Schröder bránil Gazprom a Kremeľ

19.06.2006 17:35, aktualizované: 22:00

Snahy Európanov hľadať iné zdroje energie ako ruské označil bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder za chybné a hlúpe. Schröder je zamestnancom Gazpromu.

Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder v pondelok dôrazne bránil zahraničnú stratégiu Kremľa a svojho nového zamestnávateľa, ruského plynárenského monopolu Gazprom.

Európa by sa podľa neho mala správať k ruským firmám spravodlivo a uznať, že Rusko je najspoľahlivejším zdrojom energetických surovín. Od ruského plynu by sa európske krajiny nemali odkláňať, mali by obmedziť svoju závislosť na preprave cez Ukrajinu, povedal Schröder na konferencii v Moskve.

„Rusko a ruské firmy musia mať rovnaké príležitosti ako majú európske firmy v Rusku,“ vyhlásil Schröder na konferencii organizovanej investičnou bankou Renaissance Capital. Podľa agentúry Reuters sú tieto slová ozvenou kritiky ruského prezidenta Vladimíra Putina na adresu snáh niektorých krajín Európy zablokovať expanziu Gazpromu. Putin nedávno vyhlásil, že iné krajiny by mali dať Gazpromu priestor, ak chcú, aby sa s ich firmami zacobchádzalo v Rusku spravodlivo.

„Európania vedia, že neexistuje žiadna skutočne spoľahlivá alternatíva voči Rusku ako energetickému partnerovi,“ povedal Schröder. „Európa by však nemala predstierať, že Rusi musia byť vďační za to, že sa im umožní do Európy dodávať ropa aplyn,“ dodal bývalý politik.

Snahy európskych krajín výraznejšie diverzifikovať dodávky energie a obmedziť tak závislosť na Rusku označil Schröder za bláznovstvo. „Myslím, že je to nesprávny a hlúpy prístup,“ povedal. „Na zozname krajín, odkiaľ môže Európa získavať ropu a plyn, nie je stabilnejší región než Rusko,“ uviedol Schröder.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku