Tomáš Szalay a Jana Bittó Cigániková (obidvaja SaS) ako predkladatelia poukázali na to, že jeden typ poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, a to štátne nemocnice ako príspevkové organizácie, je oslobodený od transakčnej dane, zatiaľ čo ostatní poskytovatelia nie sú. Opoziční poslanci preto navrhujú, aby boli z transakčnej dane vyňatí všetci poskytovatelia bez rozdielu.
„Na konci dňa si transakčnú daň v zdravotníctve odskáče slovenský pacient, buď vo vyšších poplatkoch, ktoré bude platiť, alebo v nedostupnejšej zdravotnej starostlivosti, pretože poskytovatelia zdravotnej starostlivosti odmietnu byť ďalej súčasťou takéhoto systému, prípadne sa odzmluvnia,“ skonštatoval Szalay. Apeloval na to, aby nebola žiadna transakčná daň pre všetkých poskytovateľov.
Poslanec vyzval na prijatie návrhu SaS v Národnej rade. Poukázal pritom na to, že viaceré asociácie sa pre transakčnú daň z dôvodu porušenia hospodárskej súťaže obrátili na Európsku komisiu. „Tak navrhujem, zíďme z kratšej cesty a schváľme tento náš návrh zákona, ktorý ruší transakčnú daň v zdravotníctve,“ argumentoval.
Poslanec Marián Viskupič (SaS) mieni, že transakčná daň neškodí len pacientom, ale všetkým. „Jediné najlepšie a rozumné riešenie je zrušiť ju ako celok,“ podotkol.
Szalay sa venoval aj téme elektronických receptov. Kritizoval, že v zákone sa ešte stále neodstránila chyba, pre ktorú pre niektoré lieky zanikla možnosť vystavenia e-receptu. Upozornil na to, že v súčasnosti situáciu rieši a upravuje iba metodické usmernenie ministerstva. Volal po oprave legislatívy.
V pondelok zákonodarcovia hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie o dovtedy prerokovaných bodoch ich čaká v utorok (15. 4.) o 11:00 h.

Uznesenie k protirómskemu rasizmu
Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.
Návrh reaguje na uznesenie NR SR k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu. Predkladatelia chcú, aby parlament uznesením okrem iného vyzval vládu, aby vykonala analýzu právneho poriadku a v prípade potreby pripravila legislatívne návrhy tak, aby v činnosti a pri rozhodovaní orgánov verejnej moci bola rešpektovaná uvedená definícia.
Zákonodarcovia sa vrátia do lavíc opäť v utorok (15. 4.). Prebrať by mali viaceré návrhy. Začať by mali novelou zákona o rokovacom poriadku parlamentu z dielne opozičného hnutia Slovensko. Poobede by sa mali venovať novele zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Rokovať by o nej mali v zlúčenej rozprave s návrhom uznesenia koaličných strán k „zneužívaniu legislatívneho procesu k zákonu o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby na presadzovanie politických a súkromných záujmov“. V utorok čaká poslancov aj hlasovanie o prerokovaných návrhoch.