„A v niečom si za to môže sama," povedal Šimečka. Pripomenul napríklad uniknuté video strelca, ale aj samotný proces vyšetrovania, ktorý podľa neho v ľuďoch zasial nedôveru. Šimečka tiež poukázal na vyhlásenia predstaviteľov koalície o hrozbe prevratu. „Čo bol čistý výmysel," skonštatoval predseda PS.
Šimečka tiež zdôraznil, že atentát sa politicky zneužíva proti opozícii, médiám a tiež občianskej spoločnosti „To, čo vládni predstavitelia a najmä strana Smer z toho urobili, najmä pri tomto výročí (15. mája, pozn. SITA) to je niečo podľa mňa nehanebné. Oni už sa dostali do polohy, že obviňujú všetkých občanov, ktorí boli niekedy na protivládnej demonštrácii, že si prajú smrť Roberta Fica," doplnil Šimečka.

Podľa jeho slov Fico rok po atentáte na jeho osobu rieši len sám seba a svoje traumy. Pokiaľ premiér rieši len seba a útočí na všetkých naokolo, zvyšok Slovenska podľa Šimečku trpí. „Preto vravím, že nie je spôsobilý riadiť vládu SR," zdôraznil Šimečka.
Lídra PS mrzia osobné útoky predsedu vlády na jeho osobu a jeho rodinu. Označil to za podlé. „Mňa ani moju rodinu to nijakým spôsobom neznepokojí a mňa to neodradí,“ skonštatoval.
Alternatívou by podľa neho bola vláda strán PS, SaS, KDH a Demokrati. Predpokladá, že s danými partnermi by mohli vytvoriť stabilnú vládu. Obáva sa, že s hnutím Slovensko by to nešlo. „Ja chcem, aby tá alternatíva vydržala. Celé Slovensko má skúsenosť s tým, ako vládol Igor Matovič a ako pôsobil ako člen koalície. Tá skúsenosť mi hovorí, že to nebude stabilné a padne to po mesiaci, dvoch mesiacoch a príde znovu Robert Fico alebo iná vláda,“ dodal.

Podujatie pri príležitosti výročia atentátu v Handlovej zároveň označil za terapiu pre premiéra. „Ja súhlasím, že po takom traumatickom zážitku, po takom zranení, by každý človek potreboval odbornú pomoc, nejaký typ terapie," uviedol. Úlohou premiéra je však podľa neho riešiť problémy krajiny. „A nie riešiť furt len sám seba a svoje krivdy. A keď to chce robiť – a v niečom má na to nárok -, nech položí funkciu a má kráľovskú rentu, ktorú mu parlament chválil," vyhlásil predseda PS.
Šimečka tiež vysvetlil, prečo Fica nazýva premiérom vojny. Ficova návšteva Moskvy bola totiž podľa neho oslavou vojny. „Lebo tá vojenská prehliadka a tie prejavy, to bolo o vojne, to bola oslava vojny," povedal Šimečka s tým, že ruský prezident Vladimír Putin priamo spojil II. svetovú vojnu a vojnu proti Ukrajine. „A Robert Fico tomu robil stafáž," dodal šéf progresívcov.

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko chce ísť do parlamentných volieb samostatne a neplánuje sa spájať s inými stranami, avizoval ďalej v relácii Šimečka. Zároveň mieni, že treba zabezpečiť, aby neprepadli hlasy opozičných voličov. Nie je to však podľa neho otázka na PS, ale je to zodpovednosťou strán, ktoré majú v prieskumoch percentá okolo hranice zvoliteľnosti.
„Myslím si, že je to primárne zodpovednosťou politických strán, ktoré sú okolo piatich percent a teda im hrozí, že ich hlasy môžu prepadnúť. Je to primárne ich zodpovednosťou sa o to postarať. My ako PS v tom budeme nápomocní, či už v zákulisí, alebo aj verejne,“ poznamenal.

Diskutovalo sa aj o zahraničnej politike. Šimečka sa vyjadril ku kauze Pfizergate týkajúcej sa nákupu vakcín proti ochoreniu COVID-19 v Európskej únii (EÚ). Reagoval na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, že Európska komisia (EK) pochybila, keď odmietla zverejniť správy medzi jej predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a šéfom spoločnosti Pfizer. Myslí si, že šéfka EK sa má plne podriadiť súdnemu rozhodnutiu. Mieni, že proces mal byť transparentný a kauza nepomáha dôveryhodnosti EÚ. Zároveň si však podľa neho treba uvedomiť, že mnoho ľudí by na Slovensku zomrelo, ak by EK neobstarala vakcíny pre celú Úniu. Skonštatoval, že rozumným politickým krokom by bolo, keby Leyenová požiadala europarlament o vyslovenie dôvery.
