MAMILA, o. z.

MAMILA poskytuje pomoc a podporu počas celej doby dojčenia. Vypĺňa priestor medzi túžbou žien dojčiť a zdrvujúcou realitou, s ktorou sa stretávajú.

08.02.2023 23:44
debata

Právna forma: Občianske združenie
IČO: 36064513
Sídlo: Ulica Čajkovského 6322/15, 917 08 Trnava
Bankové spojenie: IBAN: SK4683300000002800344839 BIC kód/SWIFT: FIOZSKBAXXX FIO banka
Adresa webovej stránky: /…w.mamila.sk/
Kontakt: dojcenie@mamila.sk
Oblasť pôsobenia: zdravie

Aktivity a projekty:

Poskytovali sme pomoc s dojčením ženám v ich domácnostiach, u profesionálnych laktačných poradkýň doma, online poradenstvom, v nemocniciach, v materských centrách či počas podporných skupín dojčenia. Vytvorili sme pracovnú skupinu pozostávajúcu z lekárok a lekárov, farmaceutiek, psychologičiek a odborníčok z iných oblastí. Tento medicínsky tím poskytuje odborné a vedecké informácie v súlade s medicínou založenou na dôkazoch. Školeniami sme pomáhali zlepšiť podporu dojčenia v zdravotníckych zariadeniach.

Intenzívne pracujeme na tom, aby bolo laktačné poradenstvo preplácané zo systému zdravotného poistenia a ženy poistené v UNION zdravotnej poisťovni, majú možnosť získať 20 % zľavu na služby profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY. Pomáhame s dojčením v marginalizovaných rómskych komunitách. Profesionálne vzdelávame laktačné poradkyne, zorganizovali sme mnohé supervízne skupiny a kurzy pokročilého poradenstva pri dojčení pre poradkyne v teréne a denne poskytujeme poradkyniam supervíziu.

Vyškolili sme nové poradkyne pri dojčení a matky sa tak dnes môžu obrátiť na celkovo viac ako 600 profesionálnych laktačných poradkýň, ktoré im pomáhajú v teréne na Slovensku, v Českej republike a ďalších 8 krajinách Európy. Pripravili sme kurzy pre odbornú aj širokú verejnosť o výchove (nielen) dojčených detí, o tom, ako sa bábätká učia jesť, poskytujeme informácie formou knihy Praktický návod na dojčenie, ktorá sa už stala niekoľkonásobným bestsellerom, a tiež e-bookom o vzťahovej výchove. Rozvíjali sme našu webovú stránku www.mamila.sk na pomoc dojčiacim ženám a ich deťom, pripravili a publikovali sme nové články pre ženy aj zdravotníkov a zvýšili sme čítanosť našich stránok. Intenzívne sme sa venovali informovaniu o dojčení na sociálnych sieťach, špecificky na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Pripravovali sme materiály pre kanál na YouTube s množstvom inštruktážnych videí. Prevádzkovali a udržali sme fungovanie Poradne dojčenia na www.mamila.sk, v ktorej sme zodpovedali už viac ako 8-tisíc otázok a medicínsky tím MAMILY pripraví odpoveď po zadaní otázky veľmi rýchlo, najneskôr do pár hodín po ich odoslaní.

Na čo šli 2 % z dane v roku 2022:

