Poza chrbát rodičov? Poslanci pustili kňazov k detským pacientom, Cigániková hovorí o nebezpečenstve. Biskupi reagujú

Duchovní budú mať neobmedzený prístup do nemocníc, podľa poslankyne Jany Bittó Cigánikovej (SaS) to môže byť nebezpečné. Poslankyňa vysvetlila, že parlament podľa nej nehoráznym spôsobom prijal pozmeňovací návrh na školskom výbore, ktorý hovorí o tom, že nemocnice a liečebne budú od 1. júla tohto roku povinné pustiť duchovných do ústavných zariadení. Nie je tam pritom napísané nič viac a je to pod hrozbou pokuty. Katolícka cirkev odmieta obavy, že budú kňazi chodiť k pacientom do nemocníc bez ich súhlasu.

09.06.2025 13:41 , aktualizované: 18:06
debata (82)

„Nevšimol si to nikto z kolegov. Nie je to výčitka. Nevšimli si to, pretože keď niečo schválite na výbore a nie je to prečítané ani v pléne, tak vám ako poslancovi príde jedna veľká spoločná správa, ktorá v tomto prípade mala okolo desať strán, kde máte kopu čísiel a paragrafov a medzi tým tam boli schované tieto dve vetičky, ktoré som si ja náhodou našla. Našla som si to v tejto spoločnej správe o 16:53 vo štvrtok. O 17:00 sa o tom hlasovalo. Ešte som vystúpila v treťom čítaní, lebo to bola moja jediná možnosť upozorniť na to kolegov. Po 17:00 to bolo komplet schválené v druhom aj v treťom čítaní," vysvetlila Cigániková.

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii uviedlo, že novelizácia zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve kompletizuje právo pacienta na poskytnutie duchovnej služby v ústavnom zdravotníckom zariadení. A to tým, že zariadeniu ukladá povinnosť umožniť vstup duchovného do predmetného zariadenia v prípade, ak jeho prítomnosť nenarúša poskytovanie zdravotnej starostlivosti. „Samotné právo pacienta na duchovnú starostlivosť v nemocniciach a právo na legitímny vstup duchovného do zdravotníckeho zariadenia už aktuálne upravuje zákon o zdravotnej starostlivosti a zákon o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností,“ spresnil komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

Poslankyňa priblížila, v čom vidí zásadné problémy. Prvým je podľa nej spôsob prijatia tohto návrhu, keď verejnosť ani opozícia nemalo možnosť si ho vopred pozrieť. Podľa Cigánikovej tak išlo o ďalší chyták. „Naposledy to bola zmena názvu plodu na nedonosené dieťa v radiačnom zákone podobným spôsobom. Sú to extrémy, takto sa to robí, keď si toho nemá verejnosť všimnúť,“ zdôraznila poslankyňa. Ako pokračovala, strana SaS nemá problém s tým, aby kňazi do nemocníc chodili, hoci aj rôznych vierovyznaní. Je to podľa strany potrebné. Problém však vidia v tom, že to nie je na vyžiadanie samotného pacienta a vtedy, keď má pacient sám záujem o duchovnú službu. „Ale prosím vás, v žiadnom prípade nie tak, že to teraz nanútime všetkým. Pretože v tejto formulácii nie je ani slovo o pacientovi,“ upozornila poslankyňa s tým, že je to formulované tak, že nemocnica je povinná duchovného pustiť. Cigániková upozornila, že tak môže dôjsť k obmedzueniu práva na súkromie pacienta.

hospitalbreak Čítajte viac VIDEO: Polonahá pacientka v plachte opustila nemocnicu. Cez okno a po lešení

Tento schválený návrh podľa Cigánikovej otvára priestor aj na zneužitie či nátlak. Ako vysvetlila, zákon nedefinuje, na aké oddelenia a akí duchovní majú prístup. Nepíše sa tam teda, či musia mať pracovnoprávny vzťah a byť v registrovanej cirkvi. Nie je definované ani to, v akej cirkvi. „Nepíše sa tam nič. Z toho návrhu, ktorý prešiel, vyplýva, že všetci, ktorí si o sebe myslia, že sú duchovní, môžu chodiť do zdravotníckych zariadení. Teraz si predstavte situáciu, že sa rozhodnú ísť na oddelenie, kde sa vykonáva umelé prerušenie tehotenstva. Dohovárať ženám. Ja chápem aj tú druhu stranu, že sú presvedčení, že zachraňujú životy,“ podotkla poslankyňa, ktorá však neverí, že túto zákonnú možnosť duchovní nevyužijú a nebudú chodiť dohovárať ženám. „Ja sa pýtam, či naozaj žijeme v štáte, že žena musí tomuto v krehkom okamihu čeliť. Prečo vytvárame takéto právne vákuum, aby to vôbec bolo možné? Stačí jeden duchovný, ktorý sa rozhodne, že pôjde takto zachraňovať životy,“ dodala poslankyňa.

