Ako príklad im slúži ohrozenie viacerých folklórnych festivalov, medzi nimi aj Festivalu detských folklórnych súborov. Problém vznikol tak, že rozhodnutie o pridelení finančných prostriedkov z FPU nedostali včas.
Príčinou tohto meškania boli podľa Fondu „zmeny v rokovacom poriadku Rady Fondu prijaté na konci roka 2024 a preloženie nevyhnutných procesných úkonov na ďalšie zasadnutia“. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová na tlačovej konferencii uviedla, že za súčasný stav je zodpovedný riaditeľ FPU Róbert Špoták.
Ministerstvo viní Špotáka
"Pred pár dňami sme odhalili praktiky, ktoré pán Špoták používa na blokovanie riadneho chodu Fondu, a teda aj to, prečo mešká schvaľovanie spomínaných projektov. Rada FPU nás informovala o skutočnostiach, ktoré poukazujú na porušovanie zákonných postupov a vnútorných pravidiel zo strany Róberta Špotáka.
Predkladal Rade osoby na voľbu do odborných komisií bez dodržania zákonom stanovených kritérií, čo spôsobilo, že odborné komisie nemohli rozhodovať o rozdeľovaní prostriedkov práve v prípade folklórnych festivalov," uviedla ministerka.
Podľa nej členovia Rady FPU opakovane upozorňovali na porušovanie zákona, no Špoták sa vraj vyjadril, že nie sú ľudia a že ministerstvo kultúry klame a zavádza.
„Pán Špoták robí všetko pre to, aby pri tak pre nás dôležitom type podujatí, ako sú folklórne festivaly, došlo k prieťahom. Súčasný stav vo Fonde je dôsledkom jeho nečinnosti, a zároveň jeho priameho zasahovania do chodu vecí tak, aby Fond znefunkčnil. Projekty na folklórne festivaly nemôžu byť vyhodnotené, čo vedie k zdržaniu rozhodovaní o dotáciách,“ povedala Šimkovičová.
Špoták však tieto obvinenia odmieta. „Kompletný proces schvaľovania žiadostí, vrátane tvorby odborných komisií, kontroloval v roku 2019 aj Úrad Vládneho auditu, ktorý nekonštatoval žiadne pochybenia alebo nesúlad so zákonom.“
Doplnil, že „tento postup nijako neovplyvnil situáciu v komisii pre folklórne festivaly, keďže tam je dostatok členov, no pôvodne len traja z nich sa vyjadrili, že môžu hodnotiť projekty v tejto konkrétnej výzve.“
Radu o situácii opakovane informoval, ešte v novembri vyhlásil výzvu na predkladanie nových nominácií, ktoré dlho neprichádzali. „Teraz už máme päť potenciálnych hodnotiteľov, ktorí mohli byť zvolení na ostatnom zasadnutí rady (27.3.), na ktoré však nominanti MK SR neprišli, a teda rada nebola uznášaniaschopná.“

Predseda Rady FPU Matúš Oľha vysvetlil, že vďaka novele z minulého roka dostala Rada FPU možnosť rozhodovať o pridelených dotáciách, čo bolo dovtedy v kompetencii odborných komisií. Riaditeľa Fondu požiadal, aby sprístupnil systém členom Rady, ktorí by projekty sami zhodnotili a následne udelili peniaze. Špoták mu však povedal, že je to protizákonné. „Nejde mu o to, aby tie peniaze išli tam, kam majú, ale aby bola kauza,“ uviedol Oľha.
Keďže už uplynula 90-dňová lehota, Rada už nemôže konať štandardným spôsobom v zmysle vnútorných predpisov. „Matúš Oľha a Rada sa preto rozhodli napísať pánovi riaditeľovi list, v ktorom jednoznačne ukazujú, že chcú a majú záujem, aby jednotliví žiadatelia v daných programoch dostali financie,“ povedal člen Rady Peter Grutka.
Dodal, že Rada nechcela odborné komisie obísť, ale rozhodnúť súbežne s nimi. „Pokiaľ Rada nemá prístup k projektom, nemá o čom rozhodnúť a nemôže prideliť finančné prostriedky.“
Podľa Špotáka zo zákona o FPU vyplýva, že rada síce môže rozhodnúť inak ako navrhne odborná komisia, ale predpokladá existenciu jej stanoviska, čiže odbornú komisiu nie je možné obísť.
„Okrem toho by bol takýto postup v rozpore s rokovacím poriadkom Rady FPU a so štatútom fondu, v ktorých je proces hodnotenia a rozhodovania presne špecifikovaný. Oba vnútorné predpisy navrhla a schválila rada už po zmene zákona o fonde.“
Generálna prokuratúra vzniesla protest
Práve Grutka je jedným z členov Rady, s ktorými má Otvorená kultúra problém. Koncom roka 2024 adresovali jej predstavitelia ministerke kultúry otvorený list, v ktorom okrem iného žiadali odvolanie podľa nej protizákonne zvolených členov Rady FPU.
Išlo o Matúša Oľhu, Petra Grutku, Adrianu Tomičovú, Slamovíra Lopúcha, Richarda Rikkona a Ondreja Zimku. V prípade Grutku a Tomičovej podali podnet na Generálnu prokuratúru na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia o ich vymenovaní, pretože podľa nich nespĺňajú zákonnú podmienku päťročnej odbornej praxe v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu.
"Peter Grutka podnikal spoločne s Lukášom Machalom, dnes generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva kultúry, v oblasti cestovného ruchu a energetiky. V roku 2024 ho Lukáš Machala prijal na ministerstvo kultúry, kde Grutka pôsobí ako riaditeľ sekcie verejného obstarávania a správy majetku.
S prižmúrením očí možno túto úradnícku funkciu na ministerstve kultúry vykladať ako odbornú prax v oblasti kultúry, avšak je zjavné, že táto prax nie je päťročná," uviedli predstavitelia Otvorenej kultúry.

