Centrum Naša chalúpka, o.z.

Sme organizácia, ktorá sa snaží zviditeľňovať a obhajovať práva detí a mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením, podporovať a tiež rozvíjať ich život.

21.02.2023 23:27
debata

Právna forma: Občianske združenie
IČO: 51242893
Sídlo: Generála Svobodu 977/46, Partizánske 958 01
Bankové spojenie: SK98 8330 000­0 0026 0202 3­911
Adresa webovej stránky: http://www.nasachalupka.sk
Kontakt: nasachalupka@centrum.sk, tel. 0904 67 22 70
Oblasť pôsobenia: sociálne

Aktivity a projekty:

  • V roku 2022 sme usporiadali ergoterapeutické tvorivé dielne pre zamestnancov spoločnosti HONEYWELL Safety Products Slovakia s.r.o. Partizánske. Zamestnanci boli veľmi milo prekvapení čo všetko dokážu vyrábať ľudia so znevýhodnením a čo všetko sa môžu od nich naučiť. Cieľom projektu bolo zbližovať a spájať ľudí a búrať bariéry v hlavách ľudí a na ich troskách stavať mosty porozumenia, spolupatričnosti, empatie a pokory. Podľa nás práve sebapoznávaním môže dôjsť k lepšiemu pochopeniu majority spoločnosti týchto ľudí. Ich myslenia, túžob. Niet nad osobný kontakt a preto sa snažíme, aby takouto formou, formou osobných stretnutí, výmeny poznatkov a nadväzovaním priateľstiev, mohlo dochádzať k prirodzenému zbližovaniu a ľahšiemu začleňovaniu týchto ľudí do spoločnosti.
  • Usporiadali sme muzikoterapeutické stretnutia pre deti zo špeciálnej škôlky, ktoré trpia autizmom v Partizánskom. Pretože hudby lieči, aktivizuje a dotýka sa nás tak hlboko ako žiadne iné umenie. Pre deti a mladých ľudí je hudba silný stimul, ktorý urobil ich svet pestrejším a farebnejším. Cieľom týchto stretnutí bolo priniesť im silné pozitívne emocionálne zážitky a tak podporiť prežívanie seba a vlastného života ako zmysluplného, naplneného a hodnotného. Usporiadali sme stretnutie širokej verejnosti v našom centre a prišla nám zaspievať LUCIANA, speváčka na invalidnom vozíku, ktorá je rodáčka z Partizánskeho. Prišla do priestorov našej organizácie a zaspievala nám krásne pomalé pesničky.

Na čo šli 2 % z dane v roku 2022:

2% z roku 2022 sme použili na rehabilitačné a masážne terapie:
Plnohodnotné zdravie ľuďom so zdravotným znevýhodnením už nevrátime, preto rehabilitáciami sme sa snažili zmierniť následky ich postihnutia, nemajú dostatok prirodzeného pohybu, ako ich zdraví rovesníci, lebo vekom u nich klesá fyzická aktivita, stúpa hmotnosť a zdravotné riziká. V našom zariadení sociálnych služieb sú počas dňa, rodičia ich prepravujú autom a po návrate domov nemajú dostatok času a možno ani síl na ich pohybové aktivity. Rehabilitácie sú tiež často finančne, ale i časovo, logisticky nedostupné pre rodinu, ktorá sa snaží fungovať pre všetkých svojich členov „normálne“ i napriek prekážkam.

Tiež sme 2% použili na nákup terapeutických a didaktických pomôcok pre rozvoj ich zručností, aby sme im vytvoriť k učeniu vhodné podmienky, lebo učenie má v ich živote určite rozhodujúci význam a môže pozitívne ovplyvniť ich život a ďalšie uplatnenie.

Prečo dať daň práve nám:

Títo ľudia so zdravotným znevýhodnením sa ocitli v situácii, ktorú nemôžu ovplyvniť, zmeniť, ale ktorá ich v mnohých ohľadoch obmedzuje a zabraňuje im prežívať život tak, ako ho prežívajú ostatní ľudia. Očakávania, ktoré títo ľudia majú sú odrazom ich túžby žiť plnohodnotne. Chcú byť zároveň pre svoje okolie užitoční a my im chceme v tomto pomáhať a zvyšovať kvalitu ich života.

Len dobré myšlienky k nám pritiahnu aj dobré veci. Sme však presvedčení, že 99% naozaj dobrých vecí sú výsledkom dobrovoľnosti, láskavosti a empatií, chce to len naraziť na tých správnych ľudí, ktorí majú moc sa rozhodovať… obyčajného ľudského súcitu a pochopenia.

Podkladom na obsah tejto stránky je voľne dostupný webformulár. Pravda poskytnuté údaje overuje, no v prípade poukázania dvoch percent dane odporúčame overiť si kľúčové údaje prijímateľa (názov, právna forma, IČO) v oficiálnom zozname vedenom Notárskou komorou SR.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #2% dane
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy