie otázky a odpovede súvisiace s ochorením. Materiál vypracovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie zvierat, ktoré sa šíri priamym kontaktom medzi zvieratami, kontaminovanými predmetmi a vzduchom. Človek sa ním môže nakaziť len ojedinele. „Vo veľmi ojedinelých prípadoch sa môže vírusom nakaziť aj človek v závislosti od kondície jeho imunitného systému. Priebeh však býva mierny, takmer nebadateľný,“ priblížil ÚV SR.
Vírus je citlivý na teplo a kyslosť, odolať však dokáže mrazom. Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z neho, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa nepredstavuje pre človeka zdravotné riziko. Tepelná úprava mäsa a mlieka ničí vírus a zaisťuje bezpečnosť potravín, píše ÚV SR na sociálnej sieti.
Pre nákladné vozidlá z Maďarska platia obmedzenia na hraničných priechodoch
Pre nákladné vozidlá platia dopravné obmedzenia na hraničných priechodoch s Maďarskom. Z dôvodu výskytu ochorenia slintačky a krívačky (SLAK) je zakázaný dovoz a tranzit vnímavých zvierat všetkými dopravnými prostriedkami vrátane kômp. Výnimkou je priechod Šahy – Parassapuszta. Informuje o tom Polícia SR na sociálnej sieti.
„V súvislosti s vírusovým ochorením SLAK boli zavedené kontroly všetkých nákladných motorových vozidiel, ktoré prichádzajú na Slovensko cez hraničné priechody s Maďarskom. Cieľom je zistenie prepravy vnímavých zvierat,“ priblížila polícia.
Dodala, že ak niekto prichádza s vozidlom s hmotnosťou nad 3,5 tony do Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja, na Slovensko sa dostanete iba cez hraničné priechody Čunovo – Rajka, Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom a Šahy – Parassapuszta.
Rakúski vojaci pomáhajú SR so slintačkou, na priechode vydezinfikujú 25 vozidiel
Jednotka rakúskej armády určená pre pomoc pri katastrofách (AFDRU) pomáha Slovensku od stredy večera s vykonávaním opatrení proti slintačke a krívačke. Na hraničnom priechode Rusovce – Rajka sa zapojila do dezinfekcie nákladných áut, povedal vo štvrtok hovorca rakúskej armády Horst Dauerböck, informuje TASR.

Malé hraničné priechody s Maďarskom sú opäť otvorené. Zatvorené boli pre nové ohnisko nákazy
Slovenská polícia v ranných hodinách oznámila, že dopravné obmedzenia na takzvaných malých hraničných priechodoch s Maďarskom boli ukončené. Premávka je obnovená. Na miestach nainštalovali dezinfekčné zariadenia.
Obmedzenia sa týkali konkrétne hraničných priechodov Salka – Letkés, Chľaba – Ipolymadásd a riečneho priechodu Štúrovo – Esztergom, kde prebiehali nočné práce na montáži dezinfekčných systémov pre motorové vozidlá. Polícia informovala, že všetky práce prebehli podľa plánu a v súčasnosti už vodiči môžu priechody využívať bez akýchkoľvek komplikácií.
Hranice na malých priechodoch uzavreli v stredu (26. 3.) po tom, čo sa v Maďarsku na farme v obci Levél objavilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Nachádza sa približne 15 kilometrov od bratislavských hraničných priechodov.

Polícia upozorňuje na dvojhodinovú kolónu na hraničnom priechode Čunovo – Rajka
Polícia upozorňuje na dvojhodinovú kolónu na hraničnom diaľničnom priechode na D2 Čunovo – Rajka na vstupe z Maďarska. Bratislavská krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti.
„Cestný hraničný priechod Rusovce – Rajka je na vstupe z Maďarska bez obmedzení, premávka je plynulá. Na hraničných priechodoch s Rakúskou republikou je premávka plynulá, bez obmedzení,“ ozrejmila polícia.