Na deepfake videu sú premiér Robert Fico, prezident Peter Pellegrini, ministri Robert Kaliňák a Matúš Šutaj Eštok, líder SNS Andrej Danko či Marian Kočner. Všetci spoločne vo väzení.
Video zdieľal aj Igor Matovič a jeho hnutie Slovensko. Na profile expremiéra si video vzhliadlo takmer 600-tisíc používateľov (údaj k strede 16. apríla) a na profile hnutia viac ako 1,2 milióna.
Problém je, že Matovič použil video, ktoré nie je jeho a pôvodne ani neuviedol zdroj, ktorým je účet s názvom „Made in Slovakai“. Matovič pritom nemal súhlas na šírenie videa.
„Video som vytvoril ako satiru, nie ako politický materiál. To, že ho hnutie Slovensko zdieľalo bez súhlasu a funkčného odkazu na môj profil, nepovažujem za korektné,“ uviedol autor videa pre Aktuality.
„Moja motivácia je jednoduchá – chcel som spojiť humor, kreativitu a záujem o dianie v krajine. Pomocou AI viem satiricky reagovať na absurdity, ktoré vidíme denne v politike, a namiesto hnevu sa snažím vyvolať smiech a reflexiu,“ uviedol.
„Polícia aktuálne vyhodnocuje šírenie deepfake videa na sociálnych sieťach, ktoré v niektorých pasážach zobrazuje ústavných činiteľov na hranici ľudskej dôstojnosti,“ uviedli policajti na facebooku.
Polícia dodala, že nemá nič proti zábave a zatiaľ pre predmetné video nevedie žiadne trestné konanie. „Celú záležitosť iba posudzujeme na základe podnetov od vás a operatívnych informácií z médií“, dodáva.
Umelá inteligencia má aj podľa polície nesporný prínos pre spoločnosť, „no s jej nezadržateľným pokrokom dlhodobo evidujeme nekalé praktiky aj trestnú činnosť. Upozorňujeme na zodpovednosť, ktorá vyplýva zo zverejňovania a šírenia obsahu na internete. Aj satira a verejná kritika majú svoje zákonné hranice,“ dodala polícia na záver.