Gemer v Rimavskej Sobote už nevarí pivo

05.09.2006 08:46
Zlatý Bažant
Vlajkovou loďou Heinekenu na Slovensku je Zlatý Bažant. Autor:

Najväčšia domáca pivovarnícka skupina Heineken Slovensko zastavila výrobu piva v Rimavskej Sobote. Heineken v priebehu troch rokov zatvoril tri pivovary – najprv Martiner v Martine, potom Corgoň v Nitre a teraz rimavskosobotský Gemer. Výroba všetkých troch značiek sa presunula do Hurbanova.

Gemer bol z troch zrušených pivovarov najväčší. Ročná kapacita sa počas uplynulých 40 rokov modernizáciami zvýšila na 600-tisíc hektolitrov piva. Výkonom bol pivovar porovnateľný s vlaňajšou trojkou trhu topoľčianskym Topvarom. Ani to mu pri upadajúcej výrobe a spotrebe piva na Slovensku nezaručilo prežitie.

Spoločnosť Heineken N. V., ktorá vstúpila na Slovensko v roku 1995 kúpou pivovaru v Hurbanove, neskrýva rozčarovanie z vývoja na slovenskom trhu s pivom. „Za viac ako desaťročie sme vložili do rozvoja pivovarov a sladovní päť miliárd korún so zámerom rastu a budovania silných národných značiek,“ vyhlásil generálny riaditeľ Heinekenu Slovensko Dimitar Alexiev. Snahy o vybudovanie prosperujúcej firmy však vážne narušili ekonomické a daňové podmienky.

Až do roku 2002 výroba piva na Slovensku aj v skupine Heineken posilnenej o bývalé pivovary Karola Konárika Martiner a Gemer a Corgoň Štefana Karšaya stúpala. „V lete 2003 však Dzurindova vláda zvýšila spotrebnú daň na pivo o 67 percent a odštartovala tak nielen zdraženie piva, ale aj zníženie spotreby a výroby. Klesla zo 4,85 milióna hektolitrov v roku 2002 na 3,95 milióna hektolitrov v roku 2005,“ uviedol šéf Združenia výrobcov piva a sladu na Slovensku Roman Šusták.

Za tri roky sa na Slovensku znížila výroba o 900-tisíc hektolitrov. Heineken si síce uchoval postavenie lídra trhu s vyše 40-percentným podielom na výrobe aj predaji, ale aj najviac stratil – za tri roky vyše 400-tisíc hektolitrov. Centrála v Amsterdame reagovala postupným zatváraním pivovarov a zoštíhľovaním počtu pracovníkov. V Martine o prácu prišlo 121 ľudí, v Nitre opustilo Corgoň 120 ľudí a teraz v Gemeri stratilo zamestnanie 95 ľudí. K tomu treba prirátať ďalších 60, ktorí odídu z administratívy v rámci celej skupiny.

Neboli to však iba zvýšené spotrebné dane a pokračujúci pokles predaja, ktoré prinútili Heineken k drastickým opatreniam. V tlačovom vyhlásení, ktoré poskytol Heineken Pravde, uvádza, že situáciu v predaji skomplikovali aj dumpingové ceny piva, najmä zo strany malých pivovarov zo susedných krajín. Za nepomenovanými krajinami sa skrývajú predovšetkým malé české a moravské pivovary.

Rozhodnutie o zatvorení pivovaru v Gemeri označil Dimitar Alexiev za „neľahké“. Heinekenu Slovensko by však podľa neho malo umožniť byť ešte silnejšou spoločnosťou a zabezpečiť mu trvalú pozíciu lídra.

Vlajkovou loďou Heinekenu na Slovensku je Zlatý Bažant. Vyrába aj značky Corgoň, Kelt, Martiner i lacné pivo Gemer. Všetky bude vyrábať spolu s licenčným Starobrnom v pivovare Hurbanovo. Do jeho ďalšej modernizácie plánuje vložiť 100 miliónov korún. Vlani sa malo v Hurbanove uvariť 1,2 milióna hektolitrov piva. Či výroba dosiahne kapacitu 1,8 milióna hektolitrov, ktorá by vyrovnala zrušený Gemer, hovorca spoločnosti Roman Krajniak nepotvrdil.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
26,99
Kytica Zimona 6

Kytica Zimona 6

29,99
Sweet farebné tulipány pure

Sweet farebné tulipány pure

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk