Ako uviedol, dnes spolu premiérom Robertom Ficom navštívili aj krízový štáb v Gabčíkove, z ktorého sa koordinujú a riadia všetky procesy hlavne v lokalite Dunajská Streda. „Spoločne sme si prešli celú operatívu s jednotlivými zložkami, ako aj postup pri porážke zvyšných dvoch chovov v Medveďove a Ňárade. Navštívili sme aj hraničné prechody a prešli situáciu ako sú nastavené pravidlá prechodu hraníc s Maďarskom a Rakúskom. S istotou môžem potvrdiť, že na Slovensko sa dostal ten istý typ vírusu SLAK, ktorý sa potvrdil v Maďarsku,“ povedal Takáč.
Približne stovka farmárov, najmä z okresu Dunajská Streda, v piatok protestovala v Bratislave proti prísnym opatreniam v súvislosti s nákazou. Poľnohospodári žiadali, aby vláda prehodnotila prísne nariadenie, podľa ktorého musia byť utratené všetky zvieratá vnímavé na toto ochorenie v okruhu troch kilometrov. Žiadali, aby chovy, v ktorých sa nákaza nevyskytla, dali do karantény a kontroloval sa v nich zdravotný stav zvierat. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) na piatkovej tlačovej konferencii podobné požiadavky odmietol.
Farmári argumentovali nariadeniami Európskej únie, ktoré likvidáciu nenakazených chovov priamo neprikazujú a žiadali o okamžité zastavenie likvidácie zvierat. Podobný názor má aj opozičné KDH. To nepovažuje manažovanie ochorenia za dobré a Takáčovi navrhlo, aby odvolal riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. S návrhom na zmiernenie opatrení prišli vo štvrtok (27. 3.) aj niektorí koaliční politici.
Otázky na nevyhnutnosť likvidácie aj zdravých chovov v ohrozenej oblasti eviduje už i Európska komisia. Hovorkyňa Komisie pre oblasť zdravia Eva Hrnčířová uviedla, že slovenskí farmári nemusia zvieratá utratiť pre bruselskú legislatívu, ale preto, lebo SLAK je extrémne nákazlivá choroba. „Utratiť zvieratá na postihnutých farmách je, bohužiaľ, jediný spôsob, ako predísť tomu, aby sa slintačka a krívačka rozšírili po celom Slovensku alebo po ďalších európskych krajinách,“ vysvetlila.
Mimoriadne zasadne vláda
Pre požiadavky členov krízového štábu na zabránenie šírenia slintačky a krívačky bude pravdepodobne zvolané na pondelok 31. marca mimoriadne zasadnutie vlády. Na videu na sociálnej sieti to v piatok povedal premiér Fico. Predseda vlády zároveň podporil opatrenia Ministerstva pôdohospodárstva SR a veterinárov vrátane likvidácie všetkých chovov v ohrozenej oblasti.
„Je mi veľmi ľúto, že doteraz muselo byť usmrtené veľké množstvo zvierat vrátane zvierat z malých domácich chovov. Ak však situáciu podceníme a zanedbáme, výsledkom môže byť, že slovenská živočíšna výroba kľakne na kolená,“ uviedol Fico. Pripomenul, že sa potvrdila genetická zhoda vírusu na slovenských farmách so vzorkou z Maďarska, a preto bol podľa neho najpravdepodobnejšou cestou prenosu na Slovensko vietor. „O to viac musíme byť doma dôrazní pri prijímaní reštriktívnych a preventívnych opatrení,“ upozornil premiér.
Predseda vlády zdôraznil, že odborníci z EÚ hodnotia opatrenia Slovenska pozitívne. „Citujem z hodnotenia: Opatrenia prijaté slovenskými orgánmi boli včasné, odborne realizované a v súlade s európskou legislatívou. Slovensko zvláda situáciu, no riziká stále pretrvávajú,“ uviedol Fico. „Verím, že k týmto slovám netreba v tomto okamihu nič dodávať. Iba, že všetkým ďakujem, celej pyramíde na čele s ministrom Takáčom a hlavným veterinárom pánom Chudým,“ dodal.
Takáč tiež oboznámil verejnosť aj z výsledkami odborníkov z Európskej komisie (EK), ktorých sme mali na Slovensku v súvislosti s výskytom SLAK. Dodal, že ich správa bola aj súčasťou zasadnutia konferencie európskych veterinárov DG SANTE. „Prijaté opatrenia Slovenskom boli včasné, odborne realizované a v súlade s európskou legislatívou. Slovensko zvláda situáciu, no riziká sú stále pretrvávajúce. Opatrenia boli prijaté bezodkladne po zistený prvých prípadov, pričom spolupráca medzi Štátnou veterinárnou a potravinovou správou (ŠVPS) a Regionálnou správou (RVPS) fungovala efektívne. Ocenili profesionalitu civilnej ochrany, veterinárnej správy a laboratórnych pracovníkov ako aj schopnosť zabezpečiť dezinfekciu, depopuláciu a kontrolu dopravy v infikovaných oblastiach,“ citoval Takáč vyjadrenie odborníkov z EK s tým, že poďakovanie patrí všetkým zložkám za to, že túto situáciu stále zvládame. Odborníci taktiež potvrdili, že SLAK sa k nám nedostal po ceste.

Minister Takáč reagoval aj na vyjadrenia odbornej verejnosti, vrátane profesorky z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, ktorá potvrdila správnosť nastavených opatrení proti SLAK. Depopulácia v ohniskách nákazy je podľa ministra nevyhnutná, pričom všetky vnímavé zvieratá v trojkilometrovom pásme budú usmrtené, vrátane drobnochovov. Takáč zdôraznil, že rozhodnutia musia robiť odborníci, nie politici, a apeloval na verejnosť, aby netlačila na ústredného riaditeľa ŠVPS. Riziko šírenia nákazy je stále vysoké, najmä kvôli ošípaným, ktoré sú obzvlášť náchylné na SLAK. „Nie je dobré z toho robiť politiku, nakoľko riziko je vážne a nemôžeme si dovoliť zobrať na plecia zodpovednosť rozšírenia nákazy. Apelujem na politikov a verejnosť, aby netlačili na ústredného riaditeľa ŠVPS, odborné rozhodnutia musia robiť veterinári. V lokalite máme veľkú koncentráciu chovov a riziko je obrovské,“ vysvetlil Takáč.
Aktuálne lokality pre prevoz do kafilérie v Žiline a jám pri Leviciach podliehali monitoringu, dezinfekcii a výskumu, aby neohrozili občanov. Kapacity sú zatiaľ postačujúce. Minister doplnil, že odškodňovanie drobnochovateľov už bolo spustené a týka sa aj tých, ktoré sú bez registrácie tzv. „načierno,“ nakoľko predstavujú vysoké riziko šírenia nákazy. Kristína Vavríkova, štátna tajomníčka ministerstva pôdohospodárstva doplnila, že prebieha finalizácia metodiky, podľa ktorej sa budú vyplácať odškodnenia. Prijatých bolo zatiaľ 36 žiadostí od drobnochovateľov z obce Baka na odškodnenie 124 kusov utratených zvierat.