Pochybnosti o svojej odbornej praxi sa podľa nich nikdy nepokúsil verejne vyvrátiť. Na otázku, prečo ministerstvo doteraz nezverejnilo Grutkov životopis, Šimkovičová odpovedala argumentom, že sa ho tak snažia chrániť.
Adriana Tomičová mala na pár dní zverejnený životopis na stránke FPU, no následne bol odstránený. "Ako svoju odbornú prax uvádza napríklad účinkovanie vo folklórnom súbore, vedenie folklórneho krúžku v škole, prácu v Prešovskom večerníku či organizovanie charitatívnych akcií.
Odborná prax v oblasti umenia, kultúry či kreatívneho priemyslu však neznamená venovanie sa umeniu vo voľnom čase, občasnú činnosť či vlastnenie lokálneho časopisu. Vyžaduje to dlhodobé venovanie sa oblasti umenia, kultúry či kreatívneho priemyslu na plný úväzok, napríklad vo forme zamestnania," vysvetľuje Otvorená kultúra a dopĺňa, že sa od Tomičovej nepriamo dištancoval aj Folklórny súbor Šarišan.
Ten na svojich sociálnych sieťach uviedol, že je im „ľúto, že sú spájaní s jednotlivcami, ktorí neváhali pre svoje osobné záujmy zneužiť meno súboru“.
Generálna prokuratúra vyhovela podnetom Otvorenej kultúry, čo znamená, že ministerka je povinná do 30 dní buď vyhovieť protestom, alebo vysvetliť prokuratúre, prečo im nevyhovuje. „Ministerka môže protestom vyhovieť aj tak, že predloží doklady o odbornej praxi Petra Grutku a Adriany Tomičovej,“ píše Otvorená kultúra. Ak ministerka protestom nevyhovie, prokurátor môže do dvoch mesiacov podať správnu žalobu na Správnom súde v Bratislave.
„Ak by niekto nespĺňal náležité požiadavky, tak by nebol menovaný do funkcie,“ reagovala Šimkovičová. „Budeme na to reagovať, môžeme sa aj súdiť, pretože sú dve možnosti: buď sa odvolať, alebo sa súdiť. A keďže máme všetky náležité požiadavky splnené na sto percent, tak sa budeme súdiť.“

Voči tvrdeniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii ministerstva kultúry, sa ohradila Kancelária Fondu na podporu umenia. V otvorenom liste, pod ktorý sa podpísalo 29 z celkového počtu 31 zamestnancov, sa zastali riaditeľa Róberta Špotáka.
„Riaditeľ, aj my, zamestnankyne a zamestnanci, znášame od začiatku platnosti novely zákona o fonde nestabilitu a chaos, ktoré majú priamy dopad na našu prácu. Opakované neúčasti nominantov ministerstva kultúry na zasadnutiach rady a ich neodborné rozhodovanie má za následok výrazné posuny a omeškanie všetkých procesov, nepredvídateľnosť našej práce a nemožnosť akéhokoľvek dlhodobejšieho plánovania,“ píšu autori listu.
Špoták podľa nich „aktívne riadi riešenie všetkých vzniknutých problémov a vždy hľadá zákonné cesty, ako zabezpečiť čo najplynulejší chod organizácie“.
Zástupcovia Rady Fondu údajne vyvíjajú nátlak na to, aby im Kancelária umožnila rozhodnúť o pridelení podpory bez hodnotenia žiadosti odbornými komisiami. „Takéto konanie je v príkrom rozpore so zákonom, ako aj niekoľkými vnútornými predpismi Fondu, ktoré navrhla a schválila samotná Rada až po zmene zákona.“