Uviedol to poslanec Marián Saloň (Smer) po dvoch neúspešných pokusoch o otvorenie schôdze parlamentu k odvolávaniu Kaliňáka z funkcie ministra. Podľa poslanca tu nie je o čom diskutovať. Ako pripomenul, Kaliňák potvrdil, že jeho manželka vlastní nehnuteľnosť v Chorvátsku. Remišová však nazrela do jeho majetkového priznania a zverejnila informáciu o tom, že to nemá uvedené v majetkovom priznaní. „Tá časť, či je, alebo nie je majetok uvedený v majetkovom priznaní manželky je predsa neverejná. Dokonca aj rokovanie výboru o týchto veciach je neverejné,“ upozornil Saloň.
Remišová tak podľa jeho slov zneužila svoju funkciu predsedníčky výboru a vytiahla informáciu z neverejnej časti majetkového priznania a oznámila, že minister obrany nehnuteľnosť v Chorvátsku neuviedol v majetkovom priznaní. Poslanec pripomenul, že Kaliňák v minulosti túto nehnuteľnosť v neverejnej časti majetkového priznania uviedol. Ak však teraz porušil zákon, výbor bude rokovať o podnete a hlasovaním rozhodne, či ho prijme, alebo neprijme na ďalšie konanie. „Ak prijme, tak majú možnosť prijať uznesenie, kde bude ministrovi udelená sankcia za neúplné majetkove priznane vo výške troch platov,“ priblížil Saloň s tým, že za nepriznanie majetku Kaliňák bude alebo nebude niesť zákonné následky. Súčasne pripomenul slová ministra obrany, ktorý vyhlásil, že je pripravený zaplatiť sankciu.

Saloň si súčasne nemyslí, že by neuvedenie vlastníctva vily v Chorvátsku bolo dôvodom na jeho odvolanie. „Poznám minimálne troch opozičných poslancov, jednou z nich je aj Remišová, ktorá mala neúplné majetkove priznane. Bola jej udelená pokuta, ktorú aj zaplatila. Ale nemám vedomosť o tom, aby sa pani Remišová vzdala mandátu za porušenie zákona,“ doplnil poslanec. To, čo však teraz urobila Remišová, je podľa neho nesprávne. „Štandardný postup výboru je taký, že ak zistíte nezrovnalosti v majetkových priznaniach, ste povinný vyzvať dotyčnú osobu, aby podala vysvetlenie. Dotyčná osoba podá vysvetlenie a výbor sa uznesie na tom, či je to dostačujúce, alebo nie. Ak nie je výbor spokojný s vysvetlením, tak začne konanie, a na základe konania vzniká uznesenie o udelení alebo neudelení sankcií,“ vysvetlil Saloň, ktorý je názoru, že argumenty ministra obrany sú dostatočné.
Dva dnešné pokusy otvoril schôdzu parlamentu k odvolávaniu ministra obrany Kaliňáka neboli dnes úspešné. Pri prvom pokuse sa prezentovalo len 64 poslancov NR SR a pri druhom 68 zákonodarcov z opozície. Na otvorenie schôdze je potrebných minimálne 76 poslancov. Ďalší pokus o otvorenie mimoriadnej schôdzi k odvolaniu Kaliňáka bude v stredu 2. apríla o 8:00. Návrh na jeho odvolanie podali poslanci opozičného hnutia Slovensko. Hnutie odôvodnilo, že podpredseda vlády s manželkou zatajil v majetkovom priznaní vilu na chorvátskom pobreží na pozemku s rozlohou 1 200 metrov štvorcových. Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu však podľa hnutia hovorí o povinnosti verejného funkcionára chrániť verejný záujem aj o tom, že verejný funkcionár nesmie uprednostniť osobný záujem pred verejným. Rovnako tak prikazuje verejným funkcionárom podávať majetkové priznania v presne stanovenej forme a čase. Podľa predsedu hnutia Igora Matoviča má Kaliňákova nehnuteľnosť v Chorvátsku hodnotu približne dva milióny eur. „Na obhajobu tohto svojho podvodu zneužil svoje dve maloleté deti, keď uviedol, že našiel útočisko pre deti, kde by si liečili respiračné ochorenia,“ uviedol Matovič. Zároveň pripomenul, že minister priznal, že vilu zatajil úmyselne, aby chránil záujem vlastnej rodiny. Podľa Matoviča tak dáva návod občanom, aby si tiež našli dôvody záujmu svojich rodín, pre ktoré nemusia dodržiavať zákon.
