„Je neprijateľné, že sa uvažuje o financovaní takejto iniciatívy, kým ambulantný sektor aj iné podsektory zdravotníctva, čelia existenčným problémom a v rozpočte chýbajú prostriedky na zabezpečenie základnej dostupnej zdravotnej starostlivosti vrátane liekov pre našich občanov,“ argumentuje ZAP.
Národná rada SR v stredu schválila zákon o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami, podľa ktorého osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia.
Právo na odškodnenie si osoba môže uplatniť do 31. októbra 2025. Vypláca sa na základe jej písomnej žiadosti. Ministerstvo vnútra odškodnenie uhrádza za pokutu uloženú orgánom Policajného zboru aj okresným úradom a za stravné súvisiace s umiestnením v karanténnom zariadení, ktorého povinnosť úhrady vznikla na základe faktúry vystavenej rezortom. Obec zase rieši odškodnenia súvisiace s pokutou uloženou príslušníkom obecnej polície, ktorej je zriaďovateľom, a regionálny úrad verejného zdravotníctva zase odškodnenia za pokuty uložené regionálnym úradom verejného zdravotníctva.
Účinnosť sa navrhuje od 1. mája 2025.
KDH žiada prezidenta, aby vrátil zákon o tzv. covidovej amnestii do parlamentu
Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR za KDH Peter Stachura a František Majerský listom žiadajú prezidenta Petra Pellegriniho, aby vrátil zákon o tzv. covidovej amnestii na opätovné prerokovanie do parlamentu. Poslanci považujú prijatý návrh za nebezpečný precedens, ktorý môže výrazne narušiť právnu istotu a dôveru verejnosti v právny štát. TASR list poskytol komunikačný odbor hnutia.
„Zákon umožňuje hromadné odpustenie pokút fyzickým osobám, ktoré porušili platné protipandemické opatrenia. Tie boli prijaté v záujme ochrany verejného zdravia a ich dodržiavanie bolo v danom čase nevyhnutné pre zvládnutie kritickej situácie. Retroaktívne ospravedlňovanie a finančné kompenzácie za ich porušenie vysielajú veľmi negatívny signál spoločnosti a výrazne znižujú kredibilitu nariadení štátnych inštitúcií,“ uviedli poslanci.
KDH považuje zákon za neúctivý aj voči obetiam pandémie, zvlášť tých, ktorí sa mohli nakaziť od osôb nedodržiavajúcich protipandemické opatrenia. Poslanci poukázali aj na rozpočtový dosah tohto zákona. Podotkli, že v čase konsolidácie verejných financií je potrebné verejné výdavky dôsledne posudzovať.
„V mene občanov, ktorí v čase pandémie prejavili zodpovednosť a rešpekt k zákonom tejto krajiny dodržiavaním protipandemických opatrení, a zároveň zdravotníkov, ktorí nasadzovali svoje životy pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19, vás žiadame, aby ste využili svoju ústavnú právomoc a vrátili predmetný zákon na opätovné prerokovanie Národnej rade SR,“ napísali poslanci.