Fio bankaFio banka

Migaľ tvrdí, že zachránil projekt superpočítača Perun. Kritizoval Rašiho, hrozila strata peňazí z Bruselu

Hrozilo, že Slovensko príde o financie na projekt superpočítača Perun. Spustiť ho chce Centrum spoločných činností Slovenskej akadémie vied (CSČ SAV) v Bratislave do konca tohto roka. Celková investícia z plánu obnovy a odolnosti je v hodnote 40 miliónov eur. V utorok o tom na tlačovej konferencii informovali minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nezávislý) a predseda SAV Pavol Šajgalík.

15.04.2025 14:28 , aktualizované: 17:41
Samuel Migaľ / Pavol Šajgalík / Foto: ,
Sprava minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nezávislý) a predseda SAV Pavol Šajgalík si podávajú ruky počas tlačovej konferencie na tému "Slovenská akadémia vied je o krok bližšie k superpočítaču Perún" 15. apríla 2025 v Bratislave
debata (6)

„Veda a výskum sú pre budúcnosť Slovenska kľúčové, bez nich nemôžeme naplno napredovať v digitálnej ére. Nové vedenie rezortu urobilo maximum, aby sme tento superpočítačový projekt vedeli realizovať,“ uviedol Migaľ s tým, že bývalé vedenie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) nemalo záujem o realizáciu tohto projektu, čím by Slovensko prišlo o európske zdroje naviazané na plán obnovy.

Migaľ si prevzal ministerstvo, prioritou bude rýchlejšie čerpanie eurofondov. Plánuje založiť vlastnú stranu
Video

V areáli SAV prebiehajú v súčasnosti stavebné a rekonštrukčné práce, keďže pred inštaláciou Peruna je potrebné zabezpečiť dostatočnú kapacitu na pripojenie a vybudovať základovú dosku pre modulárne dátové centrum.

Posilnenie národnej výpočtovej infraštruktúra

Sprevádzkovaním tohto superpočítača sa podľa Šajgalíka posilní národná výpočtová infraštruktúra, čo prispeje k napĺňaniu cieľov stanovených v rámci európskej digitálnej transformácie a vytvorí sa priestor pre výskum, technologické inovácie a posilnenie konkurencieschopnosti slovenského hospodárstva.

„Hrozilo, že Slovenská akadémia vied nie je schopná sa postarať o takúto infraštruktúru, ale na druhej strane sme aj investovali dosť významné množstvo prostriedkov do toho, aby sme predpripravili všetko pre to, aby inštalácia bola možná. Je to nie oveľa menej ako milión eur, ktoré sme už do tohto projektu investovali, nejde iba o to, že by sme stratili prostriedky, no že by sme stratili možnosť inštalovať na pôde Slovenskej akadémie vied takýto významný projekt,“ doplnil Šajgalík.

Superpocitac Čítajte viac Na Slovensku by mali v tomto roku pribudnúť dva superpočítače, jeden z nich v Košiciach

Superpočítač by mal byť dostupný nielen pre slovenskú vedeckú komunitu, ale aj organizácie, verejné správy a podniky v SR. V rámci neho chce SAV spolupracovať aj so súkromným sektorom, keďže pričom zo spolupráce by mohli vzniknúť nové inovatívne projekty, ktoré podporia slovenskú ekonomiku.

Implementácia projektu superpočítača prebieha už od roku 2023, pričom verejné obstarávanie trvalo od mája do septembra minulého roka. Aktuálne už došlo k podpisu zmluvy so spoločnosťou Eviden Slovakia, ktorá poskytuje služby v oblasti HPC technológií.

Systém je vhodný pre široké portfólium aplikácií od materiálových vied, výpočtovej fyziky a chémie, inžinierskych aplikácií až po bioinformatiku a aplikácie umelej inteligencie.

Ministerstvu záleží na čerpaní eurofondov

Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR záleží na tom, aby sa eurofondy čerpali v maximálnej možnej miere, najlepšie na 100 percent. K ich presunu by došlo iba vtedy, ak by samosprávy preukázateľne tieto zdroje neboli schopné čerpať a hrozilo by, že na ne Slovensku siahne Európska komisia. Vyplýva to z vyjadrenia ministra investícií Samuela Migaľa (nezávislý) v súvislosti s obavami samospráv, že môžu prísť o časť eurofondov.

„V prípade, ak by sa ukázalo, že niektoré z obcí alebo miest nebudú vedieť vyčerpať peniaze, tak vtedy by možno došlo k nejakému prerozdeleniu, ale my, z nášho ministerstva, ich budeme opäť vracať do týchto regiónov,“ zdôraznil Migaľ po stretnutí s predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrejom Lunterom.

Šéf kraja v utorok na mimoriadnom brífingu upozornil na hrozbu, že samosprávy môžu prísť o časť eurofondov, ktoré sú určené na regionálny rozvoj. Podľa Luntera údajne vláda v júni plánuje presun časti týchto zdrojov zo samospráv na centrálnu úroveň. Podľa neho by to znamenalo katastrofu pre verejné služby, ktoré ľudia denne potrebujú a využívajú, od opráv ciest cez rekonštrukcie a investície do škôl až po ohrozenie poskytovania základných sociálnych služieb.

„Sú tu nastavené transparentné pravidlá a vieme sa férovo pozrieť, kto koľko čerpá. Minister ma uistil, že kto stíha, nemusí sa obávať. Dôležité pre mňa je aj to, že nie vláda, ale osobne minister bude rozhodovať o realokácii, respektíve presune zdrojov zo samospráv,“ konštatoval Lunter po stretnutí s ministrom.

Ako dodal, v BBSK je pripravený celý zásobník projektov. Do konca tohto roka bude krajskou radou partnerstva schválených 100 percent projektov. Žiadostí o nenávratný finančný príspevok bude aspoň 80 percent.

Facebook X.com 6 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #superpočítač #Samuel Migaľ