France Abbe Pierre Čítajte viac Francúzom sa rozplynul mýtus o velikánovi cirkvi. Ďalšie ženy povedali, že na ne sexuálne zaútočil a nútil ich masturbovať pred jeho očami

Ešte citlivejšou témou sú v tomto zmysle detské oddelenia. „Nie každý rodič je stotožnený s tým, aby na detské oddelenia chodil kňaz bez jeho súhlasu či dozoru. Je to preto, lebo existujú štúdie, a je ich dosť, že cirkev kryje ľudí s pedofilným správaním,“ upozornila Cigániková. Ako upozornila, sama si nemyslí, že sú všetci kňazi takí, no sú štúdie, ktoré nehovoria o priaznivých číslach, ak ide o túto tému. „Ľudia, ktorí majú takéto úmysly tam nájdu svoj úkryt,“ uviedla Cigániková s tým, že tu sa štát nemôže spoliehať na povahu jednotlivca, keďže aj medzi kňazmi sú ľudia s neštandardným správaním, ktorí môžu tento návrh zákona zneužiť. V tejto súvislosti upozornila okrem právnej neistoty a nejasnosti návrhu aj na to, že prístup majú do zariadení duchovní vtedy, „ak to nenarúša výkon zdravotnej starostlivosti“. „To čo znamená?“ pýta sa poslankyňa.

Robert Francis Prevost / Lev XIV. / Čítajte viac Nový pápež kryl sexuálne násilie na deťoch, tvrdí americká organizácia. Vatikánu poslala na Prevosta oficiálnu sťažnosť

Biskupi reagujú

Katolícka cirkev odmieta obavy, že budú kňazi chodiť k pacientom do nemocníc bez ich súhlasu. Takéto tvrdenia nie sú opodstatnené. TASR o tom informovala tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

„Žiadny duchovný nebude poskytovať duchovnú starostlivosť bez súhlasu pacienta. Kňazi však majú právo pristúpiť na požiadanie k pacientovi a naplniť jeho duchovné potreby,“ objasnila hovorkyňa KBS Katarína Jančišinová. Doplnila, že v prípade maloletej osoby zostáva právom jej zástupcu dať súhlas na poskytnutie takejto starostlivosti. Rovnako zdôraznila, že duchovní nemajú právo nahliadať do zdravotného záznamu pacienta.

Reakcia opozície na neotvorenie schôdze k PPA - Keby nemali čo skrývať, otvoria to
Video

V celistvej starostlivosti o človeka je podľa hovorkyne „podstatné vnímať aj jeho duchovné potreby“. „Ide o naplnenie primárneho práva pacienta poskytnúť mu s jeho súhlasom duchovnú starostlivosť v súlade s jeho vierovyznaním a náboženským presvedčením,“ vysvetlila. Snahy katolíckej cirkvi, ako aj ostatných cirkví reagovať na tieto potreby sú podľa hovorkyne opodstatneným postojom pre dobro ľudí v ťažkých životných situáciách, podobne, ako to bolo počas pandémie COVID-19.

„Vítame preto, že bude umožnené vstúpiť kňazovi do zdravotníckeho zariadenia v postavení poskytovateľa duchovnej starostlivosti a nielen formou návštevy, aby sa vyhlo situáciám, keď mu nebol umožnený prístup k chorému, ktorý o to žiadal,“ uviedla Jančišinová.

Ako ďalej spresnila, poskytovateľ duchovnej starostlivosti, keďže už nebude mať postavenie „návštevy“, bude mať prístup do nemocničného zariadenia aj mimo návštevných hodín. Vždy však s rešpektovaním personálu a zdravotníckych výkonov, aby v prípade záujmu mohol poskytnúť chorým, rodinným príslušníkom i zdravotníckemu personálu duchovnú starostlivosť.

„Duchovní, zasvätené osoby a laici, ktorí pôsobia v zdravotníckych zariadeniach, absolvujú dvojsemestrálny zdravotnícky kurz. Ten organizuje lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine a je otvorený pre všetky registrované cirkvi,“ dodala hovorkyňa.

Facebook X.com 82 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kňazi #duchovní #Jana Bittó Cigániková