Zákonník práce má posúdiť aj verejnosť

25.01.2007 19:39
Premiér Robert Fico
Premiér Robert Fico Autor: ,

Vláda chce chystanú novelu Zákonníka práce predložiť na verejnú diskusiu. Súčasný zákonník považuje za príliš liberálny. Odbory majú v novele dostať právo navrhnúť zatvorenie nebezpečného pracoviska. Na rokovaní s premiérom Robertom Ficom sa im však nepodarilo dosiahnuť obmedzenie pracovného času na 40 hodín týždenne.

„Je záujmom odborov a Smeru, aby bola taká novela Zákonníka práce, ktorá bude vo väčšej miere chrániť zamestnancov, ale bude rešpektovať aj pružnosť pracovného trhu,“ povedal Fico. Vláda podľa neho pravdepodobne požiada niektoré z tlačových médií, aby návrh novely pracovného kódexu zverejnilo počas pripomienkového konania v plnom znení. O novele zákonníka by mohol parlament podľa Fica rokovať v prvom čítaní už na marcovej schôdzi.

Odbory majú mať dosah na nebezpečné pracoviská

Odborári budú môcť v budúcnosti opäť požiadať o zastavenie prevádzky pracoviska, ak na ňom nebudú dodržané bezpečnostné pravidlá. Takéto ustanovenie by mala obsahovať novela Zákonníka práce, povedal po stretnutí s odborármi premiér Robert Fico.

V novele naopak možno nebude obmedzený pracovný čas na 40 hodín týždenne, ak občan pracuje u viacerých zamestnávateľov, doplnil šéf Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík.

Fico argumentoval minuloročnou tragédiou v Bani Nováky, pri ktorej zahynuli štyria baníci, aj stredajším únikom sírovodíka v Bratislave, ktorý si vyžiadal dve obete.

„Toto všetko nás oprávňuje k tomu, aby sme sa k tomuto inštitútu do budúcnosti vrátili. Myslíme si, že to bude obrovský príspevok k bezpečnosti v práci,“ vyhlásil Fico. Inštitút takzvaných záväzných príkazov podľa neho v minulosti odborári využili viac ako 900-krát, neskôr však bol zrušený.

Premiér nespresnil, aké ďalšie zmeny by mala obsahovať novela Zákonníka práce, ktorý výrazne zliberalizovala bývalá vláda Mikuláša Dzurindu. Dodal však, že sa bude usilovať o obmedzenie reťazenia pracovných pomerov, teda uzatvárania viac zamestnaneckých zmlúv po sebe na krátky čas namiesto pracovného pomeru na dlhšie obdobie či neobmedzene.

„Nemôžeme mať na Slovensku jeden z najliberálnejších zákonníkov práce na svete,“ povedal Fico. Slovensko sa podľa neho nenachádza v Latinskej Amerike, ale je členským štátom EÚ a v únii platia určité princípy ochrany zamestnancov.

Odborári sa podľa Gazdíka naďalej budú usilovať o to, aby bol pracovný čas obmedzený na 40 hodín týždenne aj vtedy, ak občan pracuje u viacerých zamestnávateľov. Nevylučujú však aj kompromisné riešenie.

„Nevylučujem ani nevyvraciam, že by som vedel aj tieto otázky riešiť kompromisom,“ povedal šéf odborovej centrály.

Fico tiež vyhlásil, že do budúcnosti plánuje presadiť zvýšenie minimálnej mzdy tak, aby dosiahla 60 percent priemernej mzdy v hospodárstve. Zároveň by chcel, aby výška minimálnej mzdy neovplyvňovala výšku odvodov pre živnostníkov.

V súčasnosti minimálna mzda činí 7600 korún, priemerný plat v treťom vlaňajšom štvrťroku dosiahol 18 212 Sk.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk