Rozhlas chce poplatok od každej domácnosti

10.06.2004 06:51

Slovenský rozhlas otvára v týchto dňoch nanovo tému vymáhateľnosti koncesionárskych poplatkov. Vedenie rozhlasu vidí riešenie v novom určení toho, kto je koncesionár a za čo sa vôbec koncesionársky poplatok platí.

„Treba zrušiť väzbu platenia poplatku na televízny či rozhlasový prijímač,“ tvrdí ekonomická riaditeľka Slovenského rozhlasu Hilda Gajdošová. Rozhlas presadzuje, aby sa platenie poplatkov viazalo na službu verejnosti, a nie na vlastnenie rádia či televízora.

,,Ak nebude poplatok už viazaný na prijímač, nemusí sa následne ani kontrolovať vlastníctvo prijímača, pretože povinnosť platiť bude daná automaticky každej domácnosti," hovorí Gajdošová.

S navrhovaným riešením zatiaľ kuloárne súhlasí aj Slovenská televízia. ,,O iniciatíve rozhlasu síce nevieme ešte oficiálne, ale súčasný systém je neefektívny," hovorí člen manažmentu televízie Branislav Zahradník. Podľa neho totiž model, v ktorom sa tretina domácností priživuje neplatením na zvyšných dvoch, nie je východiskom.

Proti iniciatíve však namieta Združenie občianskej sebaobrany. ,,Služba verejnosti, ktorú zákon nariadi používať zo zákona, to je akoby sme všetci museli povinne každý mesiac chodiť ku kaderníkovi alebo do čistiarne," namieta Jana Miklovičová zo združenia.

Verejnoprávny rozhlas však už na potrebnej legislatívnej zmene pracuje s ministerstvom kultúry. ,,Dúfame, že návrh už v septembri bude v parlamente," dodáva Gajdošová.

Zároveň s navrhovanou zmenou Slovenský rozhlas otvoril aj výšku svojich koncesií. Tie požaduje zvýšiť zo súčasných 40 na 50 korún. Túto sumu požadoval už vlani, nakoniec mu však schválili len spomínanú výšku 40 korún. ,,My sme však počítali s 50 korunami. Tento výpadok príjmov pre nás predstavoval 89,6 milióna korún," dopĺňa Gajdošová.

Podľa Miklovičovej sú však spotrebitelia alergickí na zvyšovanie poplatkov aj preto, že samotné hospodárenie týchto inštitúcií je neprehľadné. ,,Nedávno sme predložili výzvu, aby sa príjmy Slovenskej televízie dostali pod drobnohľad. Ak bude pán Rezník pokračovať v takýchto iniciatívach, zrejme túto požiadavku rozšírime aj na Slovenský rozhlas," tvrdí.

Verejnoprávny rozhlas pritom v minulom roku napriek zvýšeným koncesiám nezaznamenal žiaden úbytok platičov. K platiacim koncesionárom mu totiž pribudlo takmer 170-tisíc dôchodcovských domácností, ktorí musia od augusta minulého roka opäť platiť.

Napriek minulotýždňovým správam v médiách, Zahradník tvrdí, že Slovenská televízia k podobnej iniciatíve nepristúpi. ,,V žiadnom prípade neuvažujeme ani nepožadujeme navýšenie koncesií, rozhlas je v inej situácii," tvrdí Zahradník.

Ani v televízii však situácia nie je úplne ružová. Spoločnosť Koncesia, ktorú televízia založila začiatkom roka, totiž stále nie je aktívna. Ako prízvukoval manažment, pre verejnoprávnu televíziu pritom mala vymôcť dlhy na koncesionárskych poplatkoch vo výške 24 miliónov korún. Televízii sa tiež zatiaľ nepodarilo pozastaviť ani činnosť internetovej stránky, ktorá obyvateľom Slovenska radí, ako obísť platenie koncesionárskych poplatkov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

34,99
Kytica červený  flower box červené a biele kvety

Kytica červený flower box červené a biele kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk