Makyta prežila Ozetu a plánuje rásť

26.10.2007 08:49
Makyta
Výrobky Makyty Autor:

Riaditeľ Makyty nezdieľa čierne vízie o odevnom a textilnom priemysle po hromadných prepúšťaniach vo veľkých firmách. "Momentálne máme viac objednávok, ako sme schopní vybaviť," hovorí Marián Vidoman, ktorý namiesto na zatváranie závodov pomýšľa na rozšírenie výroby.

„Hľadáme riešenie cez vlastné kapacity alebo budeme zadávať prácu iným menším podnikom. To, čo robia západniari s nami, budeme robiť aj my.“ Vidoman tak vysvetlil ohlásené prepúšťanie a dodal, že nepôjde o veľké zmeny. „Na poste som už pätnásty rok a robím šestnáste ozdravenie. Len pružná firma má šancu prežiť. Niekedy na ozdravenie musíte spraviť aj chirurgický rez,“ uviedol Vidoman.

Stav odevného priemyslu podľa Vidomana neodzrkadľuje zatvorenie fabrík predtým najväčšieho odevného kolosu Ozeta. „Penta je finančná skupina, a tá má iné záujmy.“ Úspech Makyte zaručuje spolupráca so svetovými značkami napríklad Max Mara či Prada. „Až 80 percent našej výroby tvorí šitie odevov. Treba hľadať spoluprácu či už kapitálovú, tovarovú, alebo partnerskú. Tým, že nie sú colné problémy, máme možnosť kooperovať aj s renomovanými značkami,“ dodáva riaditeľ Makyty.

Asociácia textilného a odevného priemyslu tvrdí, že budúcnosť je v malých odevných podnikoch, čo si Vidoman nemyslí. „Na jednej strane hovoria, že treba rozvíjať malosériovú výrobu a jedným dychom hovoria o produktivite práce. To sa bije, sú to totiž dva svety. Produktivita práce sa rozvíja automatizáciou a pri malých sériách ide stále o niečo nové, tak ako sa môže zvyšovať produktivita práce? V tejto brandži robím 40 rokov a viem, o čom hovorím. Slovensko potrebuje veľké aj malé firmy. Budúcnosť je aj vo vývoji a kde by našiel malý závod peniaze na to, aby zaplatil vývojových inžinierov?“

Slovensko aj Makyta má za sebou dlhú odevnú tradíciu, a to je podľa Vidomana tým najlepším lákadlom pre zahraničné firmy. „Zahraniční investori hľadajú historickú skúsenosť v profesii. A tú Slovensko vie poskytnúť. Dedenie povolania ešte nevymrelo a často ešte platí: Aká matka, taká Katka,“ uzavrel Vidoman.

V súčasnosti Makyta zamestnáva takmer trinásťtisíc ľudí, z čoho tri štvrtiny tvoria šičky a manuálni pracovníci. Vidoman si myslí, že mnohé stredné školy by bolo dobré zatvoriť, aby sa výučba na tých ostatných mohla skvalitniť. Makyta si vychováva ľudí sama a robí vlastné kurzy pre záujemcov. Šičky však stále odrádza ich nízky plat, no Vidoman verí, že sa to postupne bude zlepšovať.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk