Smer si na Slavíne pripomenul 80. výročie oslobodenia Bratislavy. Fico: Je potrebné povedať jasné nie vojne

80. výročie oslobodenia Bratislavy si na Slavíne pripomenul Smer na čele s predsedom a premiérom Robertom Ficom.

04.04.2025 16:40 , aktualizované: 18:22
debata (552)

Pietnej spomienky sa na Slavíne zúčastnil aj predseda Národnej rady Richard Raši (Hlas). Prezident Peter Pellegrini si výročie uctil už vo štvrtok. V piatok je to zároveň 65 rokov, keď Slavín, najväčší vojnový pamätník v strednej Európe, slávnostne otvorili.

Ficov prejav na Slavíne
Video

Fico spomenul referendum o zbrojení, kritizoval veľvyslancov EÚ

V súčasnosti vidíme rozpad existujúcich bezpečnostných štruktúr ako je Severoatlantická aliancia a vidíme tiež posuny o ktorých by sme pred niekoľkým rokmi neverili, že môžu nastať. Vyhlásil do dnes na oslavách 80-teho výročia oslobodenia Bratislavy predseda vlády Robert Fico. Podľa neho je v tejto súvislosti na mieste otázka, či by sme sa nemali spýtať občanov v referende, či sú za to, aby zbrojenie bolo na úkor ich životnej úrovne.

Kladenie vencov na Slavíne
Video

„Potom poprosím francúzskeho prezidenta, nemeckého spolkového kancelára, britského premiéra – choďte do dediny na východnom Slovensku a povedzte tým ľuďom: nebudete mať kanalizáciu ani vodovod, ale budeme mať o dve rakety viacej, ktoré použijeme neviem na čo," povedal Fico. Doplnil, že je potrebné povedať jasné nie vojne, pretože sa zdá, „že sa zase niekto na vojnu pripravuje".

Fico sa tiež pýta, prečo má vynaložiť Európa 800 miliárd eur na zbrojenie a prečo sú malé krajiny ako Slovensko nútené pri výdavkoch na zbrojenie držať tempo s geopolitickými mocnosťami. „Aký je rozdiel, či budeme mať 12 alebo 18 stíhačiek," pýta sa premiér. Odpovedal si, že to nemá žiadny vplyv na vojenskú situáciu v našom regióne.

Predseda vlády zároveň kritizoval veľvyslancov Európskej únie, že neprišli na oslavy oslobodenia Bratislavy, pretože na podujatí vystúpil aj ruský veľvyslanec Igor Bratčikov. „Povinnosť veľvyslancov nie je trucovať ale pracovať," skonštatoval Fico,. Doplnil, že veľvyslanci musia spolu hovoriť a ak majú príležitosť stretnúť sa s veľvyslancami iných krajín, je ich povinnosťou prísť.

Takisto sa Fico opýtal, či by namiesto ruského veľvyslanca mal vystúpiť nemecký alebo japonský veľvyslanec. „Je tu niekto na svete, kto chce spochybňovať, že najväčšiu obeť (v II. svetovej vojne, pozn. SITA) niesli národy a štáty bývalého Sovietskeho zväzu? 21 miliónov ľudí!," povedal premiér.

Fico tiež pripomenul, že 9. mája sa chce v Moskve poďakovať za podiel Červenej armády na víťazstve nad fašizmom. „Nech žije slávna Červená armáda," vyhlásil premiér.

Raši: Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu

Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy. Podľa neho sú dnes prítomné mnohé snahy o prepisovanie dejín a poľudšťovanie fašistickej ideológie.

„Nedopusťme, aby sa opäť prebúdzali ideológie, ktoré vyrastajú z koreňov zla a zaplavujú spoločnosť trpkými plodmi nenávisti. Nepodceňujme hrozbu nových konfliktov, neznalosť našej minulosti či ľahostajnosť k nej,“ poznamenal Raši.

Vláda SR si pripomína 80. výročie oslobodenia...
Vláda SR si pripomína 80. výročie oslobodenia...
+12Vláda SR si pripomína 80. výročie oslobodenia...

Pripomenul, že na Slavíne je pochovaných 6845 vojakov Červenej armády, ktorí obetovali svoje životy v boji proti fašizmu. Vyzval na prejavenie úcty a vďaky všetkým osloboditeľom – sovietskym, rumunským aj slovenským vojakom, povstalcom, účastníkom odboja a príslušníkom iných národov, ktorí sa pričinili o návrat slobody a mieru na územie Slovenska.

Raši v prejave pripomenul, že internetové stránky sú plné odkazov, ktoré popierajú masové vyvražďovanie, koncentračné tábory či do tla spálené dediny, ako bol Ostrý Grúň či Kľak. „Táto krutá časť dejín sa už nikdy nesmie vo svojej zvrátenej podobe opakovať,“ dodal.

V kontexte súčasných udalostí na Ukrajine predseda parlamentu odsúdil snahy poškodzovať pamätníky venované vojakom Červenej armády, ktoré označil za neúctu k ich hrdinstvu a boju proti fašizmu. Zdôraznil, že historická pravda je len jedna a vyzval na jej ochranu a odovzdávanie najmladším generáciám.

Pri pohľade na vojnu na Ukrajine vyjadril nádej, že sa podarí dosiahnuť trvalo udržateľný mier. „Na Slavíne sme dnes preto, aby sme spomínali a vyslali posolstvo mieru a spolupráce. Verím, že naše želanie sa naplní,“ uzavrel Raši.

Výročie si pri Pomníku víťazstva na bratislavskom Námestí Eugena Suchoňa pripomenuli tichou pietnou spomienkou a položením vencov aj predstavitelia Kancelárie prezidenta SR, Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), hlavného mesta SR Bratislavy, rovnako i starostovia mestských častí. Zástupcovia kraja i mesta zvýraznili význam a odkaz oslobodenia v kontexte súčasnej vojny na Ukrajine.

„Aj touto pietnou spomienkou chceme vyjadriť poďakovanie všetkým, ktorí sa pred 80 rokmi zaslúžili o slobodu. O to viac, keďže je to v kontexte prebiehajúcej násilnej vojny na Ukrajine, na ktorú, tak ako to vo vojnových konfliktoch býva, doplácajú nevinní ľudia,“ zdôraznil predseda BSK Juraj Droba. Pripomenul, že pri bojoch o Bratislavu v širšom území regiónu zomrelo približne 7000 vojakov oslobodzovacích armád. „Pripomenutie si ich obetí je zároveň zdôraznením, že sa v súčasnosti, po dlhých desaťročiach mieru, dejú v Európe veci, ktoré je potrebné čo najskôr zastaviť,“ dodal predseda BSK.

Fico s Blahom vypúšťajú na Slavíne holubice mieru (archívne video)
Video

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo podčiarkol význam dňa, ktorý pripomína oslobodenie Bratislavy. „O to viac si ho pripomíname pri dnešnom 80. výročí,“ deklaroval. Tichá forma pietnej spomienky má podľa neho zvýrazniť fakt, že i v čase výročia sa na území východného suseda SR odohráva boj o slobodu, pri ktorom zomierajú ľudia. „Pripomína nám to, aká je sloboda dôležitá,“ zdôraznil.

Slávnostný pochod Čítajte viac V bitke o Bratislavu nechýbala Dunajská flotila, ani donská kavaléria

V priamych bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov.

Dokončovacie práce na Slavíne: Po menšej...
Z dobovej tlače: Vyjadrením úcty a vďaky...
+7Akademický sochár Alexander Trizuljak (druhý...
Facebook X.com 552 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Slavín #oslobodenie Bratislavy