„Navrhujeme, aby v čase nepriaznivej situácie dostávali politické strany menej peňazí. Príspevky by mali byť nižšie o 30 percent. Toto krátenie príspevkov by sa malo uplatňovať, ak bude výška deficitu verejnej správy rovná alebo vyššia trom percentám HDP,“ priblížil Šutaj Eštok. Úprava by sa podľa neho aplikovala až po účinnosti novely, nie spätne. „Odhadujeme, že týmto by štát vedel ušetriť 32 miliónov eur za tri roky,“ dodal minister s tým, že spôsob výpočtu sa neplánuje meniť.
Nárok na príspevok od štátu by mali mať len parlamentné strany, zvýšila by sa teda hranica na získanie peňazí z dnešných troch percent na zisk piatich percent hlasov v parlamentných voľbách. Šutaj Eštok si nemyslí, že zvýšenie kvóra na vstup strany do NR SR z piatich na sedem percent je najrozumnejší nápad, je však otvorený debate.
Pri zvýšení volebnej kaucie sa minister neobáva, že by zmena favorizovala strany, ktoré majú za sebou oligarchov. MV podľa neho pripravuje aj v tejto súvislosti zákon o lobingu. Označil to za štandardnú demokratizáciu politického systému. Strany by tiež nemohli päť rokov od registrácie alebo poslednej zmeny meniť svoj názov ani skratku. MV chce tak zamedziť tzv. obchodovaniu zo stranami, keď si niektoré subjekty kúpia stranu a premenujú ju namiesto zbierania podpisov na vznik novej strany.
Návrh by sa mal dostať do medzirezortného pripomienkového konania na budúci týždeň. Hlas-SD je podľa Šutaja Eštoka ochotný debatovať o zmenách, ktoré v stredu (21. 5.) predstavil premiér Robert Fico (Smer-SD). Na konsolidácii by sa podľa šéfa Hlasu-SD mali podieľať aj politici. Je pripravený na diskusiu aj o počte ministerstiev či úradov napríklad v tom, či Slovensko potrebuje mať Protimonopolný úrad SR aj Úrad pre verejné obstarávanie. Dodal, že po vzore Českej republiky by mohol vzniknúť len jeden úrad.
Hlas-SD víta diskusiu aj o znižovaní počtu poslancov napríklad na 100, ale aj o zmene volebného systému, aby na Slovensku nebol len jeden volebný obvod. Šutaj Eštok zopakoval, že nechce, aby Národnú radu reprezentovala len Bratislava, preto by napríklad jednu polovicu poslancov mohli voliť občania na základe regiónov. Minister vnútra zdôraznil aj potrebu reformy verejnej správy, s ktorou súvisí prípadné znižovanie počtu územných celkov na tri alebo znižovanie počtu drobných obcí. Pripomenul, že MV už prišlo s projektom spoločných úradovní a zdieľaných služieb. Hlas-SD je taktiež pripravený na diskusiu o znížení úradníkov v štátnej aj verejnej správe. Každý rezort by si podľa ministra mal urobiť audit.
Danko nemá problém so zvýšením volebnej kaucie, 5-percentné kvórum by zachoval
Predseda SNS Andrej Danko nemá problém so zvýšením volebnej kaucie pre kandidujúce strany, podporuje tzv. demokratizáciu politických strán. Kvórum potrebné na vstup strany do parlamentu vo výške päť percent považuje za štandardné. Danko zdôraznil, že úspory štátu treba hľadať inde ako pri téme politických strán, pretože napríklad úspora pri znížení počtu poslancov o 50 by bola nízka. Súhlasí však s potrebou zmeny volebnej legislatívy, bude preto nápomocný koaličným partnerom.
Danko zdôraznil potrebu zabrániť obchodovaniu so stranami. O návrhoch ministra vnútra a šéfa Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka spolu podľa Danka hovorili a na 95 percent s nimi nemá problém. Má však problém so zrušením jedného volebného obvodu, pretože podľa neho likviduje malé strany.
Na koaličnej rade chce Danko navrhnúť zostavenie špeciálnej komisie, ktorá sa bude zaoberať otázkami politických strán a volieb. Chce, aby šlo o pracovný materiál koalície. „Myslím si, že je treba, aby sa stabilizovala práca v politických stranách,“ dodal.
Náklady na 50 poslancov sú podľa Danka oveľa menšími problémami ako to, čo nám napríklad prinesie odstrihnutie ruského plynu. Štát podľa neho potrebuje víziu, ako ďalej napríklad v energetike či v zdravotníctve. Na debaty o možnom znížení počtu ministerstiev Danko povedal, že veľa ľudí pracuje napríklad na Úrade vlády SR aj na rezorte investícií. Ministerstvo cestovného ruchu a športu je podľa neho potrebné.
Maďarská aliancia podporuje zmenu volebnej legislatívy, no odmieta obmedzovanie
Mimoparlamentná strana Maďarská aliancia podporuje zmenu volebnej legislatívy. Presadzuje väčšie zastúpenie regiónov a národnostných komunít v parlamente. Nesúhlasí však s obmedzovaním politickej súťaže, uviedol predseda Maďarskej aliancie László Gubík.
Slovensko podľa Gubíka zmenu volebnej legislatívy nutne potrebuje. „Boli by sme veľmi radi, keby sme odborný dialóg viedli o tom, ako by sme mohli zabezpečiť silnejšie parlamentné zastúpenie regiónov a národnostných komunít. To je to, čo Slovensko potrebuje,“ uviedol.
Maďarská aliancia súhlasí s potrebou šetriť, ale zdôraznil, že to ide aj efektívnejším a demokratickejším spôsobom ako „bránením“ v politickej súťaži. „Sme presvedčení, že nepriateľom stability na slovenskej politickej scéne nie sú tie strany, ktoré sú okolo piatich percent alebo tesne pod, ale, naopak, tie dva tábory, ktoré už dlhodobo vytvárajú patovú situáciu,“ dodal Gubík.
Mimoparlamentní Demokrati sú proti návrhom, ako je napríklad zníženie kvóra na vstup do parlamentu. „Nevidíme dôvod na to, aby sme hlbšie participovali na dymových clonách Roberta Fica (Smer), ktorý sa týmito zástupnými témami snaží prekryť vlastnú neschopnosť doručiť akýkoľvek výsledok voličom, ktorých oklamal. V každom prípade, sme proti takýmto návrhom,“ uviedla strana.