 1. 20 rokov pomoci ženám a bábätkám s dojčením sme oslávili ešte intenzívnejšou prácou s cieľom, aby každá žena mala šancu dojčiť a každé bábätko malo šancu byť dojčené.
 2. Profesionálne laktačné poradkyne MAMILY poskytovali praktickú pomoc ženám a bábätkám na Slovensku, Českej republike a ôsmich ďalších krajinách Európy. Poskytovali sme pomoc s dojčením rodinám v ich domácnostiach, v teréne u poradkýň doma, online prostredníctvom videohovorou, v nemocniciach, v materských centrách či počas podporných skupín dojčenia (osobne aj online).
 3. Podnikli sme mnoho krokov pre to, aby laktačné poradenstvo bolo preplácané zdravotnými poisťovňami, tak ako sa nám to už podarilo v Českej republike. Poistenkyne UNION zdravotnej poisťovne, majú vďaka štedrosti a ochote našich laktačných poradkýň možnosť získať 20 % zľavu na služby profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY. Našou snahou tiež je, aby poisťovne podporovali dojčenie a laktačné poradenstvo na svojom webe a sociálnych sieťach, pretože ide o otázku verejného zdravia.
 4. Distribuovali sme našu knihu s názvom Praktický návod na dojčenie v slovenskom aj českom jazyku pre ženy v období pred pôrodom a po pôrode. A zdarma sme ju venovali zdravotníkom, pediatrom, pôrodným asistentkám a nemocniciam.
 5. Školeniami o dojčení sme pomáhali zlepšiť podporu dojčenia zdravotníckym personálom v nemocniciach i v ambulanciách.
 6. Pokračovali sme v monitorovaní situácie v oblasti podpory dojčenia pokračovaním v prieskume o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach.
 7. Ženám a ich rodinám sme poskytovali odborné informácie založené na vedeckých štúdiách prostredníctvom množstva článkov na www.mamila.sk a príspevkov na sociálnych sieťach, špecificky Facebooku a Instagrame MAMILY.
 8. Rodičom poskytujeme informácie aj formou online kurzu a e-booku pre rodičov v oblasti výchovy (nielen) dojčených detí, online prednášky o príkrmoch, inštruktážnych videí pre pomoc s dojčením a naďalej distribuujeme knihu Praktický návod na dojčenie, ktorá sa stala už niekoľkonásobným bestsellerom.
 9. Za rok 2022 sme sa osobne (alebo online formou) stretli s tisíckami žien a ich bábätkami na poradenstvách, školách dojčenia pre tehotné alebo podporných skupinách dojčenia. Otvorili sme nové podporné skupiny dojčenia v mnohých mestách Slovenska, Českej republiky a ďalších krajinách Európy.
 10. Vyškolili sme viac ako 200 nových profesionálnych laktačných poradkýň.
 11. Preškolili sme všetky certifikované profesionálne laktačné poradkyne.
 12. Pokračujeme v podpore dojčenia v segregovaných a marginalizovaných rómskych komunitách.
 13. Naďalej upozorňujeme na ochranu dojčenia dodržiavaním kódexu WHO o marketingu náhrad materského mlieka.
 14. Zorganizovali sme oslavy Svetového a Európskeho týždňa dojčenia.
 15. Udržali sme chod Poradne dojčenia na o. z. MAMILA. V poradni sme zodpovedali už viac ako 8000 otázok.
 16. Intenzívne sme pracovali na modernizácii webových stránok www.mamila.sk, s cieľom, aby boli stránky prehľadnejšie a aby plne podporovali mobilné zariadenia.
 17. Intenzívne sme sa venovali informovaniu o dojčení a podpore dojčenia na sociálnych sieťach, špecificky na Facebooku, Instagrame, Twitteri a Pintereste.
 18. Publikovali sme desiatky nových článkov o dojčení, príbehov pre povzbudenie dojčiacich žien, prekladov nových vedeckých štúdií, rozhovorov so známymi osobnosťami. Poskytli sme množstvo rozhovorov a článkov o dojčení pre médiá. Prednášali sme na viacerých akciách.

Prečo dať daň práve nám:

V súčasnosti sú každý rok tisíce žien sklamané, frustrované, zúfalé a ich túžba dojčiť svoje dieťatko sa rozplynie, pretože napriek tomu, že dojčenie považovali za prirodzené a intuitívne, narazia v živote na prekážky, ktoré im dojčenie znemožnia: narážajú na neznalosť, nevedecké informácie, neochotu, nedostatok času a pomoci, nedocenenie, odsudzovanie, bagatelizovanie dojčenia, zastrašovanie, vnucovanie umelej výživy, všade prítomnú reklamu na umelú výživu, nedostatok pozitívnych vzorov ako aj na priepasť medzi generáciou súčasných babičiek, ktoré nedojčili, a generáciou súčasných matiek, ktoré sa o dojčenie znovu pokúšajú.

Pred vznikom nášho združenia bolo dojčenie témou, ktorou sa nik nezaoberal a dojčilo len malé percento žien. Za posledné roky sa trojnásobne zvýšili počty žien, ktoré dojčia v 6 mesiacoch veku dieťaťa, a výrazne sa zvýšil počet žien, ktoré dojčenia svoje deti dlhú dobu – čo bola pre pár rokmi úplne neznáma myšlienka.

Prinášame praktické, účinné a osvedčené riešenia pre prekonanie prekážok v dojčení. Sme na strane žien v ich začiatkoch materstva, pomáhame im s dojčením a materstvom počas celej doby dojčenia, až do prirodzeného odstavenia. Sme presvedčení, že nie je jedno, či matky dojčia alebo nedojčia. Na dojčení záleží. A podávame im pomocnú ruku, aby dojčenie mohlo byť úspešné. Nestačí sa len rozhodnúť dojčiť, matky potrebujú pomoc a podporu.

Podkladom na obsah tejto stránky je voľne dostupný webformulár. Pravda poskytnuté údaje overuje, no v prípade poukázania dvoch percent dane odporúčame overiť si kľúčové údaje prijímateľa (názov, právna forma, IČO) v oficiálnom zozname vedenom Notárskou komorou SR.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #2% dane
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy