Na stretnutie pri bratislavskom monumente pozval aj občanov s tým, že takéto stretnutie „má zmysel. Ale ísť vykrikovať, že Fico do basy! a Dosť bolo Fica!, lebo prijal ruský zákon, tak to naozaj odmietam. Takéto nezmysly a klamstvá, ktoré šírite vy, a ktoré šíria organizátori protestov, aby chránili takých ľudí ako Šimečkova rodina, toto ja určite rešpektovať nebudem,“ uviedol ešte v stredu premiér s odkazom na protivládne akcie, ktoré sa konajú dnes a aj v piatok.
Líder PS na Ficove slová reagoval tvrdením, že premiér je zúfalý.

Verejnoprávna Slovenská televízia a rozhlas v piatok ponúkne zo Slavína mimoriadne vysielanie. „Divákom ponúkneme priamy prenos zo slávnostného kladenia vencov najvyššími štátnymi predstaviteľmi,“ informoval PR manažér Filip Púchovský.
„Diváci Jednotky a spravodajského okruhu :24 budú môcť v piatok od 16.30 h sledovať priamy prenos zo slávnostného kladenia vencov najvyššími štátnymi predstaviteľmi a ich príhovorov. Oficiálny program doplnia aj vystúpenia speváckych zborov,“ ozrejmil Púchovský. Vysielanie bude doplnené o diskusiu v štúdiu, kde pozvaný historik objasní dôležité historické súvislosti udalostí zo 4. apríla 1945.

Piatkové kladenie vencov bude minimálne bez prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý si túto povinnosť splnil v predstihu už vo štvrtok. „Odkaz obetí fašistických hrôz je aktuálny aj v súčasnosti. Nikomu nemožno dovoliť, aby spochybňoval útrapy, ktoré druhá svetová vojna priniesla miliónom ľudí po celom svete,“ uviedol na Slavíne. Pamätník navštívil v predstihu pre jeho návštevu Vatikánu, kam vo štvrtok popoludní odcestuje.
Hlava štátu apelovala, aby ľudia prejavili úctu a vďaku všetkým, ktorí sa pričinili o návrat slobody na Slovensko, a to sovietskym, rumunským i slovenským vojakom, povstalcom, účastníkom odboja a príslušníkom ďalších národov. Mnohí za to podľa Pellegriniho zaplatili tú najvyššiu možnú cenu.
Prezident si myslí, že jazvy vojny stále pretrvávajú. Narážal tým na tragédie ako holokaust či masakry v Nemeckej, Ostrom Grúni, Kľaku či Tokajíku. „Tieto udalosti ostávajú hlbokou ranou v našich dejinách. Nedopusťme preto, aby sa opäť prebúdzali ideológie, ktoré vyrastajú z koreňov zla a zaplavujú spoločnosť trpkými plodmi nenávisti,“ skonštatoval.
Bratislava bola oslobodená sovietskymi a rumunskými jednotkami, ktoré sa nachádzali na pravom krídle druhého ukrajinského frontu. Do bojov sa zapojilo 28 sovietskych a 14 rumunských divízií. Boje trvali dva dni.