V Bratislave chytili 61-tisíc ľudí bez lístka

20.04.2006 16:51, aktualizované: 17:00

Revízori v Bratislave chytili v roku 2005 takmer 61-tisíc čiernych pasažierov. Pokutu 1400 korún viac než od polovice prichytených vymáhali súdne.

Revízori Dopravného podniku Bratislava v minulom roku vo vozidlách mestskej hromadnej dopravy prichytili takmer 61-tisíc cestujúcich bez platného cestovného lístka. Tí na pokutách, prípadne následných súdnych výdavkoch, zaplatili 66 miliónov Sk.

Približne 14 percent čiernych pasažierov zaplatilo pokutu priamo vo vozidle. Ďalších 30 percent tak urobilo v lehote 30 dní v doplatkovej kancelárii dopravného podniku na Olejkárskej ulici.

Ostatným uložil finančnú sankciu súd na základe platobného rozkazu alebo exekútor v prípadoch, ak neplatič ignoroval platobný rozkaz a došlo až na exekučné vymáhanie pohľadávky.

Počet čiernych pasažierov a tým aj príjmov z uložených úhrad má medziročne mierne stúpajúcu tendenciu, uviedla vedúca odboru tarifných služieb dopravného podniku Zuzana Horčíková.

Pokuta je 1400 Sk alebo 35 eur

Revízor je oprávnený udeliť postih za cestovanie bez platného cestovného lístka vo výške 1400 Sk (prípadne 35 eur). Úhrada je jednotná pre všetky kategórie cestujúcej verejnosti.

Ak sa cestujúci do 30 dní dodatočne preukáže platným predplatným lístkom, platí len manipulačný poplatok 140 Sk. Pre každý typ platby má revízor osobitné potvrdenie. Po lehote 30 dní odstupuje dopravný podnik pohľadávku na vymáhanie advokátskej kancelárii, ktorá cestujúcim posiela upomienku pred žalobou.

Po vydanom platobnom rozkaze je vymáhaná čiastka zvýšená o poštovné a súdne trovy vo výške približne 3600 Sk. Ak dlžník neuhradí platobný rozkaz, prichádza k slovu exekútor a dlžná čiastka sa opäť predraží o 2500 až 4 000 Sk. Celkovo tak čierna jazda môže cestujúceho stáť až 10 000 Sk.

Z vymoženej dlžnej čiastky prináleží dopravnému podniku iba úhrada pokuty, vložené súdne a poštové poplatky. Sú súčasťou finančného rozpočtu dopravného podniku. Trovy právneho zastúpenia sú príjmom advokátskej kancelárie. Exekučné poplatky sú príjmom exekútorov.

Vymáhanie pokút pre dopravné podniky je pre advokátske kancelárie dobrým biznisom. Česká televízia nedávno priniesla informáciu, že advokátska kancelária, ktorá vymáha pokuty za jazdu načierno pre mestskú hromadnú dopravu v Prahe, vyinkasuje 50 miliónov českých korún ročne (viac v článku Čierni pasažieri plnia vrecká advokátom****).

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk