SAV vníma pokusy o opätovné analýzy vakcín ako legitímnu súčasť vedeckého diskurzu, no zdôrazňuje, že v konkrétnej práci chýba adekvátny opis použitých metód, neexistujú kontrolné vzorky a nie sú jasne špecifikované množstvá vstupného materiálu. „Zverejnené tvrdenia nie sú porovnané s už známymi vedeckými poznatkami, ani nie sú doplnené alternatívnymi analytickými metódami, čo je nevyhnutné, ak majú mať takéto zistenia vážnosť,“ upozorňuje akadémia.
V dokumente je podľa SAV problematický aj spôsob prezentácie výsledkov. Hoci názov článku evokuje kvantitatívnu analýzu, v samotnom texte nie sú údaje porovnané s platnými a prísne kontrolovanými limitmi pre zvyškovú DNA. „Uvádzajú sa len odhadované počty molekúl, čo môže byť interpretované zavádzajúcim spôsobom. Silné závery, ktoré autori publikácie formulujú, nie sú podporené dostatočne presvedčivými dátami,“ konštatuje SAV.

Akadémia ďalej upozorňuje, že HSOA Journal of Angiology and Vascular Surgery patrí medzi tzv. predátorské časopisy. Tento typ časopisov nedodržiava štandardy vedeckého recenzného konania, chýbajú mu transparentné postupy a publikované články nie sú indexované v medzinárodne uznávaných databázach. „Tento konkrétny časopis nemá definované pravidlá pre prezentovanie výsledkov a metodík, recenzné konanie je veľmi rýchle a netransparentné. Tieto fakty podkopávajú dôveryhodnosť publikovaných informácií,“ dodáva SAV.
Slovenská akadémia vied dôrazne odmieta publikovanie v predátorských časopisoch a zdôrazňuje, že takto publikované výstupy neprinášajú pridanú hodnotu pre vedu, medicínu ani verejnosť. Zdôrazňuje zároveň, že takéto publikácie môžu dezinformovať a podkopávať dôveru verejnosti vo vedecké poznanie.
