„Konštatujem, že prítomných je šesť poslankýň a poslancov a veľmi ma mrzí, že koaliční poslanci a poslankyne takýmto spôsobom pristúpili k tomuto výboru a znefunkčnili ho. Pritom na programe máme závažnú mimoriadnu správu verejného ochrancu práv, ktorý tento nástroj využíva len vo výnimočných prípadoch. Mali sme diskutovať o jej obsahu, týkajúcom sa policajnej brutality a systémových nedostatkov v Policajnom zbore a pri výkone jeho právomocí. Budeme sa snažiť túto schôdzu zvolať znovu,“ uviedla na výbore jeho predsedníčka Lucia Plaváková (PS).
Či už ide o bezdôvodné facky, hmaty, používanie pút, alebo aj také nadmerné násilie, že dochádza až k obetiam na životoch. Dobrovodský odkrýva závažné porušenia práv a slobôd zo strany polície za posledných 13 rokov. Napríklad práve prípad smrti muža bez domova, ale aj zákrok voči Rómom z Milhosti alebo držanie človeka so zlomenými pätami v nelegálnom priestore.

Vo svojej mimoriadnej správe parlamentu na konci marca navrhol, aby pristúpil k viacerým možným opatreniam miereným na zlepšenie situácie v Policajnom zbore. Týkajú sa zavedenia telových kamier pre príslušníkov polície v teréne, monitorovania vypočúvacích miestností, preškolenia policajtov a mnohého iného.
Dôležité zmeny
Ako Dobrovodský uviedol v reakcii po neotvorení výboru pre denník Pravda, práve telové kamery považuje za najdôležitejšiu zmenu v polícii do budúcna. Kým na Slovensku má telové kamery len niekoľko policajtov v rámci pilotného projektu, v Rakúsku ich majú vyše 4 000 kusov.

Rakúske skúsenosti pritom podľa neho ukazujú, že od zavedenia kamier štatisticky klesajú počty sťažností na neprimerané zákroky. Prípady policajného násilia ukazujú, že nastal čas, aby NR SR vzala od polície naspäť kontrolnú moc, podotkol.
„Dôležité je tiež, aby sa parlament pravidelnejšie pýtal, ako sa nakladá s mocou, ako sa ľudia obmedzujú na slobode. V správe navrhujem, aby ministerstvo vnútra či Policajné prezídium chodilo možno na polročnej báze odpočtovať zákonodarcom, ako sa porušujú ľudské práva,“ uviedol verejný ochranca práv.

Čo ďalej?
Dobrovodský neprítomnosť koaličných poslancov na výbore nehodnotil a uviedol, že je preňho najdôležitejšie, aby najneskôr na májovej schôdzi vystúpil v pléne so svojou mimoriadnou správou. To zároveň označil za povinnosť parlamentu.
„Teraz budem čakať na pozvanie z príslušných výborov. Ja a Kancelária verejného ochrancu práv sme parlamentu k dispozícii. Verejný ochranca práv je ten, ktorý nasvecuje ľudské práva v Národnej rade, a ja pevne verím, že tak, ako parlament vždy stál o našu expertízu, to bude aj pri tejto mimoriadnej správe,“ uzavrel ombudsman Dobrovodský.
Podľa informácií denníka Pravda by sa poslanci mohli pokúsiť výbor pre ľudské práva opäť zvolať už budúci týždeň.
