Čaputová: Pre mňa bol stelesnením lásky k blížnemu
Exprezidentku Čaputovú prijal František na audiencii trikrát a ako hlava štátu ho zase ona vítala na Slovensku. „Pri osobných stretnutiach som ho vnímala rovnako ako na verejnosti. Samozrejme, bol uvoľnenejší, ale veľmi príjemný, rád žartoval, zároveň pozorne vnímal a bol veľmi obohacujúci,“ spomína si.
Každé stretnutie alebo telefonát, ktoré spolu mali, sa diali v aktuálnom spoločenskom kontexte, a zároveň boli aj o večných témach ako súboj polarít, rozdelenie spoločnosti, chýbajúca tolerancia a láska k blížnemu, ale aj o rolách lídrov v krízových situáciách.

„V pamäti mi utkvelo veľa silných odkazov pápeža Františka a snažila som sa ich odkázať slovenskej verejnosti vždy bezprostredne po stretnutí s ním. Bol vždy nesmierne ľudský, súcitný a mal rád Slovensko. Pre mňa osobne bol stelesnením lásky k blížnemu a pokory. Najmä tým, ako sa správal k ľuďom na okraji spoločnosti a tiež tým, že druhých nesúdil a neodsúdil, ale snažil sa ich pochopiť a rešpektovať ako bratov a sestry,“ vyzdvihla.
Čo mali lídri spoločné, bolo poukazovanie na ochranu prírody. „Pri jednom z rozhovorov na túto tému mi povedal, že Boh odpúšťa vždy, ľudia niekedy, ale príroda nikdy. Veľmi si uvedomoval nezvratnosť zmien, ktorým naša príroda čelí. V tomto zmysle akoby príroda neodpúšťa. Myslím, že jeho hlboký vzťah a úcta k prírode a ku všetkému živému pramenila taktiež v pokore, a teda nevyvyšovaní sa. A tiež v ohľaduplnom prístupe k životu vo všetkých jeho formách,“ pokračovala prezidentka.
V čase, keď na Slovensku, ale aj inde, prežívame krízu dôvery, bol pápež inšpiráciou aj v tomto smere. Kríza dôvery sa podľa Čaputovej prejavuje rozdelenosťou v spoločnosti a najmä radikalizáciou v rámci týchto delení. Nedôvera je podľa nej dokonca často spájaná so strachom medzi ľuďmi navzájom.
„Svätý Otec bol príkladom človeka, ktorý mal svoje presvedčenie, ale zároveň sa svojím životom snažil ľudí spájať. Myslím, že predovšetkým tento láskavý prístup pápeža Františka k ľuďom, bez ohľadu na všetky rozdielnosti, by nám mal byť inšpiráciou. Aby sme nepodliehali tomu, čo je teraz tak silno prítomné. Mať názor na všetko a na každého. Sme vo vzťahu k druhým rýchlymi sudcami a pritom nepoznáme ich príbeh a často prehliadame ľudskú podstatu, ktorá je totožná s tou našou,“ dodala.