„Tá spolupráca, ktorá sa rozvíja, bez ohľadu na niektoré názorové rozpory, je úžasná. Odkedy som predseda parlamentu, boli tri stretnutia parlamentných či senátnych výborov. Máme spoločné projekty, ako záchranná zdravotná služba alebo elektronické recepty, aby občania v pohraničí nemuseli hľadať lekáreň alebo záchranku iba na svojej strane krajiny,“ povedal Raši.
Šéf slovenského parlamentu predstavil na rokovaní s Pekarovou Adamovou tri témy, ktorým by sa mohli Slovensko a Česko spoločne venovať. Na základe požiadavky mladých ľudí by sa mohli zorganizovať spoločné parlamenty mladých. Takéto zasadnutia by potom boli v českom parlamente pre slovenských študentov a v slovenskom pre českých. „Alebo by sa tieto parlamenty robili zmiešané,“ priblížil Raši.
Parlamenty by mohli zasadnúť po voľbách
Predseda NR SR by bol tiež rád spoločnému zasadnutiu vedení parlamentov. Uskutočnilo by sa však najskôr po parlamentných voľbách, ktoré Česko čakajú na jeseň. „Naše parlamenty fungujú viac ako 30 rokov samostatne, narážame stále na problém, že niektoré veci nie sú vyriešené; nie je to len dĺžka rokovacieho času, ale predkladanie rozličných návrhov – a tu si viem predstaviť naozaj praktické stretnutie,“ skonštatoval Raši. Dodal, že príprava na zasadnutia môže prebiehať už teraz, pretože je dobré poučiť sa z chýb druhých alebo prebrať dobré skúsenosti.
Predseda NR SR zároveň navrhol vytvorenie nadačného fondu pre československú prítomnosť a budúcnosť, ktorý bude zameraný na mládež. Vysvetlil, že by mohlo ísť o české knižky či filmy, aby deti a mladí rozumeli českému jazyku. „Ja budem veľmi rád, keď pre naše deti a mládež bude tým druhým najbližším jazykom jazyk český,“ povedal Raši.

Témy, ktoré Raši priniesol, považuje Pekarová Adamová za veľmi prínosné a bude rada, ak sa budú naďalej rozvíjať. Bude to podľa nej aj otázka pre budúce vedenie poslaneckej snemovne.
Zároveň pripomenula, že krajiny spolupracujú na ekonomickej úrovni a Slovensko je pre Česko druhým najväčším trhom. „Naše firmy vlastne exportujú v druhej najväčšej miere práve na Slovensko,“ poznamenala. Spomenula tiež potrebu udržania spolupráce v kultúrnej, vzdelávacej aj medziľudskej oblasti.
Inšpirácia pri zmene volebného systému
Česká republika môže byť pre Slovensko inšpiráciou pri zmene volebného systému. Na Slovensku je aktuálne jeden volebný obvod a Česi majú 14 krajov, uviedol Raši po stretnutí s Pekarovou Adamovou. „Inšpirácia je v tom, že v Čechách majú 14 krajov a reálne si volia zástupcov krajov a tí ľudia si nemusia zvoliť toho, koho preferujú politicky, ale toho, ktorému veria, dôverujú ľudsky,“ skonštatoval Raši.

Pripomenul, že témou strany Hlas je zmena volebného systému na Slovensku. Jednou z možností je, že zo 150 kandidátov do NR SR budú ľudia voliť polovicu klasickým systémom volebnej kandidátky. Druhú polovicu navolia tak, aby každý región na úrovni okresu mal v parlamente svojho zástupcu. „Sme presvedčení o tom, že na to, aby sa rozvíjalo celé Slovensko a jeho najvzdialenejšie časti, by mal mať každý región niekoho, koho si navolí za svoj región a ktorý tam bude tak dlho, ako za región bude bojovať a ako mu bude pomáhať,“ povedal Raši. Poukázal na to, že v parlamente je tretina poslancov z Bratislavského kraja.
Šéf slovenského parlamentu po prílete položil veniec k národnému pamätníku na Vítkove v Prahe.
Raši má v stredu absolvovať aj stretnutie s predsedom Senátu Parlamentu ČR Milošom Vystrčilom, s českým premiérom Petrom Fialom a na Pražskom hrade ho prijme aj prezident Petr Pavel. Ide o prvú zahraničnú cestu predsedu slovenského parlamentu.
Cesta Fica do Ruska
Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom (Smer) je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby, uviedla Pekarová Adamová po stretnutí s Rašim. Návštevu považuje Raši za rozhodnutie premiéra a predsedu najsilnejšej slovenskej koaličnej strany Smer. „Mrzí ma, že si nepripomína tieto udalosti na Námestí SNP v Bratislave, ale radšej je na Červenom námestí a bude sa prizerať prehliadke, ktorá bude za účasti tých, ktorí dnes útočia na nevinných Ukrajincov,“ poznamenala Pekarová Adamová. Zároveň doplnila, že nikto nespochybňuje historické fakty, udalosti a dôležitú rolu ruskej armády v oslobodení.

Raši si podľa vlastných slov pripomenie 80. výročie konca druhej svetovej vojny pri čo najväčšom počte pamätníkov na Slovensku. „Nespochybňujem historické fakty a budem rád, keď ich nebude spochybňovať nikto. Slovenská republika bola oslobodená najmä vďaka vojakom Červenej armády. Ale moje rozhodnutie je uctiť si pamiatku týchto ľudí na Slovensku, a to považujem za správne,“ skonštatoval Raši.
Premiér Fico sa 9. mája zúčastní v Moskve na oslavách 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny. Už vopred avizoval, že chce vzdať úctu tisícom vojakov Červenej armády, ktorí zomreli pri oslobodzovaní SR, ako aj ďalším miliónom obetí „besnenia nacistov“.
